Olen itse ollut aina hyvin pidättyväinen. En ole pystynyt heittäytymään leikkeihin ja ilotteluun, en uskaltaudu esiintymään, pelkään mokaavani, olevani naurettava. Peittelen ulkonäöllisiä vikojani. Olen itsekriittinen. Luulin, että kaikki tuo vanhemmiten helpottaisi, mutta ei. Nyt häpeilen läskejäni, suonikohjujani, kurttujani... Vasta haudassa ilmeisesti helpottaa.
Ohje: älä välitä mitä muut ajattelevat, ole oma itsesi. Siinäpä se: tällainen minä olen! Minä, minä minä...
Ohje: älä välitä mitä muut ajattelevat, ole oma itsesi. Siinäpä se: tällainen minä olen! Minä, minä minä...
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olen ja en. Olen esiintynyt, mokaillut, ollut vuorenvarmasti naurettava joittenkin mielestä, mutta se on heidän ongelmansa. En ole hävennyt ulkonäköäni enkä tekemisiäni enkä piitannut siitä, mitä joku muu niistä sanoo. Tuo on tapahtunut tosin vasta myöhemmällä iällä.
Mutta siihen juttuun, johon meitsin olisi pitänyt heittäytyä toden teolla ja kunnolla, en sitten koskaan kyennyt, pystynyt, osannut ... tai jotain, jota en oikein osaa edes selittää. - Nm. Ohi on
Olen näytellyt harrastelijaryhmissä, vaikka jännitin tolkuttomasti. Unohtanut vuorosanoja. En menisi enää. Olen ottanut puheenvuoroja isoissa ryhmissä, siihen olen pikkuhiljaa tottunut ja otan vieläkin. Joskus olen hävennyt sanomisiani, mutta ei niiden muidenkään extemporepuheet niin välkkyjä ole, sillä lohdutaudun. Nykyisin pyrin harjoittelemaan kotona sanomista jos tiedän mistä aiheista ryhmissä puhutaan. Se on osoittanut kullanarvoiseksi jonkun toisen antamaksi neuvoksi.
Kännissä olen intoontunut karaokeen, mokasin kun pyysin yhden miehen laulamaan kanssani Tahdon olla sulle hellä ja silitin miehen poskea. Vaimo nosti äläkän. Säikähdin niin että selvisin. Olen riehaantunut laulamaan karaokessa liian lujaa, pari ihmistä ryntäsi ulos.
Heittäytymiset ovat vähentyneet, ei tule tilanteitakaan enää, ehkä se on hyvä. Prempi vaan lastenlasten kanssa heittäytyä leikeissä.
Kiits päivän pyrskähdyksestä. - Nm. Karaoke on kiwaa
Olen aina ollut oma itseni, pidättyväinen tylsäkin konservatiivi. Kiltti tunnollinen puurtaja, luotettava takarivin tiina joka ei nauti esiintymisestä eikä valokeilassa olosta.
Se ei kuitenkaan ole estänyt minua ilottelemasta oman mittapuuni mukaan. En varmastikaan ole koskaan ollut mikään hauskin bilehilekaveri, paremminkin totinen torvensoittaja. Omat seikkailuni kuitenkin minullakin, näistä harva tietää.
Siilivain
Sain tarpeekseni esiintymisestä jo alakoulussa, sen jälkeen ei ole ollut tarvetta eikä haluakaan. Tosin tietynlaista esiintymistä ja esilläoloa oli työssäkin asiakaspalvelussa.
En ole muuta tehnytkään, kun ”heittäytynyt”! On kiva kokeilla ja katsoa, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Näin vanhana sitä sitten on tyytyväinen itseensä ja päätöksiinsä, kun kaikkea on tullut tehtyä ja koettua. Ei ole jäänyt tekemättömyyden tunnetta, kun ei ole antanut vaan mennä.
Noi jutut on vain omassa pässä ikän katsomatta.Misi itseä ruoskii vertailemalla aina muihin? Pois sieltä F.B / insta.Valhelisista jutusta ja kuva muokauksista.Ihmisten ilmoille ja hetkeen heitäytyy!Elämä oon lyhyt jo jos ollan yli 55v.Turha enää arvostella itseän yhtään mistään miehet naiset : Tartukaa hetken!
