Filateliajäämistöjen kaatopaikat

Anonyymi

Myös filateliaan keskusteluun lähinnä tarkoitetut Facebook-palstat rupeavat kukkimaan myynti-ilmoituksia, haltuun jääneestä, lopettaneen tai ajasta iäisyyteen poistuneen keräilijän materiaalista. Yksi parhaista tuli tänään: "TARJOA - myyn jos hinta miellyttää. Vain nouto". Sisältö oli sitä tavallisimmista tavallisinta: Suomen ja Ahvenanmaan merkkejä, vihkoja ja ensipäiväkuoria markka-ajan loppupään vuosiin painottuen. Myyjä kenties luulee saavansa paljonkin toinen toistaan houkuttelevampia tarjouksia?

Nämä ihmiset ovat ehkä lukeneet iltapäivälehtien juttuja: "Tarkista, löytyykö komerostasi tämä aarre?". Saattavat siis luulla pitävänsä hallussaan arvokastakin kokoelmaa. Eivät tiedä, että kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa. Että postimerkkiyhdistysten huutokauppiaat eivät enää edes ota vastaan tätä samaa perikuntien tarjoamaa materiaalia tai sitten varoittavat, että niistä saatava hinta on varsin mitätön, jos kaupaksi sattuvat menemään. Että silloin, kun materiaalia tuotettiin, niitä kerättiin talteen kertaluokkia enemmän, kuin mitä nykyään on niistä kiinnostuneita. Niistä kerääjistä iso osa on kuollut pois. Ja nekin, joilla tämä materiaali kuuluu kokoelmiin, ovat saaneet sen haltuunsa jo ajat sitten.

Yleensä sentään hinta-arvioita kysyttäessä kiinnostunut realisoija tyytyy vastaukseen, että jälleenmyyntihinta on varsin mitätön. Mutta niitäkin on, jotka ottavat nokkiinsa ja luulevat arvioitsijan yrittävän vedättää, että saisi tavaran alihintaan.

Yleisimmin realistista jälleenmyyntiarvoa ei selvitetä, vaan lähdetään kauppaamaan suuren innostuksen ja metelin kera. Pidetään ilmoitusta näkyvillä muutaman viikon, vailla yhtään reaktiota. Ikävimmillään spämmätään palstaa nostamalla ilmoitusta listan kärkeen monta kertaa, omalla dummy-kommentilla.

Tämä spämmääminen on harmillista siksi, että itseä oikeasti kiinnostavat aloitteet ja myynti-ilmoitukset hukkuvat niiden alle. Vaan niille ei kai voi mitään, koska Facebookissa ja somessa julkaisemisen kynnys on niin matala? Muuta kuin lakata seuraamasta palstaa, jotta nämä roskailmoitukset eivät tule oman Facebook-seinän syötteeseen.

1

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko edullisia jäämistöjä, nyt pikapikaa viestiä [email protected] ostan kilotavaraa ja arvokkaita kokoelmia huippuihntaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      234
      5463
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      23
      3800
    3. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      18
      2304
    4. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      285
      2172
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      48
      1421
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1269
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      131
      1173
    8. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      122
      1040
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      34
      940
    10. J. Et tullut.

      Ei se mitään. Perjantaina tulee joku muu. M.
      Ikävä
      161
      817
    Aihe