Miksi ei .22??

Anonyymi

Miksi ei sotilaan aseeksi valita .22 kaliiperista. Aika paljon jaksaisi sotilas kantaa patruunoita mukanaan. ..tai joku .22 Hornet...tai .222 rem.

18

302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä suosittelen 17HMR🤔🤔🤔

    • Anonyymi

      Lapset heti pois aikuisten palstalta. Menkää katsomaan piirrettyjä tai pulkkamäkeen.

      • Anonyymi

        Vieläkö Roope sedällä on trattipipuinen väkipyssy.Kielto ei kai koske meitä lapsenmielisiä 😁😁😁


    • Käsittääkseni tuota .22 LR käytetään kaupunkisodassa.
      Hiljainen ja ilman suuliekkiä. Vaikea havaita luodin lähtöpaikkaa ja turvallisempi ampujalle.
      Ammunnan kohde harvemmin kuolee mutta usein kyvytön jatkamaan taisteluua. Kuormittaa haavoittuneena yksikkönsä lääkintähenkilöstöä.

      • Anonyymi

        Tsetsenian sodasta taisi olla tällainen tarina,pitikö paikkansa.Israel on kyllä ammuskellut mielenosoittaja 22lr.Se haavoitami en riipu vähän firmasta,jos politruki lopettaa pahasti haavoitunet niin.......

        😁😁😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tsetsenian sodasta taisi olla tällainen tarina,pitikö paikkansa.Israel on kyllä ammuskellut mielenosoittaja 22lr.Se haavoitami en riipu vähän firmasta,jos politruki lopettaa pahasti haavoitunet niin.......

        😁😁😁

        Joskus muinoin,oli Voere 180.Tulinopeus 2000 laukausta minuutissa 22lr lipas177 patruuna.Tämä muunnetaan 17HMR.33 laukausta sekunnissa.Uusi rynnäkkökivääri.🤔🤔🤔


      • Anonyymi

        .22 lr ei juuri käytetä kuin ta-käytössä, sillä sen läpäisy ja maaliballistiikka on huono. Vaimennettuna ja optiikalla varustettuna pienoiskivääri on käyttökelpoinen 50-100m matkalla ammuttaessa esim kaulaan. Toimii erikoitapauksissa rakennetulla alueella sissisodankännissä.


      • Anonyymi

        Paitsi ei venäläisiä sotilaita kuormita. Jättävät toverinsa siihen, korkeintaan ottavat sokan pois käsikranusta ja asettavat kranun maassa makaavan sotilaan kainaloon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paitsi ei venäläisiä sotilaita kuormita. Jättävät toverinsa siihen, korkeintaan ottavat sokan pois käsikranusta ja asettavat kranun maassa makaavan sotilaan kainaloon.

        Miten tämä liittyy .22 kaliberiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten tämä liittyy .22 kaliberiin?

        Oli vastaus erääseen viestiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli vastaus erääseen viestiin.

        Etkö osaa kohdistaa vastausta oikeaan viestiin vaan vastailet minne sattuu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etkö osaa kohdistaa vastausta oikeaan viestiin vaan vastailet minne sattuu?

        Tiedätkö tollo että kännykällä jos vastaat niin aina ei vastaus näy kuten pitäisi.


    • Anonyymi

      Lintukiväärillä ammutaan linnun kokoisia kohteita. Jos luodin halkaisija on sama kuin pienoiskiväärissä, niin läpäisykyky on onneton.

      • Anonyymi

        On tässä käsillä N.Talvenheimon Metsästäjän ampumaaseet vuodelta 1964.Tämän mukaan 222Remington läpäisee kuivaa mäntypuuta 25m etäisyydeltä 78sm.Tiedot Sako jaLapua.On kovasti huonompi nykyään,vai lieneekö armeijassa kerrottua juttua.223 hylsy on parilla. mm jatkettu 222.Jenkki armeija kun halusi vähän lisää lähtönopeutta.🤔🤔🤔


      • Anonyymi

        Kerro tuo tietosi myös Natolle. Heillähän on noita 223 kivääreitä miljoonia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerro tuo tietosi myös Natolle. Heillähän on noita 223 kivääreitä miljoonia.

        Tässähän tuo tieto nyt tuli.Varmaan NATO maitten sotilasasiamiehet ostavat antikvariiatit tyhjäksi opukaesta.50 luvulla kun222 tuli markkinoille ekstriim urheilijat metsästävät Afrikan suurriistaa norsuja virtahepo ja kaferipuhveleitä kyseisellä kaliberilla.😁😁😁


    • Anonyymi

      Lintukivääri on liian tehoton, koska se on tarkoitettu linnun kokoiselle kohteelle.

    • Anonyymi

      Kenraali lyttää amerikkalaisten luodit tehottomiksi - ottaako USA pian mallia Suomesta?
      Amerikkalaiskenraalin mukaan Yhdysvaltain maavoimien käytössä olevat kiväärit eivät ole tarpeeksi tehokkaita.

      Business Insider -lehden sekä military.com-verkkosivuston mukaan Yhdysvaltain maavoimien esikuntapäällikkö, neljän tähden kenraali Mark Milley on tyytymätön sotilaidensa aseistukseen.

      Milleyn mukaan amerikkalaissotilaiden käytössä olevat M4 karbiinien 5,56 kaliiperin luodit eivät ole tarpeeksi tehokkaita nykyisiä vihollistaistelijoiden käyttämiä vartalosuojuksia vastaan.

      Kenraalin mukaan armeija tarvitsee käyttöönsä 7,62 kaliiperin luoteja sekä niitä ampuvia rynnäkkökivääreitä. Suomen puolustusvoimat käyttää 7,62 kaliiperin patruunoita muun muassa RK 62 -rynnäkkökivääreissä.

      - Olemme havainneet että 5,56 kaliiperia ei läpäise kaikkia vartalopanssareita. Myös meidän joukoillamme on tällaisia suojavarusteita, kenraali kertoi Yhdysvaltain senaatille.

      Milley kertoi, että Yhdysvaltain armeijan työntekijät ovat kehittäneet entistä tehokkaamman 7,62 kaliiperin patruunan, joka ratkaisee ongelman.

      Vielä ei ole varmaa vaatiiko uudenlainen patruuna myös uudet aseet vai voidaanko vanhat aseet muokata sille sopiviksi. Kaikki sotilaat eivät kenraalin mukaan tule uusia patruunoita tarvitsemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      188
      6259
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      240
      4208
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3515
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3347
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      55
      3218
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2836
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      66
      2391
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      242
      2347
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2316
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1907
    Aihe