Android tv:n ongelma

Anonyymi

Olisin kysynyt, onko jotain konstia, millä saisi kaukosäätimen näppäimet järkiinsä? Nyt siis painettaessa jotain kanavanumeroa; esim ykköstä, niitä tulee aina tuplamäärä, mutta usein neljäkin eli 1111. On kokeiltu kahdellakin säätimellä. TV on Philips 43pus6501/12.

5

231

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile mahdollisimman lyhyttä näppäimen painallusta, vain pikainen näpäytys sormenpäällä. Jos tämä ei auta, vaikuttaisi siltä, että televisiossa on jokin vika, joka pitäisi korjata huollossa.

      Jos televisio on hyvin vanha, korjaaminen saattaa tulla kalliiksi, tai olla mahdotonta kohtuullisin kustannuksin.

    • Anonyymi

      Olethan asentanut telkkariin tuoreimman saatavilla olevan ohjelmiston (firmware)? Usein tv:n ohjelmisto voi olla myyntiin tullessa vielä melko buginen ja käyttäjät joutuvat toimimaan tuotetestaajina.

      Paljon käytetyissä vanhoissa kaukosäätimissä näppäimen naksauksen ja kontaktin aiheuttava "dome" voi haljeta, jolloin kontakti muuttuu epämääräiseksi ja yliherkäksi. Mutta tuosta tuskin on kyse, jos ongelma kerran ilmenee useammalla näppäimellä ja säätimellä, ja tv:kin taitaa olla aika tuore.

      Toinen yleinen vaihtoehto näppäinkontaktin toteutukseen on näppäimen pohjassa oleva "hiilipilleri", joka painettaessa yhdistää kontaktit - tuntuma on yleensä veltompi kuin dome-toteutuksena (ei naksahda). Tuokin voisi selittää virhepainallukset jos tuntuma on kovin pehmeä, vaatii silloin täsmällisen painalluksen. En tiedä kumpaa tekniikka tuossa kaukosäätimessä on käytetty.

    • Anonyymi

      Samoin vehkeen sammuttaminen on vaikeaa, kun miltei aina käynnistyy uudelleen. JA VAIKKA SAISIKIN VALMIUSTILAAN, KÄYNNISTTYY ITSESTÄÄN N. VIIDEN MINUUTIN PÄÄSTÄ.

    • Anonyymi

      Onko asunnossa jotain välkkyviä lamppuja, jotka voivat häiritä kaken signaalia? Tai jotain muuta kauko-ohjainta. Itsellä joskus aikanaan DVD:n kauko-ohjain oli jäänyt kirjan alle niin, että siinä oli jokin näppäin koko ajan painuksissa, ja se sekoitti telkkarin kauko-ohjaimen toimintaa.

    • Anonyymi

      Viimeisimmän softaversionkin siihen päivitin, muttei vaikutusta oireisiiN. En keksinyt muuta keinoa kuin myydä älytoosa eteenpäin satasella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1134
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      14
      968
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      930
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      831
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      710
    7. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      630
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      606
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      31
      575
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      519
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe