Nytkö Putinin hinnat?

Anonyymi

Vaikuttaa siltä, että Putinin hinnat ovat olleet jo vuosikymmeniä, kun Suomi ja koko Eurooppa on ajautunut energiariippuvuuteen Venäjästä. Siinä liekanarussa nyt ollaan. Siis Putinin hinnat ovat olleet huokeita - siksi kai niihin on menty.
Kyllä Venäjän perustuslaki on jo pitkään määritellyt miten se kohtelee naapurimaitaan. Apuun tullaan jopa kovilla keinoilla, jos jokin venäjänkielinen ryhmä naapurimaassa sitä pyytää. Tämän Eurooppa unohtaa, kun saa halpaa energiaa.
Jotkut sanovat, että tälle sodalle ei ole mitään oikeutta. Venäläisille sillä kai on, kun he lukevat perustuslakiaan?
Putinin olisi nyt kuitenkin hyvä hyömata, että ei venäjämielisyys Ukrainassa olekaan niin suurta kuin hän ja lähipiiri oletti - on siis aika hänen lopettaa tällainen epäinhimillinen tappaminen.

12

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      USA on kateellisena naukunut oman kalliin kaasunsa ja öljyn kanssa.. Nyt pääse nylkee tyhmää pakote Euta!

    • Anonyymi

      Niihän Stalinkin oletti, kun aloitti talvisodan, että Suomi on helppo nakki.
      Perusti jopa uuden hallituksen (Otto-Wille Kuusinen) Suomea varten.

      Kun ottaa vapaussodan ja kaiken muun sdp:hen liittyvän huomioon, on kyllä tunnustettava, että Sanna Marin puhuu suoraan ja asian ytimeen osuen, kun sanoo, että Venäjän ulkopolitiikka on tällaista. Se on tosiasia.

      • Minä olin lapsi, kun Terijoen hallitus perustettiin. Se oli niin naurettava ajatus, että minullekin jäi se mieleen, kuten radion muittenkin hupiohjelmien esiintyjät, mm. Jahvetti ja Elviira Suulasvuo. Olikohan Suomessa ketään, joka olisi ottanut O-W:n tosissaan!


    • Anonyymi

      Parempi tyytyä vähempään elintasoon ja päästä irti venäjä riippuvuudesta, siihen on kokoajan tähdätty irti fossiilisista energiasta se ei käy hetkessä, suomessa pääsemme siitä aika helposti.
      Uusiutuva energia on tulevaisuuden energia, kun glopaali talous esim. eeuun alueella johtaisi siihen että alue olisi omavarainen, ei riippuvainen venäjästä tai kiinasta, yhdysvaltoihin on hyvä pitää suhteita.

      Pertikki

    • Anonyymi

      Vuoden jälkipuoliskolla tulemme kokemaan hintojen nousua ja mahdollisesti
      ruuan saatavuuden heikkenemistä.

    • Anonyymi

      Minusta vaikuttaa siltä, että ei tässä ole kysymys enää tappamisesta. Jos tällaisena jutkuuu, kyseessä saataa olla suunnitelu kansanmurha.
      Eikö ihmiskunta saa tällaisia asioita oikeaan järjestykseen.

      • Anonyymi

        Tuskin saa. Jenkeissäkin Trumppi vetää yhtä hullua linjaa - ja osa ihmisistä uskoo, että vaalit menivät väärin, vaikka moneen kertaan tarkastettiin.


      • Kyllä varmasti sota saataisiin loppumaan hetkeksi, jos Nato siihen liittyisi, tai sitten ei.
        Kolmas maailmansota olisi siinä hilkulla.
        Se pitää muistaa, kun kritisoidaan Naton asennetta.

        Viime aikoina ei ole puhuttu rauhanpuolustajajoukoista enää mitään. Mikä siihen mahtaa olla syynä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin saa. Jenkeissäkin Trumppi vetää yhtä hullua linjaa - ja osa ihmisistä uskoo, että vaalit menivät väärin, vaikka moneen kertaan tarkastettiin.

        Herranen aika, saliittoteorioihin uskova valepukki Trumppi, sitä ei olisi ikinä pitäny päästää presidentiksi, antoi Putinin tuhota Syyrian, Putin vedätti Helsingissä Trumppia miten tahtoi.

        Pertikki


      • Anonyymi

        "Toisaalta venäjän perustuslaki kieltää hyökkäysodan."
        Siksi Putin kutsuukin sotaa "erikoisoperaatioksi",
        ettei hän joudu syytteeseen perustuslakirikoksesta.


    • Anonyymi

      Moskovan pattriarkka kait väittää, että nato pitää venäläisiä vihollisinaan.
      Minusta tuo ei pidä paikkaansa. Tuollainen väite vain litsoo sotaa. Saa Venäjän johdon käynnistämään hyökkäyssotaan verrattavia operaatioita, josta tulee rumaa jälkeä.
      Olisi parempi kun patriarkka pitäisi suunsa kiinni. Poliitikot Venäjällä hairahtuvat jopa uskomaan siihen. Muistaakseni 2000-luvun alussa Venäjä piti Natoa puolustusliittona. Suunniteltiin jopa liittymistä siihen tai ainakin rauhankumppanuutta. Nyt asiat ovat niistä ajoista muuttuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      75
      5884
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      5157
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      21
      3078
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      181
      2524
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      211
      2248
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      2126
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      103
      1531
    8. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      340
      1385
    9. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      75
      1293
    10. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1196
    Aihe