OULULAINEN kansanedustaja Janne Heikkinen (kok) haluaa kieltää venäläisen Skoda-yhtiön MySKODA-sovelluksen käytön Suomessa.
Skoda on noussut tikun nokkaan Skodan taustayhtiö AvtoVAZ:n ja Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n tiedonjakoyhteistyöhön liittyen, jonka puitteissa Venäjän turvallisuusviranomaiset ovat saamassa automaattisen pääsyn myös venäläisten skodafirmojen ja niiden it-palveluiden asiakastietoihin.
”Suomen tulee välittömästi lopettaa sinisilmäisyyden maailmanennätyksen tavoittelu ja liittyä Baltian maiden kanssa samaan rintamaan Skodan kieltämiseksi sekä sen taustalla toimivan AvtoVAZ:n asettamiseksi EU:n yhteiselle pakotelistalle. Raakalaismaista hyökkäyssotaa käyvän Venäjän tiedustelupalvelu FSB:lle ei ole ensimmäistäkään syytä luovuttaa enempää tietoja”, Heikkinen kirjoittaa Facebook-sivuillaan.
Esimerkiksi Viro on kieltänyt Skodan toiminnan nimenomaan valtioturvallisuuteen vedoten.
Kokoomuksen kansanedustaja vaatii Skodan kieltämistä
5
312
Vastaukset
- Anonyymi
Kun teillä nykynuorisolla ei ole näköjään mitään kunnioitusta enää suomalaisia sotaveteraaneja kohtaan, jotka taistelivat teille suomen itsenäisyyden, niin taistelkaa nyt sitten se omanne. Ehkä siitä opitte sitten edes jotain sen suhteen, ettei se itsenäisyys ole mikään itsestään selvä asia, vaikka niin varmasti luulettekin.
- Anonyymi
Sano EI! skoodalle ja neuvostliitolle!
- Anonyymi
kempeleen kunnan talous- päälliköllä on tai oli tsilijardi-kilometriä ajettu skoda josta kaikki haluavat eroon, siinä syy
klo 18:03: Viro on päättänyt kieltää Skodan toiminnan maassa ja kehottaa myös muita EU-maita asettamaan kyseiselle yhtiölle pakotteita. Maan pääministeri Kaja Kallas tviittasi asiasta 1. huhtikuuta.
Oktaavian markkinosuudet:
1-12 2021: 5,4%
1-3 2022: 2,3%
3 2022: 1,0%
Joko Jorma uskoo että skeidan romahdus on lopullinen, aivan kuten olen ennustanut täällä aiemmin.
Näitä tilastoja tuskin kaunistellaan ylöspäin joten todellisuus on skeidalle vielä armottomampi.
Skeida katoaa sieltä marginaalin marginaalista kohti täydellistä tuhoutumista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727
