Onko mitään perstuntumaa (huhuja tai muuta) onko Nokia jättämässä Salon kun Ollila vetäytyy pois toimitusjohtajan paikalta?
Nokia jättää Salon?
Prophet
51086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eiköhän siellä ole suunitelmat jo tehty valmiiksi,mutta tuskin Ollila niitä toteuttaa vaan seuraaja.
Ai mitkä suunnitelmat? Ei ne ole enää mitään suunnitelmia, juurihan Nokia avasi/on avaamassa tehdasta jonnekin Thaimaan suuntaan, en muista tarkemmin minne. Se tehdas ei ole kuitenkaan mikään Salon tehtaan korvike vaan siellä tehdään puhelimia Aasian suurille markkinoille. Salossa väsätään edelleen kapuloita Eurooppalaisille.
Niin, tai pitäisikö paremminkin sanoa että jättääkö Nokia Suomen... Eli jos Salon tehdas lopettaa niin me voidaan kaikki suomalaiset vetää itsemme saman tien narun jatkoksi. Itsekään en työskentele Nokiallä tai sen alihankkijalla tms. mutta voin sanoa, että tämä koko maa on aika kuollut sen jälkeen jos se lafka täältä lähtee. Vaikutukset on sen verran laajat, ettei tavallinen talliainen tajuakaan.
Toivotaan parasta. Se on meidän kaikkien suomalaisten edun mukaista! :)
eikös nokialla ole unkarissa tehdas,mistä riittää puhelimet euroopan markkinoille.En tietenkään toivo että nokia jättäisi suomen,mutta alihankkijat ovat jo siirtäneet tai siirtämässä tuotantoaa muualle,viime viikolla ilmoitti perlos lopettavansa tehtaan ja nokiallekkin tulee tehdas juuri intiaan,jostain ne on aina pois.
Siimens ilmoitti tällä vai viime viikolla siirtävänsä tuotantonsa kauko itään.
Sitähän edellinen kirjoittaja juuri sanoi, Nokiallahan on jo tehdas Intian suunnalla, eli ei siinä ole mitään uutta. Eikä se ole vaikuttanut suomeen mitenkään.
Ja Unkarin tehtaan volyymit ei taida ihan riittää Euroopan markkinoita täyttämään.