Mökkikaupat käräjille

Anonyymi

Iltasanomat taannoin uutisoi että mökkikaupat viedään yhä useammin käräjille:

https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000006077127.html

Jos on miettimässä mökin myyntiä, kannattaa miettiä vielä. Haluaako joutua käräjille ja maksamaan kymmenien tuhansien oikeudenkäyntikuluja ja hinnanalennuksia vielä vuosien kuluttua? Olisiko sittenkin parempi jättää vain mökki ränsistymään jos sitä ei itse enää käytä.

Jos miettii mökin ostoa, kannattaa miettiä sitäkin että sitä ei voi niin vain myydä pois. Jos sen myy, voi joutua vielä vuosien jälkeen oikeustaisteluun ja maksamaan isoja korvauksia.

Mökin rakenteissa voi aina piillä jotain hometta tai rakennusvirheitä joista ei ole itse tietoinen. Myyjänä niistä on kuitenkin viisi vuotta kaupan jälkeen vastuussa aivan samalla lailla kuin omakotitalokaupassakin.

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama pätee omakoti taloon. Parempi asua vaan vuokra asunnossa värikkäiden naapureiden kera.

    • Anonyymi

      Ei kannata omistaa mitään muuta kuin päälläolevat vaatteet. Kaikki muu on turhaa.

      Jos on epähuomiossa sattunut jotain hankkimaan ja sen pois myyminen kauhistuttaa noin paljon, anna omaisuutesi ilmaiseksi pois. Silloin ei ole myyjää eikä ostajaa, ensimmäinen halukas ottaa mökkisi tai omakotitalosi ilomielin vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1289
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1078
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1050
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      161
      978
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      953
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      866
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      781
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      724
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      715
    Aihe