Miten häpeän tunteesta pääsee eroon?
Hävettää kun kuuntelin juoruja ja annoin trollin vedättää
Anonyymi
62658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Oma ajattelu puuttui siis. Ulkoistit sen toiselle.
Lohdutulseksi aplle että oman ajattelun puuttuminen on melko yleistä. Sun kaltaisia älykkäämmät huijaavat mennen tullen.
Tiesitkö sinä, että älykkäämpiä on joka helpompi huijata kuin tyhmiä. Tyhmäthän ei paljon muuta ajattele kuin että näyttääkö mun perse hyvältä. Miten sellaista huijaat kuin sanomalla, että näyttää..
*jopa helpompi*
Ajattelen aina ja kokoajan miltä beba näyttää.
😳
Nyt ei logiikkasi ihan aukea, et kai nyt vain sekoita esimerkiksi korkeaa koulutustasoa ja viisautta keskenään? Ei ole välttämättä lainkaan sama asia, vaan fiksuna itseään pitävä se vasta saattaakin olla vedätettävissä esim koska elämästä puuttuu jännitystä…
Ajatteletko että aloitus olisi tosissaan kirjoitettu.
Kyllä tämä aloitus taitaa olla se virkistävä poikkeus, eli totuudenmukainen ja rohkeakin avaus, arvostan. Miksi juuri tämä olisi provo kaiken tämän muun kakofonian keskellä? Haluatko sinä sitten kenties uskoa lähtökohtaisesti kaikkeen muuhun mitä täällä lukee vai mikä närästää?
Ei, vaan juuri toisinpäin. Täällä on niin paljon vedätystä ettei tähänkään voi uskoa. Eikä tuo ole minusta edes uskottavasti muotoiltukaan.
Minusta taas on kuulostaa ihan peruskuviolta- kuulin huhuja, tulin tänne ja kaikki alkoi tuntua fantasistusen tutulta ja tunnisteltavalta. Luuletko että hilluu tietyllä tavalla riemuisin mielin ne jotka hilluu ihan muuten vain?
En tiedä mielialoistaan, sadistisiltakin vaikuttaa osa jos suoraan sanon.
No sitäpä juuri, voiko edes aikuisiksi määritellä ainakaan henkisesti (heh heh?)
Toisaalta minä luulen, että ne pari samaa hieman satamista irronnutta vastaa useaan kertaan samoihin provoihin mitä olen laittanut merkille, että niinhän sitä sanotaan, että tyhjät tynnyrit pitää meteliä eniten, eli saattaa luoda vaikutelmaa suuremmasta populaatiosta mitä todellisuudessa onkaan. Saattaa olla näin, en väitä
Saman huomannut.
Ne on aika monotonisia ja niillä on melkolailla sanat ns iskulauseet esim tämä ketään ei kiinnosta. Sen kun toistaa tarpeeksi monesti niin ehkä siitä tulee joku päivä totta jopa itselleen
Kuulepas sinä kateellinen yksilö joka täällä toitotat vähän väliä tuota samaa asiaa. Kyllä se viisaus ja koulutustaso korreloi keskenään. Ero fiksujen ja tavisten välillä alkaa näkyä jo peruskoulun prosenttilaskutunnilla!
Täällä ihmiset laskevat vedätykseksi ja trollailuksi kaiken sen mikä ei ole itselle kirjoitettu. Pitäisi hyväksyä se, että täällä kirjoittaa ihmisiä erilaisista lähtökohdista.
Eikä täällä ole mitään erityistä formaattia miten aloitukset tulisi muotoilla. Aloitus voi miellyttää jonkun toisen silmää (=minun) vailka se ei sinulle kelpaakkaan.
Olen huomannut kirjoitustyylistä, että mieheksiluulija kirjoittaa usein omaa luuloaan kannattavia kommentteja.
Jassoo, taas alkoi tämä mielipaha kun ei ole luottoa näihin naista esittäviin trollauksiin, ei kyllä se menee toisinpäin, että ne pari hassua jotka haluaa uskoa niihin vedätyksiin kommentoi monta kertaa ja saattaa jopa sopia näistä etäiltamista etukäteen. Sad.
Ei kyllä aina korreloi keskenään, mutta voi korreloida ilkeys ja tyhmyys sen sijaan useimmiten
Eipä ole laskuperusteena tuo, vaan esimerkiksi sekin ettei aloittaja näytä kommentoineen omaan aloitukseensa mitään. Kyhäsi ja poistui kyhäämään uutta, todennäköisesti.
No jos aloittajaa hävettää, niin ei ehkä pysty edes lukemaan ja en minäkään kommentois kun provofundamentalistit, jotka muuten uskoo koko palstaan tyyliin sanasta sanaan käy tässä itkemässä
Odota päivä tai kaksi ja se häviää. Jos ei häviä niin terapiaan.
Eli osui ja upposi siis? Aloittaja saattaa olla oikeasti häpeissään ja jos näin on, niin on ansainnut enemmän myötätuntoa kuin joku ketun häntä kainalossa loukkaantuva nillittäjä, joka haluaa pitää kuvitelmansa
Kukaan ei kaipaa sun kommentteja
Eli osui ja upposi, no yritähän sinä nyt oikein kovin jatkaa tuota mielikuvituksessa ja illuusiossa elämistä, että suolistosta löytyy vastaus kaikkeen ja täällä on kaikki tutut kun nautit kaltaistesi kanssa kahvikammarissa sumpit ja pullasutut ;) Missään nimessä ei kannata herätä tähän päivään! Tietenkään teitä ei viedä täällä kuin litran mittaa.
Miksi puhut muidenkin puolesta. Kommenttinsa ovat enemmän kuin tervetulleita, joku kitka hallitsemattomaan sekoliirtoon.
Ehkä sillä on joku denial päällä
Kertoiko joku tarpeeksi vakuuttavasti vai oletko herkkäuskoinen kaikissa asioissa?
🗣️👤
Luultavasti sekä että.
Kysyisin itse lisäkysymyksenä, että eikö se ole tahtokysymys mitä päättää pahansuopuudestaan käsin uskoa?
Jakastumalla toiseen tunteeseen.
Netis kannattaa muistaa semmoinen pieni skeptisyys kirjoituksia luettaessa.
Kaikki ei oo sitä miltä vaikuttaa näyttää eka vilkasulla...
Ja opetella se että on niitä joilla on joko mielipide tai parhainmillaan samankaltasia kokemuksia tulevat keskustelemaan...
SIt taas suurelka todennäköisyydellä se IRL tuttu tai kohde ei ole palstalla viestiä lukemassa....
Joskus ne trollikin tulevat valitettavasti keskusteluun ...
Kannattaa olla kritiikkiä ja textin lukutaitoa ilman tunnetulkintaa niin säästyy monelta turhalta mielenpahoitukselta...
Minä sen siaan tormäsin exääni todella s24...
Olis ehkä pitäny hoitaa asia hiukan toisin....
Se vasta noloa onkin 🙈
Jatkossa hoidan kyllä toisin...
Trollit innostuvat kun lukevat että joillakin on ollu aito yhteen törmäys tällä roskasivulla
👹💩☠
Juoruja on pian monin kerroin.
Onko sulla muuta elämässä? Sivusta
Pyydä ihan ensiksi anteeksi siltä, josta uskoit juoruja seuraavaksi kerro muillekin erehdyksestäsi ja korjaa väärät käsitykset ja sen jälkeen mene eteenpäin. Häpeästä pääsee kyllä eroon jos pyrkii toimimaan oikein, eikä jää esim etsimään mitään keinotekoista oikeutusta kuten toiset täällä
Tässä on muuten aloitus, jonka palstafundamentalistit sivuuttaa muina naisina ja neitimäisinä miehinä
Viheltely kuuluu ja toiveikas hyökkiminen seuraavaan provoaloitukseen näkyy. Jos edes tästä saisi kiinni pitää? :D
Kannattaa aina juoruja kuunnellessa pitää mielessä, että juoruajalla todennäköisesti oma lehmä ojassa. Etenkin jos tulee oma-aloitteisesti juoruamaan ja kertoilemaan asioita.
Noinhan se menee. Jokin oma agenda taustallla.
Oma lehmä on ojassa, kyllä
Naalilla on kova kutka kun yötä myöden pottiansa vahtaa. Kyllä synninpäästönsä viimeistään porteilla kohtaa.
Linkki unohtui.
Joklun sentään myöntää, että antoi trollin vedättää eikä siinä ole mitään hävettävää jos tajuaa joku päivä lopettaa eikä jää tänne maanisena huitomaan kuin ylpeys tässä asiassa olisi viimeinen luonnonvara. Se on nimittäin noloa, virheensä myöntäminen ei.
Eiköhän täällä jokainen tule jollain lailla vedätetyksi. Ei siitä häpeää tarvitse tuntea. Korkeintaan harmitusta. Mielummin tällä vedätetyksi kuin oikeassa elämässä.
Aloittaja taisi puhua siitä, että uskoi juoruja, tuli tänne joutui trollin vedätettäväksi kunnes huomasi asian ja lopulta ylpeys antoi periksi myöntää tämän ääneen. Trollit osaa kyllä tarttua toisten oletuksiin taitavasti.
Mua hävettää kun kuutelin äsken Bad Boys Blue:sin kappaleen You're a Woman, I'm a Man. Etsin sen ihan tarkoituksella. En tiedä miksi
Ei sulla linkkiä ois?
Minkähänlaisen vakoiluohjelman senkin kautta virittäisit.
Sinun laittaman linkin kautta, eh?
Täällä kun on toi yksityisyyssuoja jotenkin häilyvä käsite. Niin en luottaisi edes itseeni täällä.
Palstaa jonkin verran seuranneena voisin epäillä aloituksen aitoutta. Voisi hyvinkin olla trollin kyhäämä, kirjoittelee lämpimikseen. Kukaan ei tiedä mitä toinen kirjoituksista päättelee. Jos kolmen eri lukijan mielipidettä kysytään vaikkapa samoista teksteistä, voi tulla komme erilaista käsitystä. Siihen vaikuttaa lukijoiden omat kokemukset, ympäristö, ym.
Täällä jotkut kirjoittajat ovat varmoja, miten joku tietty on asiat käsittänyt. Tehkääpä testi ja kysykää osuiko tulkintanne yhteen toisen käsityksen kanssa. Voi mennä luulonne pahasti pieleen.
Onpa muuten läpinäkyvää, että kaiken tämän hevon hutun keskeltä juuri tämä aloitus olisi trollausta. Minusta ei ole ja aloittajaa ei ole syytä soimata jos ja kun kerran haluaa muuttaa ajatteluaan. Liekö huomannut tulleensa vedätetyksi jo hyvän aikaa sitten
Sinä taidatkin olla se vedättäjä, tai sen kamu.🤣
Häpeän tunteesta voi yrittää päästä eroon keskittymällä nykyhetkeen. On minullekin monesti tullut mieleen, että onko kaipaamani henkilö vedetty trollin toimesta muihin kuvioihin. Vahva luottamus tunteisiin auttaa uskomaan, että reaali kuitenin lopulta voittaa. Ennemmin tai myöhemmin.
Lisään vielä, että se häpeän tunne kuuluu huijaajalle. Ei uhrille.
Yym, kolmannet osapuolet on aina liikaa, jos totuus kiinnostaa.
Yksittäisen tapahtuman tuottamasta häpeän tunteesta pääsee eroon käymällä läpi sen tapahtuman, hyväksymällä omat toimet/tunteet/reaktiot tapahtuman yhteydessä ja antamalla itselle anteeksi ne asiat, joista kokee häpeää/syyllisyyttä.
Myöntämällä että jos haluaa olla jotain tai saada jotain, juoruihin kannattaa lähteä mukaan. Et jää apukelkasta ulos.
Mielellään ja ylpeydellä jään ulos,