Älkää lähtekö riukujien matkaan!

Anonyymi

Meidän seasta nousee viimeisinä aikoina riukujia, jotka käyttäytyvät kuin raatelevat sudet. He eivät laumaansa säästä! Jeesus on kuitenkin luvannut olla mukanamme, kunhan emme irtaannu Jumalan lasten joukosta.

Paljon on lähtenyt niitä, jotka ovat siirtyneet pilkkaajien riveihin riukumaan. Osa riukujista on saanut jopa vanhempansa kieltämään uskonsa. Tämä on todella surullista. Miksi pitää riukua ja houkutella muutkin pois tästä uskosta?

Ja kaikille, jotka olette vielä saaneet säilyttää elävän uskon. Älkää lähtekö riukujien matkaan. Pitäkää päänne ja pitäkää uskonne. Vain tässä joukossa pääsee kerran perille taivaan kunniaan.

16

276

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lestat on katkerii. Naapurimaan hallinnossa ja lestojen moraalissa on samankaltaisuutta.

      • Anonyymi

        Elä ny hyvä ihme tee noin typerää rinnastusta! Ethän!
        Jos joku on katkera, niin se olet sinä! Ei kai vain demonit ole asettuneet sydämeesi asumaan, kun noin katkeraan sävyyn riuvut ja pilkkaat? Oletko kenties entinen uskovainen, eli vl?


    • Anonyymi

      Ei ihmisille saa valehdella , se on rikollista ja siitä rangaistaan !!!

    • Anonyymi

      Riukujia?
      Meillä on onneksi puucee.

    • Anonyymi

      Meijänki lähipiiristä moni on kieltäny uskon ja alakanu tajuttomasti riekkummaan. Antaa ”asijantuntijalausuntoja” mm paikallisille lehille joita julukastaan sen kummempia miettimätä. Samat riekkujat pilikkaa meitä jotka ollaan haluttu jatkaa matkan tekijöinä. He hetki toisensa jäläkeen yrittää meitäki viekotella porukasta pois. Milloin ne viekottellee että maalima on niin mahtava ja milloin ne taas ihan suoraan sanottuna riekkuu meille. Tosi ikävää! Jättäsivät meijät rauhaan.

      • Anonyymi

        samat terveiset, älkkä enää soitelko kivijalan mittauksia mistään numerosta !


      • Anonyymi

        Antaa ”asijantuntijalausuntoja” mm paikallisille lehille joita julukastaan sen kummempia miettimätä."

        Jos epäuskovaisten rikoksilla mässäillään miksi uskovaisten rikoksilla ei saisi mässäillä?


    • Anonyymi

      SRK tilat voi ajaa tiejyrällä maan tasalle

      • Anonyymi

        Ukrainan pakolaiset tarvitsevat tiloja.


    • Anonyymi

      Suren aidosti puolestanne. Ymmärrän, että tuo tuskaa, kun ympäriltä lähtee veljiä ja sisaria. Mutta omasta mielestäni syy ei välttämättä ole pelkästään siinä, että maailma houkuttaa. Vaan siinä, että joukossanne on ahdas olla.

      Tunnen paljon teikäläisiä. Joukossa on monta aivan ihanaa ihmistä. Mutta sitten on sellaisia, jotka ajattelevat, kuten aloituksessa on kirjoitettu. Pelkistäen: me hyvä, muut paha. Tätähän opetus on aina ollut. Mutta esimerkiksi itselläni aikoinaan se kääntyi itseään vastaan. Rupesin ajattelemaan, että Sanankaan mukaan noin ei voi ajatella. Sellaiseen ei ole ihmisellä lupaa.

      Jätin niin sanotusti uskoni, tai siis kielsin. Ja rupesin elämään uskovaisempaa elämää. Sellaista, jossa pyrin voimieni mukaan rakastamaan ja kunnioittamaan lähimmäisiäni vakaumuksesta ja ajatuksista huolimatta.

      • Anonyymi

        Usko ja uskovaisuus sanat vilisevät kirjoituksessasi.
        Olet siis muslimi? Sunni vai shiia?


      • Tämä on yksi todellisimmista syistä jättää lahko; -Vaan siinä, että joukossanne on ahdas olla.
        Sehän on vankila, ja toinen, kun nyt on tiedotus helpommin saatavassa niin pelastusvarmuus todella puhuttelee useitta ja sen huomaa muuttuneissa kysymyksissä heiltä, - miten saan varmuuden siitä, kun on uskomassa?
        Totuushan on, ettei mitenkään, ihmisuskon keinoin.
        Ensin tulee löytää Jeesus. Joh. 14:6 Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani
        Sinne ei pääse SRK;n kautta.


    • Anonyymi

      Psykologisesti ovela käytäntö keksiä ja käyttää omaperäisiä pilkkatermejä kohdehenkilöistään tai ihmisryhmästä. Sellainen on hyvin leimaavaa ja tehokasta. Kuten tässä tuo " riukujat".

      • Anonyymi

        Siis myös riulla istujaa voidaan sanoa riukujaksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis myös riulla istujaa voidaan sanoa riukujaksi?

        Riu’ulla istuminen ja riukuminen on täysin eri asioita! Ota rakas veli käsitteet haltuun. Riu’ulla hoidetaan hätä, mutta riukuminen on rienaamista, pilkkaamista ja panettelua. Toisinaan puhutaan myös niukumisesta, länkyttämisestä ja vinkumisesta, mutta nämä jälkimmäiset sanat eivät täysin tarkoita samaa, kuin riukuminen.
        Niukuminen on tyhjästä vinkumista, länkyttäminen yleistä suunsoittoa ja vinkuminen taas tyhjästä niukumista.
        Riukuminen on ikään kuin pilkkaavaa rienaamista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe