Taloyhtiömme tehtiin putkiremontin yhteydessä yhtiön verkko. Operaattori on Telia ja it- ihmiset puhuvat Ethernet kaapelista. IT kaapista on viety kaapeli huoneeseen jossa on kytkentärasia verkkokaapelille. Yritin saada netin toimimaan muttei onnistunut. Avasin ITkaapin ja siellä on " jakamo" niminen verkkopistoke ja sen lisäksi kaksi muuta pistoketta nimettynä "A" ja "B".
Pitääkö nyt yhdistää " jakamo" verkkokaapelilla " A" tai " B" pistokkeeseen?
Kiitos vastauksesta jos joku osaa vastata tähän amatöörin sekavaan kysymykseen.
Taloyhtiön verkko
9
1489
Vastaukset
Yleensä tuo toimii niin että asunnossa on verkkokaapelin kytkentä kahdessa huoneessa joista toinen on A ja toinen B.
Eli jakamo pitää yhdistää siihen mikä vastaa sitä huonetta jota haluat käyttää.
Esimerkiksi eteisessä voi olla kytkentä A ja makuuhuoneessa B, ja jos haluat käyttää makuuhuoneen kytkentää niin sitten laita kaapeli jakamosta B:hen.
Jos et tiedä kumpi pitää kytkeä niin kokeile ensin vaikka jakamo-A ja jos netti ei toimi niin sitten jakamo-B- Anonyymi
Taikka C pitää kytkeä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taikka C pitää kytkeä..
Itse olet se c, kun et ymmärrä, mistä puhutaan!
- Anonyymi
Onko siellä mitään internetoperaattorin laitteita edes pelkkä lan-verkko ei riitä
- Anonyymi
Ei asunnossa ole mitään internetoperaattorin laitteita silloin kun asuntoon tulee ethernet-kaapeli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei asunnossa ole mitään internetoperaattorin laitteita silloin kun asuntoon tulee ethernet-kaapeli.
Kyllä on juurikin silloin..
- Anonyymi
Laitoin johdon jakamosta pistokkeeseen joka oli merkitty a: ksi. Nyt netti pelittää.
Kiitos ohjeista. - Anonyymi
Jos haluat käyttää internettiä molemmissa pisteissä, siis A ja B yhtäaikaisesti, tarvitset kytkimen. Muuten jako ei langallisesti onnistu. Toinen mahdollinen tapa on hankkia langaton reititin, jonka kytket esimerkiksi huoneeseen A. Siitä voit jakaa verkkosi langattomasti kaikkiin huoneisiin.
- Anonyymi
Itselläni on kytkin jakamossa, koska tarvitsen internetin kahteen huoneeseen. Kytkin ei maksa maltaita, noin 30-40 euro, riippuen kytkimestä. Eikä se aennus vadi sähköasentajaa.
Jakamossani on valmiina kaikki tarvittava, myös sähkön syöttö, joka on ainakin minulla suojattu vikavirtasuojalla. Toiminut hienosti ainakin tähän asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413