Onko niin että noissa sähkökaapeilla on eroja noissa johtimissa.
Onko esimerkiksi keltavihreä sellainen että siinä kulkee vain ns. maa.
Minä kyllä kytkin lampun joka tarvitsi vain kaksi piuhaa.. niin että keltavihreä ja ruskea ja ihan sama miten päin kytkin niin lamppu toimii.
Itse vedin uuden piuhan rasiasta mutta vahingossa katkaisin sinisen pois eikä riittänyt enää puuhassa pituus. Tein vain uudet kytkennät rasialla, ei mitään ongelmaa.
Piuhojen värit
4
123
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan niissä eroa. Nyt on ylikuumenemisen vaara kun kevin kautta se lamppu saa enemmän maita ja siten jännite nousee ja lamppu käy kuumempana. Voi johtaa tulipaloon. Kannattaa vaihdattaa kaikki johdot nykyaikaisiin, ja kaapelina kannattaa käyttää sitä uusinta MMJ:tä jossa johtimet ei kierrä. Siinä sähkö kulkee paljon suoremmin ja pienemmin häviöin, kuin vanhanmallisissa MMJ:ssä missä johtimet vielä teki kierrettä.
- Anonyymi
Mikä on seuraavan vedätysaloituksen aihe ?
- Anonyymi
En tiedä vielä mutta jos maltat odottaa niin ehkä tänään vielä keksin jonkun paremman vedätys ullatuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1206820Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243757- 1862565
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2792436Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962091Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001800Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91775Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1321334Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271285- 691244