Poon tu pii vaild

Anonyymi

Miksiköhän moottoripyöräilijät eivät useinkaan noudata ajonopeuksia, vaan vähän tai vielä vähemmän aikaa auton perässä ajeltuaan ohittavat auton yleensä ja ylinopeudella? Onko kyseessä se nuoruuden tavoittelu vai muu puutos?

7

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on ihan eri kokemus asiasta. 60-vuotiaalla kaksitahdillani ajan aina nopeusrajoituksen mukaan tai hiukan yli. Satasen rajoituksia vältän, koska pyörän miellyttävin matkavauhti on noin 85 km/h. Tämä on todellista nopeutta, olen tarkastanut mittarin ja se pitää paikkansa.

      Kahdeksan kympin tiellä kun ajaa 85 niin autoilijat ohittavat usein vaarallisia salin paikoissa. Usein esim. risteyksestä kiihdyttäessä jonkun auton on vaan pakko päästä ohi, vaikka se ei sitten aja edes kovempaa kuin minun matkavauhti.

      Rasittavaa on etenkin keväällä sateella väkisin ohi menevät. Vaikka suoraa riittäisi, niin silti pitää palata kaistalle saman tien ohituksen jälkeen ja heittää kaistojen välistä kurat visiiriin.

      Miksi autoilijat eivät ota muita huomioon liikenteessä? Johtuuko se itsekkyydestä ja ajattelemattomuudesta vai mistä lie itsekeskeisyydestä?

    • Anonyymi

      Kyllä se on niin että autoilijat ajaa aina aivan perässä kiinni. Näytän kädellä että mene ohi kun on suoraa tietä kilometritolkulla edessä eikä kukaan tule vastaan. Edelleen roikutaan takarenkaassa kiinni. Sitten hidastan reilusti ja ajan lähes ojassa. Ei vieläkään. Vasta kun pysähdyn niin silloin mennään ohi.

      Toinen vaihtoehto on että ajetaan niin paljon kuin auto kulkee ohi.

      En ole milloinkaan ajanut ylinopeutta.

      • Anonyymi

        Kyllä se vauhdin huuma joskus moottoripyörällä ajaessa yllättää kun varsinkin keväällä ei tule katsottua mittariin ? Vähän alamäkeä ja muutama milli kahvaa niin äkkiä on 20km ylinopeutta, koko talven kun on odottanut että pääsee pyörän selkään niin eihän se kauhea rikos ole ? Eihän ?


    • Anonyymi

      Typerää ja turhaa roikkua moottoripyörällä auton takapuskurissa, kyykkypyöräkuskit sitä useimmin harrastaa, jotka yleensä ovat kokemattomampia ja nuorempia, kuin matkapyörällä, tai cruiserilla ajavat. Moottoripyörällä voi helposti suorittaa lentävän ohituksen kauempaakin hyvän kiihtyvyyden ansiosta.

      Pidän kunnioitettavan etäisyyden edellä ajavaan autoon, niin takana tulevat autot huomaavat sen, eivätkä tule pyöräni taakse roikkumaan. Iso pyörä tuntuu herättävän myös jonkinlaista kunnioitusta autoilijoissa pientä enemmän.

      Alinopeutta moottoripyörällä ei kukaan järkevä aja ruuhkaisella tiellä, takana puskeva jono on riskitekijä. Mielummin päästän ohi kovempaa ajavat, tai käännän reilusti suoralla kaasua ja otan kilometrin välimatkaa. Silloin ei välttämättä tule seurattua nopeusrajoituksia.

    • Anonyymi

      Mieluummin auton edellä kuin takana.
      -Mp:llä tapahtumien ennakointi korostuu ja edellä näkee paremmin.
      -autoilijat ajavat lyhyillä turvaväleillä.
      Parempi vääntää kaasua ja jättää reilu turvaväli niiden sekoiluihin.
      -ilmavirrat, pikkukivet. Tämä on vain mukavuustekijä.
      -autoilijoiden nopeudet seilaavat holtittomasti.
      Rasittavaa matka-ajossa
      -moni auto ajaa reilusti alle rajoitusten.
      Mutkat ja muut mukavat virikkeet laimentuvat.

      • Anonyymi

        Minusta taas on parempi ajaa takana ja ottaa etäisyyttä. Siis löysätä kaasua ja jättää turvaväli sillä tavalla. Pidän yksinäisyydessä ajamista isoimpana mukavuustekijänä, takana pitkään ajava auto on ikävä kaveri.

        Minulla on toki 60 vuotta vanha pyörä. Kyllä se kulkee n. 110 km/h ihan mukavasti ja enemmänkin epämukavasti, mutta mieluummin sillä ajaa vajaata sataa. Olenpahan joskus hiljaisella tiellä samaa vauhtia ajavan auton vuoksi jopa pysähtynyt hyvään paikkaan ja keittänyt kahvit. Sopii minulle, ei ehkä kaikille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta taas on parempi ajaa takana ja ottaa etäisyyttä. Siis löysätä kaasua ja jättää turvaväli sillä tavalla. Pidän yksinäisyydessä ajamista isoimpana mukavuustekijänä, takana pitkään ajava auto on ikävä kaveri.

        Minulla on toki 60 vuotta vanha pyörä. Kyllä se kulkee n. 110 km/h ihan mukavasti ja enemmänkin epämukavasti, mutta mieluummin sillä ajaa vajaata sataa. Olenpahan joskus hiljaisella tiellä samaa vauhtia ajavan auton vuoksi jopa pysähtynyt hyvään paikkaan ja keittänyt kahvit. Sopii minulle, ei ehkä kaikille.

        Omassa rauhassa moottoripyörällä ajamisesta nauttii eniten, kun edessä ja takana ei ole ketään. Siltä pohjalta tulee valittua rahallisia reittejä ja liikenteellisesti hiljaisimpia aikoja ajeluille.
        Mieluusti karistaa takana ajavat kannoiltaan, tai päästää ohitse, jos haluaa hissukseen cruisailla maaseudulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      264
      14340
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      65
      7271
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      209
      7081
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      45
      5095
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      112
      4856
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4464
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4401
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      76
      4154
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3948
    Aihe