Laajakaistasta kysymyksiä

epätietoinen modeeminkäyttäjä

Olen harkinnut laajakaistan laittamista kotiin. Askarruttaa vain pari juttua. Mistä näen koneestani onko sillä tarvittava nopeus (256 ?)? Minulla on 5 vuotta vanha kone. Toinen kysymys on kun laajakaistapalveluntarjoajat tarjoavat virustorjuntaa/palomuuria samaan pakettiin. Voiko pitää ulkoista (eikö se sitä ole) ja sisäistä tietoturvapakettia päällekkäin? Tarkoitan jos on laajakaistassa virus/palomuuri ja sitten on erikseen itse tietokoneessa? Pitääkö toinen poistaa? Kumpi parempi? Ulkoinen vai sisäinen?

2

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että näin

      Nopeuden voit tarkistaa lukemattomilta sivuilta netissä. Ne on noin suuntaa antavia ja ei ihan tarkkoja. Virus ohjelmat joita tilaat liittymäsi mukana ASENNETAAN koneellesi eli ei se ole mikään "ulkoinen". Kahta virustorjuntaa ei tarvitse eikä edes kannata pitää. Sama koskee palomuuria. Modeemin saat sellaisen ostettua jossa on rauta mukana eli palomuuri jo itsessään. Siinä huonoa vaan joskus isokin säätäminen ja lähtevää liikennettä se ei valvo lainkaan. Vain sisään tulevaa. Sen kanssa kannattaakin asentaa joku ilmainen softa muuri.

    • Ei ole mitään tarvittavaa koneen nopeutta, ellet välttämättä halua laittaa sisäistä modeemia, mitä en suosittele. Konetehon tarve on kiinni käyttämistäsi ohjelmista ja hermoista. Joku pärjää 166 MHz Pentiumilla ja toiset tarvitsevat useita gigoja.
      Virustorjunta on aina koneeseen asennettu, vaikka olisi liittymän mukana maksettu. Suosittelen käyttämään ulkoista palomuuria, vaikka sitten asentaisi ohjelmallisenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      68
      8893
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5574
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5016
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3874
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2681
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      40
      2619
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe