Kuuma huhu kiertää, että taistolaiskommunisti Emma Kari on lakkauttamassa plugareiden veroedut. Syy kuulemma, että firmojen visoilla plugariväki ei ajele sähköllä vaan bensalla. Vasuripoliitikkojen agendassa plugarit eivät olekaan nyt säästövehkeitä. Tämä tarkoittaa, että plugareihin sijoittaneet ovat Emma Karin riistaa ja heitä tullaan kohta ryöväämään entistäkin rajummin.
Bensankäytön demonisointi on brutaalia ahdaskatseisuutta ja sisältää arvaamattomia vaaroja. Parhaissa plugareissa on paljon hyvää. Niillä voi ajaa lähes päästöttä arkiajot, ne kulkevat pakkasellakin varmasti ja ovat hätätilanteissa sähköautoja luotettavampia. Sotatilanteissa täyssähköautot ovat kaikkea muuta kuin turvallisia pakoautoja. Ei tarvitse muuta kuin iskeä voimalat ja verkot nurin, niin sähköautoilla ei pääse yhtä latausta pitemmälle. Se voi koitua kuolemaksi.
Plugareiden verotus muuttumassa? Onko sotatilaneet huomioitu?
6
68
Vastaukset
- Anonyymi
Itselataava Rav 4 hybrid on edelleen paras, taloudellisin, kestävin, helppokäyttöisin ja pakoautona ylivoimainen. Kesäoloissa tankillisella(56l) ajelee 1000 km ja jos ottaa vielä 40 litran muovikanisterin bensaa mukaan, niin autollahan ajelee Helsingistä syvälle Norjaan yhtä soittoa.
- Anonyymi
Valitettavasti onneton ylihintainen tuhnu. Nelivetoa helppo kuvata vitsiksi.
- Anonyymi
Ei pysy Ravi tiellä jos pitää karkuun lähteä ja pakkasilla ei taida edes käynnistyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valitettavasti onneton ylihintainen tuhnu. Nelivetoa helppo kuvata vitsiksi.
Tuhnu on sun housuissas. Ravi on reipas auto ja kulkee suoraan kuin juna.
- Anonyymi
Tavallisella sukankuluttajalla ei juurikaan ole näitä härpäkkeitä varaa ostella. Toki omalla rahallaan auton ostava ja erityisesti tankkaava taho ajelee varmuudella hybridillään kuin kusi sukassa, mutta firman luottokorttia vinguttelevat vähät välittättävät vihreistä arvoista. Pedaalia poljetaan surutta, mikä näkyy mm. siitä, että monista lataushybrideistä tupruttelee liikennevaloista kiihdytettäessä sakeaa pakokaasua, vaikka teoriassa niillä voisi kaupungeissa ajella pelkällä sähköllä ainakin muutaman kilometrin.
Lataushybridin huomattavasti korkeampi paino verrattuna pelkällä polttomoottorilla liikkuvaan ajoneuvoon tarkoittaa käytännössä sitä, että polttoaineella ajettaessa sitä kuluu hybridissä väistämättä enemmän. Luulisi kokoomuksen puisto-osaston jo kiiruusti kieltävän tämänkaltaiset veronkiertoajoneuvot, koska niissä ei ole muuta vihreää, kuin mahdollisesti maalipinnassa, jos auto sattuu olemaan vihreän sävyinen.- Anonyymi
Miten noin pieneen tekstiin voikin sattua noin paljon väärää tietoa ja ennakkoluuloja.
itse olen eläkeläinen, joka ajaa käytettynä ostetulla plugarilla. Auto kuluttaa vähemmän, kuin edellinen diesel, vaikka ajaisi vain pelkällä bensalla. Arkiajot suureksi osaksi sähköllä ajaen kulutus jää pariin litraan satasella.
Näin parin vuoden kokemuksella. Uudella samanlaisella plugarilla pääsisi sähköllä tuplasti pidemmälle. Kehitys näet kehittyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283376- 973166
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702928"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862648- 352460
- 572331
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432185- 321953