Olen pitkään esiintynyt työpaikallani käyneille vierailijoille, joten jotkut ihmettelevät miten luontevasti alan juttelemaan täysin vieraiden kanssa.
Nuo esiintymiseni työpaikallani menivät tavallaan hukkaan, koska nykyään halutaan yleisesti sitä mitä me yritimme tehdä hyväksytyksi.
Täh? Voisitko selvittää viimeisen virkkeesi sisällön ymmärrettävästi. - Nm. Mitäääh
alottajalle :
osaan vinosti-hymyillä,,,
Minulla kontrolli pelaa aina, myös humalassa. Ts. en osaa tai uskalla "heittäytyä", minkä vuoksi olenkin varmasti missannut monta hauskaa juttua elämässäni. Ja sama tasainen tahti jatkuu. Ei vanha koira enää uusia temppuja opi.
Mitä hauskaa humalssa voisi olla mihin et selvinpäin rohkenisi? Päin vastoin humalassaheittäytyminen voisi päinvastoin aiheuttaa häpeää ja moraalista krapulaa.
Siilivain
"Vanha koira" oppii tasan kaiken sen, minkä haluaa ja tahtoo oppia. Vanhan koiran oppiminen on lisäksi sillä lailla eri, eli paree homma, että vaikka oppiminen voi ottaa aikaa enemmän kuin nuorten oppiminen, niiin oppiminen on pitkäkestoista. Ts. minkä opit, se myös on ja pysyy takaraivossa. - Nm. Temppu ja miten se tehdään
Eipä ollut kyse humalan hauskuudesta, vaan toteamus, ettei edes tuo "kevyt olotila" saa kontrolliani kaikkoamaan.
Juu juu mut kirjoitiksestasi sai sen kuvan et hyväksyisit humalassa heittäytymisen ja minä vastasin sitten siihen.
Siilivain
Nousuhumalan keveän tuntuinen olo, hiprakka, on ehkä kuitenkin eri asia kuin olla humalassa, joka on täyssyvä jurri, jossa örvelletään mistään mitään ymmärtämättä. - Nm. Sivusta seuranneena
Vastakysymys, miksi pitäisi osata heittäytyä?
Kyllä nämä karaoke ja tanssiesitykset (esim. AlfaTv:n retrotanssit) saa tuntemaan suurta myötähäpeää. Asenne: naapurit ja sukulaiset, kattokaa - ollaan teeveessä.
Myötähäpeä, se että häpeää toisten puolesta, on typerintä mitä ikinä olla saattaa ja osoitus häpeäjän ahtaasta mielen maisemasta. - Nm. Avarru
Ensin Jumala sitten minä sitten muut.
Teen mitä haluan, toiset tehkööt mitä uskaltavat
En ole paljonkaan välittänyt kylämiesten ja naisten mielipiteistä.
Tiedän että negatiivinen juoru on aina parempi.
Jälkikasvun kanssa ei ole koskaan tullut erimielisyyttä, onneksi, se satuttaisi.
Kun asuu pienellä paikkakunnalla ja mökki vielä pienen pienessä kylässä niin kaikki asiat ovat tiedossa.
En silti muutu miksikään, olen kelvannut omana itsenäni, joskus paremmin, joskus en kovin hyvin.
Mutta hymyilen iloisesti tuttuja tavatessani, ei kukaan ole jättänyt tervehtimättä
Kaikkihan me mokaillaan, enemmän tai vähemmän, mutta ei se tee meistä sen huonompia kuin kukaan muukaan. Usein me itse olemme itsellemme se suurin tuomitsija. Laitoitkin loppuun minä, minä, minä kommentin eli varmaankin yksi keino olisi keskittyä välillä johonkin muuhun kuin siihen, mitä ihmiset mahdollisesti minusta ajattelevat,; tämä ajatusmalli on usein harvinaisen itsekäs, vaikka näin ajattelevat kuvittelevat olevansa niitä, jotka ensisijaisesti ajattelevat muita...itsepetosta tämäkin.
MInä olen mokaillut elämässäni monta kertaa ja voi että se on tympäissyt mutta silti tykkään itsestäni ja aion heittäytyä edelleenkin tilanteisiin ja tehdä päätöksiä myös tunnepuoli huomioiden.