Hei.
Luultavasti tämä ei ole oikea paikka lähteä kyseisestä aiheesta kyselemään, mutta onhan tämäkin vaihtoehto hyvä kokeilla.
Haluaisin kysyä niiltä, jotka on ollut ulkomailla yliopistoissa opiskelemassa muutamia kysymyksiä. Vastaa myös rohkeasti, jos tiedät kyseisestä aihealueesta jotain, vaikket olisi ollutkaan opiskelemassa ulkomailla.
Ensinäkin, mitä kaikkea vaadittiin, että ylipäätään teidät hyväksyttiin opiskelijaksi? Tarvitsitteko minkälaisia suosituskirjeitä, tarvitsiko vapaaehtoistoimintaa erilaisissa ryhmissä tai oliko siitä apua hakiessanne? Oliko pääsykoe kuinka hankala, jos sellaiseen päädyitte?
Haitteko stipendiä, joka rahoitti opiskelunne kokonaan tai osittain? Jos haitte, minkälaista kilpailu oli stipendien haussa? Haitteko stipendiä akateemisella vai urheilullisella perusteella? Jos haitte kelantukia, mitä kaikkia saitte opiskellessanne ulkomailla? (opintotuki, asumislisä, opintolaina, mah. asumistuki.) lisäksi? Jos niitä noiden vaihtoehtojen lisäksi on.
Lisäksi onko kielitestit loppupeleissä kuinka hankalia? Puhun englantia ja suomea äidinkielinä, joten ne ei itsessään tuota hankaluuksia, mutta tarkoituksena on lähteä Koreaan opiskelemaan. Korean kieltä puhun myös erittäin sujuvasti. Koreaan mentäessä tulee tehdä englannista kaksi kielitestiä ja Koreasta yksi. Joten jos näistä kellään on kokemusta, olisin erittäin kiitollinen jos jakaisit tietoasi.
Lisäksi sitten hieman ''tyhmempiä'' kysymyksiä, voisitteko selittää perusteellisesti kuinka GPA lasketaan? (Cumulative GPA, credits, jne). Yritin tästä etsiä tietoa enemmän, jonka olisi voinut muuntaa Suomen opiskelujärjestelmään, mutta loppupeleissä tietoa löytyi aika heikosti. Löydän varmasti suuremmalla työllä tarkempaa tietoa asiasta, mutta ajattelin nyt täältä tulla kysymään, jos kukaan tietäisi kyseisestä aiheesta jotain.
Opiskelu Koreassa - Ulkomailla opiskelu yliopistoissa
4
365
Vastaukset
- Anonyymi
varmaan ihan hyvä päätös mennä koreaan opiskelemaan jos lompakko antaa myöden.https://www.dreamstudiesabroad.com/articles/study-korea . Mereneläviä on uskallettava syödä. Ja laulutaitoa pitää treenata etukäteen. Karaoke on ihan must juttu. BTW tässä ihan hyvä referenssi. Kang Jimin soitto ja laulu toimii erinomaisesti cover tulkintoina sekä englannin kielellä ja etenkin korean kielellä . tv brother https://www.youtube.com/user/JUNGDHWI/videos
- Anonyymi
Paljon hyödyllistä tietoa löytyy viitatun dreamstudiesabroad -kirjoituksista.
Pankaa toimeksi kun ette vielä ole liian jämähtäneitä liian helppoon elämään ilman kykyjänne vastaavia haasteita! Selvittelinkin itsekseni kaikki kysymykseni läpi. Tuolla laittamallasi sivulla on kuitenkin myös mielenkiintoista tietoa ja luin sen läpi myös. Rahoitus on myös jo hoidettu omista projekteista, joten sekään ei tuota ongelmaa. Tarkoituksena on kuitenkin rahoittaa opiskelu, poikkeuksellisen hyvän akateemisen suoriutumisen johdosta, myönnetyllä stipendillä, joka kattaa kaikki kulut. Kiitos vielä vastauksestanne ja avusta!
Anonyymi kirjoitti:
Paljon hyödyllistä tietoa löytyy viitatun dreamstudiesabroad -kirjoituksista.
Pankaa toimeksi kun ette vielä ole liian jämähtäneitä liian helppoon elämään ilman kykyjänne vastaavia haasteita!Kiitos tästä, lämmittää mieltä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem302602- 111272
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3331012- 45912
- 45864
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20839Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61754- 44730
- 44726
- 46656