Opiskelu Koreassa - Ulkomailla opiskelu yliopistoissa

Hei.
Luultavasti tämä ei ole oikea paikka lähteä kyseisestä aiheesta kyselemään, mutta onhan tämäkin vaihtoehto hyvä kokeilla.

Haluaisin kysyä niiltä, jotka on ollut ulkomailla yliopistoissa opiskelemassa muutamia kysymyksiä. Vastaa myös rohkeasti, jos tiedät kyseisestä aihealueesta jotain, vaikket olisi ollutkaan opiskelemassa ulkomailla.

Ensinäkin, mitä kaikkea vaadittiin, että ylipäätään teidät hyväksyttiin opiskelijaksi? Tarvitsitteko minkälaisia suosituskirjeitä, tarvitsiko vapaaehtoistoimintaa erilaisissa ryhmissä tai oliko siitä apua hakiessanne? Oliko pääsykoe kuinka hankala, jos sellaiseen päädyitte?

Haitteko stipendiä, joka rahoitti opiskelunne kokonaan tai osittain? Jos haitte, minkälaista kilpailu oli stipendien haussa? Haitteko stipendiä akateemisella vai urheilullisella perusteella? Jos haitte kelantukia, mitä kaikkia saitte opiskellessanne ulkomailla? (opintotuki, asumislisä, opintolaina, mah. asumistuki.) lisäksi? Jos niitä noiden vaihtoehtojen lisäksi on.

Lisäksi onko kielitestit loppupeleissä kuinka hankalia? Puhun englantia ja suomea äidinkielinä, joten ne ei itsessään tuota hankaluuksia, mutta tarkoituksena on lähteä Koreaan opiskelemaan. Korean kieltä puhun myös erittäin sujuvasti. Koreaan mentäessä tulee tehdä englannista kaksi kielitestiä ja Koreasta yksi. Joten jos näistä kellään on kokemusta, olisin erittäin kiitollinen jos jakaisit tietoasi.

Lisäksi sitten hieman ''tyhmempiä'' kysymyksiä, voisitteko selittää perusteellisesti kuinka GPA lasketaan? (Cumulative GPA, credits, jne). Yritin tästä etsiä tietoa enemmän, jonka olisi voinut muuntaa Suomen opiskelujärjestelmään, mutta loppupeleissä tietoa löytyi aika heikosti. Löydän varmasti suuremmalla työllä tarkempaa tietoa asiasta, mutta ajattelin nyt täältä tulla kysymään, jos kukaan tietäisi kyseisestä aiheesta jotain.

4

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Paljon hyödyllistä tietoa löytyy viitatun dreamstudiesabroad -kirjoituksista.
        Pankaa toimeksi kun ette vielä ole liian jämähtäneitä liian helppoon elämään ilman kykyjänne vastaavia haasteita!


      • Selvittelinkin itsekseni kaikki kysymykseni läpi. Tuolla laittamallasi sivulla on kuitenkin myös mielenkiintoista tietoa ja luin sen läpi myös. Rahoitus on myös jo hoidettu omista projekteista, joten sekään ei tuota ongelmaa. Tarkoituksena on kuitenkin rahoittaa opiskelu, poikkeuksellisen hyvän akateemisen suoriutumisen johdosta, myönnetyllä stipendillä, joka kattaa kaikki kulut. Kiitos vielä vastauksestanne ja avusta!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Paljon hyödyllistä tietoa löytyy viitatun dreamstudiesabroad -kirjoituksista.
        Pankaa toimeksi kun ette vielä ole liian jämähtäneitä liian helppoon elämään ilman kykyjänne vastaavia haasteita!

        Kiitos tästä, lämmittää mieltä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2995
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      31
      1383
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1237
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      988
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      57
      881
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      654
    Aihe