Lentomuurahaiset

rita

Kohta on taas se aika kun pioninnuput kehittyy ja alkaa päivittäinen vahtiminen muurahaisarmeijaa vastaan.Onko kenelläkään vinkkejä mitkä muut keinot tepsisi lähinnä luonnonmukaiset .Olen käyttänyt lähinnä Baygon muurahaissirotetta se auttaa jonkin verran mutta vaatii päivittäin lisäystä lehtiruusukkeisiin.Tuossa aikaisemmassakin otsikossa viitattiin myös tähän ongelmaan

5

2754

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inoip

      Meilläkin on Pionissa muurahaisia joka vuosi, mutta ei ne sitä ilmeisesti haittaa, joten en ole karkottanut niitä millään.

    • Antan kaveri

      ne muurahaiset ovat yleensä ottaen.
      Eiköstä ne vaan pidä niitä ötököitä kurissa ja muurahaisen nuhteessa?

      No ovat vähän ilkeämpiä, jotka tunkevat alakertaan perustuksen alta.
      Kieron näköisiäkin.

      Myrkky on kyllä auttanut

    • rita

      Nämä ovat kyllä tosi sitkeää porukkaa ne todella hävittää, imee nuput kuiviin näin on käynyt jonakin vuonna kun en ole tarkkana. Ja mitä iloa olisi kukattomista pioneista.Asutaan suojaisella paikalla metsän keskellä tässä on myös paljon kivikkoaluetta josko se vaikuttaisi myös, enkä ole tietoinen että kellään tutulla olisi vastaavaa ongelmaa.

      • anna olla

        Muurahaiset ovat sokerimuurahaisia jotka käyvät nupuissa maistelemassa niiden makeaa pintaa. Niistä ei ole mitään haittaa pionille. Suorastaan kuuluvat kalustukseen. Jos ruiskutat niitä, kuihdutat nuput samalla, sillä eihän kasvi siedä hyönteismyrkkyä.


      • rita
        anna olla kirjoitti:

        Muurahaiset ovat sokerimuurahaisia jotka käyvät nupuissa maistelemassa niiden makeaa pintaa. Niistä ei ole mitään haittaa pionille. Suorastaan kuuluvat kalustukseen. Jos ruiskutat niitä, kuihdutat nuput samalla, sillä eihän kasvi siedä hyönteismyrkkyä.

        Näitä muurahaisia ei todella ensin huomaakkaan.Ihmettelin vuosia sitten jo miksi lehdet ei aukene ennen kuin tajusin miksi pionini ei kuki.
        Jäi vain kuiva kukan kanta.
        Kyllä nämä tosiaan imee ne kuiviin.
        Aloittavat valloituksen jo siinä vaiheessa kun lehdet eivät ole vielä auenneet.Varret ovat alle puolimetrisiä ja nupun alut kuhisee muurahaisia ja jos en käytä sirotetta suoraan nuppuhin niin lehdet eivät aukene ollenkaan siis kasvi koettaa suojella nuppuja .
        Tämä vaihe on se hankalin jolloin pitää jatkuvasti lisätä sirotetta ja sateen jälkeen vaikutus katoaa myös.Vasta sitten muurahaiset ei niitä vioita kun nuput on reilun kokoisia.Lähempänä kukkimista.
        Tuota sirotetta pitää vain lisätä joka kukkanuppuun muuten se ei vaikuta.Jospa joku tietäisi helpomman konstin torjua näitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2656
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      51
      755
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    Aihe