Miksi ihmiset eivät tervehdi

Kyllähän siitä eräänlaisen junttimaisen kuvan saa jo ei vaikka
taloyhteisössä tervehdi.
232063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Siks kun muuttavat kokoajan. Siitä tuntee tulevan muuttajan. Asuvat väliaikaisesti. Toiset vaan "omituisia".

Äänestä

Tervehdin jos minua tervehditään. Jos et tervehdi en minäkään tervehdi.

Äänestä
  • Armeijassa jo opetettiin, että alempiarvoinen tervehtii ensin.

    Äänestä

Niinpä, asuimme sillä paremmalla muka puolella kaupunkia ja tervehdykseen ei vastattu, mentiin vaan nokkavaa ohi,monikin naapuri. Nyt asumme tavallisten rahvaiden keskellä ja kaikki moikkaa iloisesti ja voivat jäädä hetkeksi jutustelemaankin.Kaupunginosissa on eroja.

Äänestä

En vitussa tervehdi ketään kuin ehkä takaisin jos joku väkisin haluaa sanoa jotain typerää kuten moi.

Äänestä

Vanhana asukkaana en uskalla nuoria tervehtiä, kun nykyään näkee monta ongelmaa.

Nuorten ahdistelussa katsotaan ympärille ja osoitetaan helposti vanhusta, että tuo vanha äijä esiintyy niin maireaa nuoria kohtaan, että "hänessä on jotain vikaa".

Näen naapurissa välillä perheen poissa ollessa maksullista nais-seuraa eikä voi sanoa, että talovahti on pervo.

Äänestä

Mie tykkään asua junttien talossa. Tässä rapussa asuu pelkkiä valopäitä ja ollaan ihan ilmaa, jos kohdataan. Se sopii mainiosti. Rakastan asumisrauhaa.

Äänestä

Minuakin jurppii, tässä talossa katsotaan kuin peura ajovaloissa päin mutta suuta ei saada auki. Erityisesti nuoriso ja nuoret aikuiset ovat tällaisia, ihan työssäkäyvätkin. En ymmärrä.

Äänestä

Ei tarviikaan ymmärtää. Sitten, kun jää avaimet sisään, niin siinähän seisovat.

Äänestä

Moukat erottuvat joukosta, kun on iso kerrostalo, jossa on paljon asukkaita. Melkein kaikki tervehtivät, useat jopa juttelevat pihalla. Sitten ovat nämä pari tyyppiä, joille tervehtiminen tuntuu olevan täysin ylitsepääsemätön haaste. Jopa välttelevät kohtaamista, jotta ei tarvitsisi tervehtiä.

Mielestäni sellaiset saisi heittää talosta pihalle.

Äänestä
  • Kuten sanoit niin isoissa kerrostaloissa asuu paljon ihmisiä. Joukkoon siis mahtuu kaikenlaista roskasakkia ja ruinaajaa. On monia hyviä syitä vältellä kontaktia. Jos tervehdit ja olet sosiaalinen niin eipä aikaakaan kun olet jossain ongelmissa kun naapuri sotkee sinut ihmissuhdedraamoihin ja/tai on jatkuvasti ruinaamassa kyytejä, rahaa ja palveluksia. Parempi siis elää omaa elämää ja välttää ongelmat.

    Äänestä

Tervehdin toki takaisin jos minua tervehditään. Jo armeijassa opetettiin, että alempiarvoiset tervehtivät ensiksi.

Äänestä

Eilen alkoi yks ämmä vittuilemaan,niin ajattelin lopetella kokonaan tervehdykset.Tuntuu siltä tosiaan,että tietävät asiani paremmin kuin minä itse.

Sittemminkin kun kerrostaloasunto on käytännössä vain satunnaisessa käytössä.Taitaa kopperoköyhät olla kateellisia jostakin mistä eivät ymmärrä mitään.

Äänestä
  • En tosiaan tajua teitä ihmisiä, jotka sotkeennutte ja riitaannutte naapureidenne kanssa ja sitten valittelette täällä "Taitaa naapuri luulla tietävänsä asiani paremmin kuin minä itse?!"

    Miksi kerrotte itsestänne mitään? Miksi lörpöttelette asioitanne kaikille tuntemattomille? Ei tulisi tuollaisia ongelmia jos ei olisi taipumusta lässyttämiseen ja ylisosiaaliseen käytökseen.

    Jos ette kertoisi itsestänne mitään niin ei ihmisillä olisi mitään puhuttavaa ja jos ette olisi naapurienne kanssa tekemisissä niin ette edes tietäisi jos teistä puhuttaisiin, koska pitäisitte omat asianne omana tietonanne ja ette seurustelisi muiden kanssa, joten ette kuulisi muiden puheitakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En tosiaan tajua teitä ihmisiä, jotka sotkeennutte ja riitaannutte naapureidenne kanssa ja sitten valittelette täällä "Taitaa naapuri luulla tietävänsä asiani paremmin kuin minä itse?!"

    Miksi kerrotte itsestänne mitään? Miksi lörpöttelette asioitanne kaikille tuntemattomille? Ei tulisi tuollaisia ongelmia jos ei olisi taipumusta lässyttämiseen ja ylisosiaaliseen käytökseen.

    Jos ette kertoisi itsestänne mitään niin ei ihmisillä olisi mitään puhuttavaa ja jos ette olisi naapurienne kanssa tekemisissä niin ette edes tietäisi jos teistä puhuttaisiin, koska pitäisitte omat asianne omana tietonanne ja ette seurustelisi muiden kanssa, joten ette kuulisi muiden puheitakaan.

    "Jos ette kertoisi itsestänne mitään niin ei ihmisillä olisi mitään puhuttavaa ja jos ette olisi naapurienne kanssa tekemisissä niin ette edes tietäisi jos teistä puhuttaisiin, koska pitäisitte omat asianne omana tietonanne ja ette seurustelisi muiden kanssa, joten ette kuulisi muiden puheitakaan."

    Tämmöistä Lenita Airiston paheksumaa puhumatonta suomalaista tennissukkakulttuuria kannattaa välttää. Olemme Euroopassa ja meidän pitäisi nyt alkaa käyttäytymään eurooppalaisen räiskyvästi ja hypersosiaalisesti. Enemmän kielipusuja poskille, halailua ja koskettelua sekä kuulumisten kyselyä.

    Äänestä

Kyllä me silti tiedetään, hahaa. Moni sulkeutunut paljastaa kaiken Facebookissa. Aika harva kerrostaloasukki on saanut FSB:n vakoilijakoulutusta, joten tietomurusista saa kerättyä kattavan paketin.

Tässäkin talossa moni esittää menestyvää yrittäjää, vaikka firma menossa kohti konkurssia.

Äänestä
  • Tai sitten vedät ryynejä siihen malliin, että kuvittelet kaiken päässäsi, koska olet psykoosissa.

    Äänestä

Kannattas sunkin mennä ajoissa nukkumaan, että kommentit olis fiksumpia 😂

Äänestä

Täällä jotkut naapurit tervehtivät. Jotkut taas ei vastaan mitään takaisin jos sanoo, että terve.

En tiedä mist johtuu. Olemme kai vaan niin erillaisia.

Äänestä

Meidän talossa kaikki osakkeenomistajat morjenstavat toisiaan ja juoruilu eli tietojen vaihto on myös tavallista. On mukavaa tietää aina missä asuu outoja häiriköitä (sossun maksamia asuntoja) ja koska häätöjä tulossa yms.

Äänestä

Ei tälläkän kaikki tervehdi. Kävelevät päin huppu päässä vanhat akat kun lattioihin katsovat ulko-ovesta ulos menessä.

Äänestä

Epäkohteliaat moukat ja juntit ei tervehdi. Eri asia jos ei kuule, ja sen yleensä huomaa. Ne jotka killittää monttu auki ja eivät vastaa, ovat pahimpia..

Äänestä

En tervehdi ketään, ellei minua tervehditä ensin. Siksi kun ei ole pakko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kyllähän siitä eräänlaisen junttimaisen kuvan saa jo ei vaikka
taloyhteisössä tervehdi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu