Syyhy punkki

Anonyymi

Auttakaa. Olen saanut joku puol vuotta sitten syyhyn ja lääkäri todennut sen mutta en saanut reseptiä suuhu otettavalle lääkkeelle koska lääkäri totesi että syyhy on mennyt pois kun olen käyttäny voidetta jo 4kertaa kutitus ei ole enää niin paha mutta aina iltaisin jossai kohissa on ja näppylöitä tulee vaa kokoajan lisää olen voidetta kokeillut 6kertaa pessyt kaikki jne nii nyt tarvii apua

4

1268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene lääkäriin uudestaan. Tarkista lääkkeen sisältämät aineet ja katso saako niitä virosta tai muualta eu alueelta. Ota selvää mikä lääke auttaa. Ihan varmasti löydät engl kielellä tietoa ja muualta vaikka suomalaisia sivuja ei löytyisi. Ota selvää ja toimi.

    • Anonyymi

      Mitäs jos taloudesssasi on lutikoita? Läkärit ei erota lutikan ja syyhypunkin oireita toisistan. Nimesi lutikan aiheuttamat ongelmat allergiaksi ystävälleni mies joku yli 50v!Miten löysi lutikat kevät kotinsa 2021. Teki suur- siivous. Vuode jätti iso jossa ei jalkoja,vaan kehikko laudat siis ympärillä vuode ja toki ritilät parisängyssä,Missä patjat pällä.Piti säilytys tilana sen ritilän alla oleva tai vuoten kehikon tila patjan alla. Nosti patjat pois, kun uusi ne siellä vilisi latikossa jonka avasi ötököitä,Jotka talon huolto toimsto jonne vei kuvan nistä totesi: Lutikat. myrkytys ja seuranta myrkytys toimikesti joitain kukausia. Lutikat siis kuoli ja iho ongelmat loppu siihen! Siist sinkku mes joka matkusteli eri maati työstän lomalla,joka vuosi.Eli tulijaisia joltain matkaltaan.

    • Anonyymi

      Ennen aptekit ainakin ilman reseptiä myi liuos jota levitetin iholle ja koko perhe käsitelitiin liuoksella,Ei vain tartunnan saanutta.Myös ihan kaikkien liinavaateet pestin, 60 astessa,kuin käytössä olevat käsipyyhkeet ja ne vaateet mitä pällä on. 1 käsittely kerta riitti! Mene apteekin kysyy.Näkevät myös onko syyhy punkki tai joku muu kodin ötökän aiheuttama tila?

    • Anonyymi

      Syyhyvoiteet myös paljon käytettyinä ärsyttävät ihoa ja tekevät samanlaista kutinaa kuin itse syyhy. Mene lääkäriin ja jos syyhypunkki todetaan uudelleen 100% varmuudella (eli nähdään mikroskoopilla) niin sitten vasta tee uudet hoidot.
      Itsellä oli syyhy ja sen jälkeen kutisi vielä pitkään. Jopa pari kuukautta jälkeenpäin tuli uusia näppyjä ja kutitti, mutta ne pikkuhiljaa itsestään hävisivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe