toisen henkilön kirje

Anonyymi

Jos avaa osoitetta katsomatta vahingossa postiinsa tulleen toiselle henkilölle kuuluvan kirjeen, onko se aina rangaistukseen johtava rikos, jos oikea vastaanottaja saa sen tietää ja haluaa haastaa. Jos kirjeessä on hänen asia-tietoansa, ei kuitenkaan mitään henkilökohtaista eikä arkaluonteista tietoa. Onko se asianosaisrikos vai voiko haastaa toisen puolesta. Perinpohjin vahinkoavaamisesta säikähtänyt.

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jollei kyseisen rikoksen kohdalla nimenomaisesti toisin säädetä, vain tahallisesti tehty teko on rikos. Viestintäsalaisuuden loukkaamisessa ei kriminalisoida tuottamusta (="huolimattomuutta"). Jos siis huolimattomuuksissaan avaa omaan postiin virheellisesti jaetun kirjeen, ei ole syyllistynyt rikokseen.

      "Asianosaisrikoksella" viitannet "asianomistajarikokseen". Ei kukaan muu voi "haastaa toisen puolesta", kuin syyttäjä. Viestintäsalaisuuden loukkaus on kuitenkin "asianomistajarikos", eli asianomistajan jättäessä vaatimatta syytteeseen panemista syyttäjä ei saa nostaa syytettä, ellei tärkeä yksityinen tai yleinen etu vaadi sitä tai "ellei rikoksentekijä rikosta tehdessään ole ollut yleistä posti- tai teletoimintaa harjoittavan laitoksen palveluksessa".

      Voit siis hengittää rauhassa.
      Mutta ihan noin asiasta kukkaruukkuun. Jos kirje jaettiin kokonaan väärään asuntoon, niin kuka käskee sinua tunnustamaan kirjeen oikealle vastaanottajalle itse mitään? Laita nimetön lappu päälle, jossa kerrot, että se jaettiin väärin, ja avasit kirjeen huomaamatta että se oli jaettu väärin ja että et tehnyt tehnyt sisällölle mitään. Sitten vain viet sen illanpimeydessä oikeaan laatikkoon/luukkuun.

    • Anonyymi

      Kyse on viestintäsalaisuuden loukkauksesta, mistä rangaistaan vain tahallisena tekona.
      Kirjeessä saattaa olla sellaista arkaluonteista tietoa, jonka levittäminen voi olla rikos nimeltä yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
      Molemmat ovat asianomistajarikoksia.

    • Anonyymi

      Kiitos vastaajille. Voin siis hengittää rauhassa. En todellakaan tarkoituksella kenenkään kuorta avaa. Kuinka moni muuten katsoo aina ensin luukustansa tulleen postin vastaanottajan. Minä ainakin jo takaisin olkkariin kävellessäni repäisen kuoren auki eikä rillit päässä ja vielä niin ettei sitä kuorta enää kasaan saa.
      Ehkä tästä säikähdyksestä lähtien alan vähän vilkaista, mutta kun edellinen virhelähetys on sattunut varmaan vuosia sitten niin turhia vilkaisuja olisi runsaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      235
      3514
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3142
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2696
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2566
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2165
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1721
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1073
    Aihe