Miksi ässässä ja cittarissa on nykyisin nuoriso joukko kaupan sisätiloissa kännykkä kourassa ja seilaavat lähinnä alkoholijuomien lähellä ja muuallakkin , outoa?
Tänäänkin oli. Eikö niillä raukoilla ole muuta tekemistä?
Herää kysymys, että onko tämä äänekoski pikku venaja?
Tänäänkin oli. Eikö niillä raukoilla ole muuta tekemistä?
Herää kysymys, että onko tämä äänekoski pikku venaja?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hyvä että ovatkin kännykät käsissä kun tuommonen lasten kyttääjä pyörii kaupassa.
Heti kun tunnistan sinut niin nappaan kyllä käkättimeen.
Jätä lapset ja nuoret rauhaan
Oohh suuret puheet ja pienet teot pojulla hehehehee 🤣 😂
Kylläpäs sua nyt pojut kiinnostaa, mutta eipä kyllä yllättänytkään kun kyse tuommosesta sukurutsatusta
Totta etenkin cittarissa näitä nuorisoporukoita pyörii myöhään iltaisin.
Ärsyttäviä kulkevat ryhmässä ja täyttävät käyttävät.
Ei ole Tokmanilla eikä Halpa-Hallissa.
Aivan , hyvä kun on muutkin huomanneet. Kumma jos myymälän vastaava ei aja jo pois asiattomia oleilijoita kaupoista. Tukkivat tosiaan kulkuväyliä. Ei voi kohta enää asioida noissa kaupoissa.
Mitä tänne itket mene sanomaan suoraan jos noin henkeen ottaa
Plaa,plaa,plaa. keksi jotain uuuttttaaa!
Ei se uskalla edelleenkään, on helppo vaan täällä kitistä ja kyttäillä muita
Voisi vartijat ottaa asiakseen ajaa pois häriköimästä ne juorukerhoaan vai mitä lie pitävätkään siellä. Sinne vaan jämähdetään tukkeeksi johonkin ja juorutaan ja kuvataan asiakkaita ja mitä muuta liekkään. Kun ei niillä ole tarkoituksenaan ainakaan mitään ostaa sieltä ja jos ostaakin näön vuoksi, niin yksi siitä porukasta saattaa ostaa tyyliin jonkun 20 centin tikkarin.
Jos liike (cittari ) ei halua tähän puuttua niin ns.oikeat asiakkaat kyllä äänestävät jaloillaan.Äänekoskella on liikkeitä,mistä valita.
Muutenkin Cittarin palvelu iltaisin on erittäin heikolla tolalla.
Ei ole minun kauppa.
K-Market Suosikissa on toisenlainen meininki ,mutta kun se on Suolahdessa.
Siltä on saatu poistettua nuorisosakit oven edestä.Ainoat ovat R kioskin kulmilla majailevat alkoholisoituneet Suolahden ongelmat.
Ainoat syyt kuvailtuun ryhmänorkoiluun ovat : anastamistarkoitus tai joku maisteluvideoiden teko jonnekin tiktok suuntaan. YouTube sta voitu ottaa mallia kun otetaan huikkaa limsapulloista ja sitten takaisin hyllyyn tai jostain muusta tuotteesta.
Haluaisit varmaan että ne maistais sun "tikkaria" ja imis sun "pulloa"
Jätä ne lapset jo rauhaan
Kuulehan pikkupervo. Minä en ole käynyt koko citymarketissa niin tuskin olen siellä ketään kytännyt. Kunhan vaan sanoin Mistä sellaisessa norkoilussa on kyse ja se on erittäin iljettävää kun siellä nenää kaivellaan ja lääpitään saati maistellaan tuotteita.
No mistä sinä sitten tiedät että siellä norkoillaan, jos et kyseisessä kaupassa edes ole käynyt, kysynpähän vaan.
Taidat sittenkin käydä kyttäilemässä pikkupoikia kaupoissa
Just ja kerran oli kolme nuorta kloppia siinä cittarin op pankkiautomaatin edessä kiinni, siihen sit piti hivuttautua jospa ymmärtäisivät lähteä pois ja saada nostaa rahansa. Todella outoa. Tästä on n. parisen viikkoa. Yks niistä kolmikko ryhmittymistä, jotka on ehkä jo täysi-ikäisiä, välillä kaikki ovat pukeutuneet täysin mustiin , mihin lie järjestäytyneet??
Taisit kiihottua niistä klopeista kun kerta menit lähemmäksi.
Pitäisikö poliisille tehdä ilmoitus? Jos ei muuten kuriin saada näitä kolmikkoja.
Tuli mieleen yks juttu minullekkin. Cittarissa oli muutama päivä sitten poika porukka, jossa yksi oli ehkä jo yläste ikäinen tai lukiolainen ja sen seurassa kaksi ala-asteikäistä poikaa ja siellä ne hengailli cittarin myymälän sisätiloissa ja sillä vanhimmalla kännykkä kädessä koko ajan ja se puhui näille kahdelle nuorelle/lapselle koko ajan jotain. Värvääkö johonkin ?
Voisi vanhemmat pitää silmällä lapsiaan paremmin, jos vain millään töiltään ehtisivät.
No mikset pidä
Kerran tuli sanottua kauppiaalle tästä nuoriso ongelmasta.
Mitä vastasi kauppias,"meillä saavat käydä kaikki". Se riitti minulle. Olin varmasti siihen asti ostanut viikossa, sen mitä tämä joukko ei osta vuodessa.
Asiakaspalvelu kohdallaan !
Hanki elämä reppana
Aika hiljainen näyttää liike olevan.Hinnat kalliit ja vielä nämä muut ongelmat päälle.
Muualtakin voi ostaa, ja käydä kaupassa ,asiakas sen päättää.
Näin on, tää on niin äkiä itsessään. Nuoriso kuluttaa aikaansa kaupoissa, nuorisokaupat. Liittyykö tämä siihen kiusaamisvapaa vyöhyke juttuun ja nuorisohan käyttää sitä nyt hyväkseen, MUTTA he kiusaavat itse siellä niitä oikeita asiakkaita.
On mennyt kyllä nyt liian pitkälle tämä juttu. Kiusaamis vapaa vyöhyke , siitä saavat vielä omaan nilkkaansa , kun nämä maksukyvyttömät nuorisojoukot kuluttavat siellä aikaansa. Hohhoijjjaa !!
En käy Cittarissa juuri tässä ketjussa tulleiden ongelmien ja kauppiaan ylimielisyyden vuoksi.
Ainoa poikkeus on joku hyvä tarjous jonka saatan käydä ostamassa.
Asiakkaat äänestävät jaloillaan.
Tämä kiusaamisjuttu ainakin kyseisessä liikkeessä on huono vitsi.
Eli et käy cittarisissa kauppiaan ja ongelmien takia mutta kuitenkin voit käydä siellä kun on hyvä tarjous.
Jos äänestät jaloillasi, niin ei sinne silloin mennä vaikka sieltä saisi ilmaiseksi ämpärin.
Toki jos oot joku takin kääntäjä sdpläinen niin ymmärrän kyllä