Kananmunavoileivät ?

Anonyymi

Onko em. leivät jokin orimattilainen erikoisuus tai tapa ? En ole missään muualla törmännyt siihen, että kahvipöydässä on tarjolla leipiä, joiden päälle on laitettu pelkkiä kananmunasiivuja ! Ei edes anjovista tai lohta mitä tahansa muuta lisuketta, pelkkaa keitettyä kananmunaa....nyt jo kolmessa paikassa tarjottu em. leipiä

Ihmettelevä muukalainen

8

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köyhän eväät sitten. Jos on köyhää kannattaa kyllä paistaa se muna leivälle saa paremman maun tai tosiaan heittää päälle punajuurta kurkkua. Orimattila voi laittaa vähän ruokaa juomaa varastoon jos sattuu poikkeusta olosuhteissa.

    • Anonyymi

      Jo on jollain pieni maailma. Olisi tyytyväinen näinä aikoina, että saa edes kananmunaleipää.

    • Anonyymi

      Revon nakkarilta mikä oli aikoinaan Kesoilin pihassa ei saanut kanamunaleipiä!

    • Anonyymi

      Olipas hyvää kananmunavoileipää tänään kun kävin kyläilemässä. Leipä oli oman kylän Salmisen leipää ja Ruhan voita. Maistui kaksikin kananmunavoileipäpalaa kahvin kera.

    • Anonyymi

      Tästä herkusta voisi tehdä Orimattilalaisten oman herkkuvoikkarin. Sitä ei saanut Revon kioskilta mutta voisiko joku muu valmistaa kananmunavoileipiä myyntiin?

    • Anonyymi

      Saiko hilskalta hyvät munaleipä ainekset?

      • Anonyymi

        Sai tureita munia ja kauppias Urpo oli aina ytävällinen.


    • Anonyymi

      Kyllä on hyvää, kun ripottelee kananmunavoileivän päälle suolaa ja rouhittua mustapippuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe