Gluteiiniton leipä ja muut

Muutakin kuin riisiä

Terve

Tietääkö kukaan mitään paikkaa Shanghaissa/lähistöllä josta saisi gluteiinitonto leipää/elintarvikkeita.

Muuten on matkalaukku täynnä leipää...

6

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisko

      Enpä tosiaankaan tiedä. Epäilen kovasti löytyyko, koska sikäläinen perusravinto perustuu riisiin ja nuudeleihin. Jälkimmäisethän voi olla vehnästä tai riisistä valmistettuja. Vähän niinku meillä kyselisit tuoreita luomubambun versoja, kun ei ole tuoreita bambun versojakaan.

    • Shanghaista

      Epailen minakin, ei taalta loydy edes laktoosittomia tuotteita.

      City Shop ruokamarketketju myy paaasiassa tuontitavaraa, joten se on ainut paikka, missa niita voisi olla. Toinen vaihtoehto on hyvien hotellien yhteydessa olevat Bakery-shopit.

      • kärryiltä jo

        Niin, tuota... miksi olisi laktoosittomia tuotteita, kun ruuanvalmistuksessa ei käytetä lehmänmaitotuotteita?

        Ottakaa nyt jo ne laput pois silmiltä. Seuraavaksi kai ihmetellään, kun Shanghaista ei saa ostaa suksia, vaikka on niin iso kaupunki.


      • Shanghaista
        kärryiltä jo kirjoitti:

        Niin, tuota... miksi olisi laktoosittomia tuotteita, kun ruuanvalmistuksessa ei käytetä lehmänmaitotuotteita?

        Ottakaa nyt jo ne laput pois silmiltä. Seuraavaksi kai ihmetellään, kun Shanghaista ei saa ostaa suksia, vaikka on niin iso kaupunki.

        No, maitoa tassa kaupungissa juodaan ihan yleisesti, siis myos kiinalaiset. Juustoja saa myos kaupasta, tosin, ei kuulu kiinalaisen perusruokavalioon, mutta on yleistymassa. Jugurttia paikalliset syovat myos paljon. Kasittaakseni nama ovat maitotuotteita, joita taalta ei saa laktoosittomina.

        Ota itse laput silmilta ja ajattele vahan laajemmin asoita :-)


      • Matkalle
        Shanghaista kirjoitti:

        No, maitoa tassa kaupungissa juodaan ihan yleisesti, siis myos kiinalaiset. Juustoja saa myos kaupasta, tosin, ei kuulu kiinalaisen perusruokavalioon, mutta on yleistymassa. Jugurttia paikalliset syovat myos paljon. Kasittaakseni nama ovat maitotuotteita, joita taalta ei saa laktoosittomina.

        Ota itse laput silmilta ja ajattele vahan laajemmin asoita :-)

        Tarkoititko nimimerkki Shanghaista sitä, että Kiinassa käytetään ihan yleisesti lehmänmaitoa?????

        Olen joskus kuullut/lukenut, että lehmänmaitoa ei käytettäisi paljoakaan muualla kuin täällä Pohjolassa, jossa lehmä on aikanaan ollut ihan kannattava kotieläin. Muualla maailmassa se kai sitten ei sitä olisi ollut. Tähän liittyen samassa yhteydessä mainittiin, että suurin osa esim. aasialaisista ei edes kestäisi lehmänmaitoa vaan heille tulisi oireet kuten maitoproteiiniallergiassa tai lakt.intoleranssissa.

        Jos siis tulen Kiinaan ja haluan välttää lehmänmaitoa, eikö se onnistu ilman suuria kyselyjä ja selvittelyjä? Luulin, että siellä saisi pääasiassa soija-/riisimaidosta valmistettuja ruokia ja siksi hämmästyin.


    • lakto-into

      Kiinassa käytetään aika vähän leipää, joten vaikeuksia voi olla löytää ylipäätään kunnon leipää, saati sitten gluteenitonta. Ja tuskin ymmärtävät leipomoissa/kaupoissa mistä on kyse. Ja nuudeleissakin saattaa myös olla vehnää. Hanki ruokavaliokortti, jossa lukee kiinaksi (yksinkertaisella kirjoituksella) mitä viljoja vältät, niin etköhän näin pääse kaikkein helpoimmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2714
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2297
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1072
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1021
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      922
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      818
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      742
    Aihe