Sharm, New Tiran

Ollaan lähdössä ens marraskuussa Finnmatkojen matkalle, Sharm el Sheikhiin, New Tiran hotelliin. Onko kellään kokemuksia hotellista?

Olisimme myös kiinnostuneita keskustassa olevista hyvistä/ edullisista ruokapaikoista. Entä iltaelämä paikat?

Pääseekö Sharm el Sheikhistä helposti tutustumaan paikallisiin nähtävyyksiin ( ei matkatoimiston järjestämät)? Mitä kannattaisi käydä katsomassa?

Kiitos etukäteen!
22510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

New Tiran on käytännössä keskellä Naama Baytä. Pitkä matka ei ole siis minnekään. Itse emme matkallamme kyseiseen hotelliin majoittuneet. Terassilla käytiin kyllä oluella.

Keskustasta löytyy moniakin hyviä ruokapaikkoja. Hard Rock Cafe:n menu on tuttua taattua laatua, eli jenkkityylistä, mutta hyvää ja maistuvaa. Lisäksi annokset ovat isoja. Erityisesti perunankuoriin ihastuimme kaikessa rasavaisuudessaankin.

Toinen hyvä ruokapaikka on Camel Hotellin sisäpihalla sijaitseva intialainen, Tandoori. Sisäänkäynti on Pomodoro-nimisen italialaisen vierestä, pikkuisen yökerho Pachasta (ent. Bus Stop) vasemmalle. Ruoka Tandoorissa on tosin tulista, joten kannattaa olla varovainen jos ei pidä mausteisesta ruoasta. Palvelu on joka tapauksessa ensiluokkaista ja keittiöön on mukavat näkymät. Ainakin nämä kaksi siis kannattaa tarkistaa. Pomodoron pitsakaan ei ollut huonoimmasta päästä.

Paikallisiin nähtävyyksiin tutustuminen riippuu ihan siitä mitä pitää paikallisena. Itse Sharm el Sheikhissä ei ole kamalasta varsinaisia nähtävyyksiä. Lasipohjaveneretkellä kannattaa käydä ellei sitten aio snorklata, joka korvaa tuon kyseisen retken hyvin.

Lasipohjaveneretki kannattaa varata Naama Bayn rannalta, josta sen saa huomattavasti halvemmalla kuin matkatoimistoilta. Retki kestää n. tunnin, jonka aikana näkee ihan hyvin merenalaista eliöstöä ja pääsee tutustumaan Egyptiläiseen veneilykulttuuriin.

Itse kävimme matkanjärjestäjän omalla Kairon reissulla, joka oli kokemuksena todella upea. Tosin Kairossa käynti vaatii melko hyvät istumalihakset ja nykyisen tilanteen vallitessa jää arvattavaksi järjestetäänkö retkiä. Tilanne lienee kuitenkin syksyyn mennessä rauhoittunut.

Vanha Sharm kannattaa myös kurkata ihan vaan uteliaisuuden vuoksi. Sinne pääsee vaikkapa taksilla, jota sitäkin voi pitää elämyksenä.

Siinä siis pari pikkuvinkkiä matkalle mukaan!

Äänestä

Hei, majoituimme lokakuussa 2007 New Tiran hotellissa viikon Sharm El Sheikh lomamme aikana. Hotelli oli siisti ja huoneemme siivottiin ja liinavaateet vaihdettiin joka päivä. Suihkun viemäri veti huonosti (huone 116). Naapurihuoneiston pariskunta jostain syystä sai todella huonoa palvelua. Heillä siivoaminen jäi väliin (???).

Ärsyttävä ongelma oli se, että hotellin tarjoilijat yrittivät huijata pikkuasioissa. Kahvit altaalle maksoivat 16 £E, mieheni kuuli 60 £E ja maksoi sen. Vaihtorahoja ei kuulunut takaisin ilman asiaan puuttumista. Sitten valiteltiin kovasti, että tarjoilija oli mennyt lounaalle (ennen vaihtorahojen tuomista?).

Samoin suomalainen pariskunta antoi lomansa päätteeksi 100 £E aamiaishuoneen tarjoilijalle huomautuksella, että "tippi" on teille kaikille jaettavaksi. Näin, kun rahan saanut tarjoilija (mies, päälaelta kalju, hoikka, n. 30-40 v.) sujautti setelin nopeasti taskuun. Seurailin tilannetta eikä ko. tarjoilija ainakaan koko aamiaisemme aikana näyttänyt rahaa kolleegoilleen.

Jos ajatte Jallalla (paikallinen pikkubussi), maksaa se 1 £E/hlö. Pokkana vaan annatte sen summan matkan päätteeksi. Jalla kulkee "rauhankatua" ja pysähtyy, kun huidotte. Sillä pääsee edullisesti Old Marketin alueelle. Taxista pitää neuvotella, mutta esim 15 £E on ok. Suomalaiset olivat maksaneet vastaavista matkoista jopa 40 £E (=huijattu)

Turisteilta velotaan mitä ihmeellisimpiä summia, miten hövelisti maksaja vain maksaa tai ei ymmärrä hintatasoa.

Ostin ison (n. 40 cm halkaisijaltaan) messinkilautasen. Myyjä pyysi 1200 £E, maksoin iloisen tinkimisen jälkeen 400 £E ja siinäkin oli katetta hyvin myyjälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nöpi kirjoitti:

Ollaan lähdössä ens marraskuussa Finnmatkojen matkalle, Sharm el Sheikhiin, New Tiran hotelliin. Onko kellään kokemuksia hotellista?

Olisimme myös kiinnostuneita keskustassa olevista hyvistä/ edullisista ruokapaikoista. Entä iltaelämä paikat?

Pääseekö Sharm el Sheikhistä helposti tutustumaan paikallisiin nähtävyyksiin ( ei matkatoimiston järjestämät)? Mitä kannattaisi käydä katsomassa?

Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu