Iltasanomat taannoin uutisoi että mökkikaupat viedään yhä useammin käräjille:
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000006077127.html
Jos on miettimässä mökin myyntiä, kannattaa miettiä vielä. Haluaako joutua käräjille ja maksamaan kymmenien tuhansien oikeudenkäyntikuluja ja hinnanalennuksia vielä vuosien kuluttua? Olisiko sittenkin parempi jättää vain mökki ränsistymään jos sitä ei itse enää käytä.
Jos miettii mökin ostoa, kannattaa miettiä sitäkin että sitä ei voi niin vain myydä pois. Jos sen myy, voi joutua vielä vuosien jälkeen oikeustaisteluun ja maksamaan isoja korvauksia.
Mökin rakenteissa voi aina piillä jotain hometta tai rakennusvirheitä joista ei ole itse tietoinen. Myyjänä niistä on kuitenkin viisi vuotta kaupan jälkeen vastuussa aivan samalla lailla kuin omakotitalokaupassakin.
Mökkikaupat käräjille
Anonyymi
2
131
Vastaukset
- Anonyymi
Sama pätee omakoti taloon. Parempi asua vaan vuokra asunnossa värikkäiden naapureiden kera.
- Anonyymi
Ei kannata omistaa mitään muuta kuin päälläolevat vaatteet. Kaikki muu on turhaa.
Jos on epähuomiossa sattunut jotain hankkimaan ja sen pois myyminen kauhistuttaa noin paljon, anna omaisuutesi ilmaiseksi pois. Silloin ei ole myyjää eikä ostajaa, ensimmäinen halukas ottaa mökkisi tai omakotitalosi ilomielin vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986938- 1592046
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551248Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501108Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71006Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan253961- 41939