Narsistit kanin kolossa

Anonyymi

Salaliittoteorioihin uskovien määrä ei kai ole erityisesti noussut, mutta kiitos somen ja median, niistä on tullut kovin näkyviä. Lähipiirin narsisti häilyy jossakin salaliittojen ja pseudotieteen laitamilla tietämättä ilmeisesti itsekään, mihin suuntaan kallistuisi. Hänelle on julkisuuskuvan takia tärkeää yrittää olla uskottava, on saanut näpeilleen muutaman kerran livettyään vähän liikaa huuhaan puolelle. Kun on vielä liian laiska/heikko yleistieto, lähdekriittisyys unohtuu.

Toisaalta, mikä onkaan sen mukavampaa ja tietyissä piireissä toimivampaa kuin kouhkata kaiken takana lymyävistä hahmottomista vallanpitäjistä jotka pahat mielessä järjestelevät asioita. Siihen päälle säteilyä, huonoa ilmanlaatua, kummallisia oireita ja harvinaisia sairauksia. Räjähtävät lepakot ja rokotteisiin piilotetut sirut ovat välillä jo seuraavan mutkan takana. Kun saa huomiota ja keskustelua, siinä huumassa varovaisuus tahtoo kadota ja netistä löytyy uutta uskomatonta tarinaa jaettavaksi. Luulen, että kouhkaamisessa ei ole kyse vain huomiosta, vaan hän itsekin uskoo. Onhan hänen koko elämänsä yksi iso valhe muutenkin. Joka ikinen päivä hän uskoo omaan ylivertaisuuteensa. miksi ei muuhunkin joka istuu narratiiviin.

Olen mielenkiinnolla ja osin kauhulla odottanut koska lipsahdus kaninkoloon tapahtuu kunnolla. Kun nielee sen ensimmäisen salaliittoteorian, seuraava menee jo helpommin. Tuota kehitystä saa hämmästellä monen koulutetumman ja fiksummankin kohdalla.

Tuo voi olla hänen tuhonsa. Häpeän pelko on yksi ihmisen suurimmista peloista ja narsistin maailmassa se suurin, kuoleman pelkoon verrattavissa. Jos/kun narsisti kaninkoloon kerran menee, sieltä kivutakseen pitäisi kohdata niin iso määrä häpeää että narsisti tuskin siihen pystyy. Mieluummin narsisti kaivautuu syvemmälle ja katoaa pimeyteen. Pelottavinta on, että hän varmasti yrittää ottaa lapsensa mukaan.

Törmäsin tutkimukseen jossa huomattiin narsismin ja salaliittoteorioiden yhteys, ei yllätä.

Psypost:
https://www.psypost.org/2021/12/narcissists-proneness-to-conspiracy-belief-is-partly-driven-by-a-desire-to-be-unique-and-heightened-paranoia-62192

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Salaliittohommelit tarjoavat paitsi hauskaa viihdettä myös pätemiskanavia pershäröisille. Laitetaan nettiin kanava, jonne muodostuu yhteisö ja pian onkin oma seurakunta johdettavana. Homma voi alkaa ihan pienestä asiasta. Vähin erin seuraajille kerrotaan mitä heidän pitää mistäkin ajatella. Silloin ollaankin jo manipuloinnin puolella. Netistä tuntuu löytyvät striimauspalveluita, jotka ovat olevinaan sananvapauden puolella, mutta kummallisesti striimaajat öyhöttävät juuri, kuten palvelun vetäjä haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      83
      3143
    2. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      138
      2758
    3. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      65
      2683
    4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      6
      1993
    5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      94
      1620
    6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1356
    7. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      97
      1299
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      107
      1109
    9. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      200
      1058
    10. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1034
    Aihe