Usein näkee että kuntokartoituksissa mainittu mm. betonisten ulkorappujen osalta että "ovat teknisen iän päässä".
Näin oli mainittu mm. erään pienen, -48 vuonna rakennetun ok-talon ulkorapuista. Tapit olivat "ilmassa", eli tuettuna vain alapäästään maahan ja tietysti yläpäästä talon eteisen sokkeliin.
Käsittämätöntä että nekin hyväkuntoisen näköiset raput oli "teknisen ikänsä päässä"!
Eivät olleet halkeilleet, ei rapautuneet eikä rautoja esillä. Eikös betonin tulisi kestää enemmän kuin 1948-2022.
Kuntokartoitukset?
9
156
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi vain ne rappuset kiltisti. Kaikilla talon rakenneosilla on tietty tekninen käyttöikä jonka jälkeen ne on uusittava uuteen. Et maalikkona näe päältäpäin onko käyttöikä jo lopussa, mutta kuntokartoituksissa on kerrottu mitkä talon osat pitää uusia.
- Anonyymi
Hauskaa huumoria! Jos osa on kunnossa niin ihan sama onko "tekninen käyttöikä" ylitetty vai ei. Näillä vouhotuksilla saadaan herkkäuskoiset uusimaan turhaan monia asioita. Minulla on 1984 rakennettu talo. Siinä on kolmilasiset ikkunat kolmilla puitteilla, puitteet puuta. Kesällä joku myyntimies tarjosi uusia ikkunoita. Sanoin että palataan 20 vuoden päästä asiaan jos tarvetta on. Puisteli päätään kun poistui paikalta. Samoin tiilikatto, puhdistin ja maalasin sen toissa kesänä. VTT tutki aikoinaan tiilikattojen käyttöikää ja tulos oli että hyvin huollettu katto kestää n. 70 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauskaa huumoria! Jos osa on kunnossa niin ihan sama onko "tekninen käyttöikä" ylitetty vai ei. Näillä vouhotuksilla saadaan herkkäuskoiset uusimaan turhaan monia asioita. Minulla on 1984 rakennettu talo. Siinä on kolmilasiset ikkunat kolmilla puitteilla, puitteet puuta. Kesällä joku myyntimies tarjosi uusia ikkunoita. Sanoin että palataan 20 vuoden päästä asiaan jos tarvetta on. Puisteli päätään kun poistui paikalta. Samoin tiilikatto, puhdistin ja maalasin sen toissa kesänä. VTT tutki aikoinaan tiilikattojen käyttöikää ja tulos oli että hyvin huollettu katto kestää n. 70 vuotta.
Entä huonosti huolletut portaat, kauanko ne kestää?
- Anonyymi
Asiassa on sekin puoli, että jos joku vierailija kompastuu noissa portaissa saatat kiinteistönomistajana olla korvausvelvollinen. Et ole huolehtinut teknisen käyttöiän ylittäneen rakenneosan uusinnasta joten olet syyllinen onnettomuuteen. Jos vierailija loukkaa itsensä pahasti ja joutuu pysyvästi työkyvyttömäksi, korvaukset voivat olla huimia.
Kannattaa vain ajoissa uusia ne portaat jos tekninen käyttöikä on tullut umpeen.- Anonyymi
Sinun tekninen käyttöikäsi umpeutui jo aikaa sitten.
- Anonyymi
Jos joku kompastuu niin omistaja ei joudu korvaamaan mitään ennen teknisen käyttöiän umpeutumista mutta jo seuraavana päivänä joutuu maksamaan kaikki sairauskulut ja eläkkeen elämän loppuun asti.
- Anonyymi
"Tapit olivat "ilmassa", eli tuettuna vain alapäästään maahan ja tietysti yläpäästä talon eteisen sokkeliin. "
Minua kiinnostaa kyllä kovasti kuulla se perustelu sille, että portaat ovat ehjät vaikka ovatkin rikki!- Anonyymi
Talon osa on joko kunnossa tai sitten ei ole. "Tekninen käyttöikä" on turha termi, tosin se ilmoittaa sellaiselle joka ei tunne alaa, jotain asiasta.
- Anonyymi
Kuntokartoitus on aivan turha. Kartoituksessa ei kaikkia talon vikoja kuitenkaan löydetä. Myyjä on joka tapauksessa vastuussa kaikista talon vioista vaikka ne jäisivätkin löytämättä.
Kuntokartoitus ei myyjää pelasta oikeudenkäynneiltä ja korvauksilta. Ainoa mahdollisuus on purkaa talo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971