Nytkö Putinin hinnat?

Anonyymi

Vaikuttaa siltä, että Putinin hinnat ovat olleet jo vuosikymmeniä, kun Suomi ja koko Eurooppa on ajautunut energiariippuvuuteen Venäjästä. Siinä liekanarussa nyt ollaan. Siis Putinin hinnat ovat olleet huokeita - siksi kai niihin on menty.
Kyllä Venäjän perustuslaki on jo pitkään määritellyt miten se kohtelee naapurimaitaan. Apuun tullaan jopa kovilla keinoilla, jos jokin venäjänkielinen ryhmä naapurimaassa sitä pyytää. Tämän Eurooppa unohtaa, kun saa halpaa energiaa.
Jotkut sanovat, että tälle sodalle ei ole mitään oikeutta. Venäläisille sillä kai on, kun he lukevat perustuslakiaan?
Putinin olisi nyt kuitenkin hyvä hyömata, että ei venäjämielisyys Ukrainassa olekaan niin suurta kuin hän ja lähipiiri oletti - on siis aika hänen lopettaa tällainen epäinhimillinen tappaminen.

12

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      USA on kateellisena naukunut oman kalliin kaasunsa ja öljyn kanssa.. Nyt pääse nylkee tyhmää pakote Euta!

    • Anonyymi

      Niihän Stalinkin oletti, kun aloitti talvisodan, että Suomi on helppo nakki.
      Perusti jopa uuden hallituksen (Otto-Wille Kuusinen) Suomea varten.

      Kun ottaa vapaussodan ja kaiken muun sdp:hen liittyvän huomioon, on kyllä tunnustettava, että Sanna Marin puhuu suoraan ja asian ytimeen osuen, kun sanoo, että Venäjän ulkopolitiikka on tällaista. Se on tosiasia.

      • Minä olin lapsi, kun Terijoen hallitus perustettiin. Se oli niin naurettava ajatus, että minullekin jäi se mieleen, kuten radion muittenkin hupiohjelmien esiintyjät, mm. Jahvetti ja Elviira Suulasvuo. Olikohan Suomessa ketään, joka olisi ottanut O-W:n tosissaan!


    • Anonyymi

      Parempi tyytyä vähempään elintasoon ja päästä irti venäjä riippuvuudesta, siihen on kokoajan tähdätty irti fossiilisista energiasta se ei käy hetkessä, suomessa pääsemme siitä aika helposti.
      Uusiutuva energia on tulevaisuuden energia, kun glopaali talous esim. eeuun alueella johtaisi siihen että alue olisi omavarainen, ei riippuvainen venäjästä tai kiinasta, yhdysvaltoihin on hyvä pitää suhteita.

      Pertikki

    • Anonyymi

      Vuoden jälkipuoliskolla tulemme kokemaan hintojen nousua ja mahdollisesti
      ruuan saatavuuden heikkenemistä.

    • Anonyymi

      Minusta vaikuttaa siltä, että ei tässä ole kysymys enää tappamisesta. Jos tällaisena jutkuuu, kyseessä saataa olla suunnitelu kansanmurha.
      Eikö ihmiskunta saa tällaisia asioita oikeaan järjestykseen.

      • Anonyymi

        Tuskin saa. Jenkeissäkin Trumppi vetää yhtä hullua linjaa - ja osa ihmisistä uskoo, että vaalit menivät väärin, vaikka moneen kertaan tarkastettiin.


      • Kyllä varmasti sota saataisiin loppumaan hetkeksi, jos Nato siihen liittyisi, tai sitten ei.
        Kolmas maailmansota olisi siinä hilkulla.
        Se pitää muistaa, kun kritisoidaan Naton asennetta.

        Viime aikoina ei ole puhuttu rauhanpuolustajajoukoista enää mitään. Mikä siihen mahtaa olla syynä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin saa. Jenkeissäkin Trumppi vetää yhtä hullua linjaa - ja osa ihmisistä uskoo, että vaalit menivät väärin, vaikka moneen kertaan tarkastettiin.

        Herranen aika, saliittoteorioihin uskova valepukki Trumppi, sitä ei olisi ikinä pitäny päästää presidentiksi, antoi Putinin tuhota Syyrian, Putin vedätti Helsingissä Trumppia miten tahtoi.

        Pertikki


      • Anonyymi

        "Toisaalta venäjän perustuslaki kieltää hyökkäysodan."
        Siksi Putin kutsuukin sotaa "erikoisoperaatioksi",
        ettei hän joudu syytteeseen perustuslakirikoksesta.


    • Anonyymi

      Moskovan pattriarkka kait väittää, että nato pitää venäläisiä vihollisinaan.
      Minusta tuo ei pidä paikkaansa. Tuollainen väite vain litsoo sotaa. Saa Venäjän johdon käynnistämään hyökkäyssotaan verrattavia operaatioita, josta tulee rumaa jälkeä.
      Olisi parempi kun patriarkka pitäisi suunsa kiinni. Poliitikot Venäjällä hairahtuvat jopa uskomaan siihen. Muistaakseni 2000-luvun alussa Venäjä piti Natoa puolustusliittona. Suunniteltiin jopa liittymistä siihen tai ainakin rauhankumppanuutta. Nyt asiat ovat niistä ajoista muuttuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      634
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe