Sota vai rauha

Anonyymi

Media kertoo sanoin ja sotakuvin Ukrainan sodasta - voidaan sanoa "tuutin täydeltä". Ukrainan presidentti on tullut tutuksi "kansan pelastajana" elokuvan pääosassa sekä vaatimuksistaan, neuvoistaan ja ohjeistaan sotaa käyvän maan johtajana.

Aina silloin tällöin sotauutisien perään todetaan "tietoa ei ole varmistettu tai että Reutersin mukaan ei ole vahvistettu."
Herää kysymys, että mikä tieto on sitten vahvistettua tietoa ja mistä? Minne vastapuolen kaatuneet on haudattu? Minne on objektiivisuus ja puolueettomuus haudattu — Ukrainan joukkohautoihinko?

Tiedon tulisi olla luotettavaa eikä sodasta välitetyllä informaatiolla saisi lietsoa sodan leviämisen pelkoa. Lisätäänkö suomalaisten pelkoa tarkoituksella, jotta Natoon liittyminen nähtäisiin ainoana vaihtoehtona?
Vai onko tarkoituksena saada Suomi liittymään Natoon sodan aikana ja mahdollisimman pian ja ilman kansanäänestystä?

https://www.globalis.fi/Konfliktit

Nato pommitti Serbiassa myös siviilejä, mikä selviää edellä olevasta linkistä. Serbian ja Kosovon sodassa ei Natollakaan ole "puhtaat jauhot pussissa" .

Maailmassa käydään parhaillaan lukemattomia sotia ja konflikteja. Median tulisi kirjoittaa, miten ja missä sotia käydään, miten paljon niissä ihmisiä on tapettu ja miten sotapakolaiset on otettu eri maissa vastaan.

Ehkä myös Naton rooli eri sodissa olisi hyvä selvittää, jotta tietäisimme, mikä se on parhaillaan käytävissä sodissa ja konflikteissa. Onko Nato onnistunut estämään sotia tai niiden leviämistä? Minkälaista tukea Nato on tarjonnut, ja mitä on tapahtunut Naton tuen loputtua.

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukrainan presidentti syyttää koko maailmaa Ukrainan sodasta. Pitäisikö koko maailman sotia Ukrainan sodassa — eli olisiko kolmas maailmansota paras ratkaisu Ukrainan presidentin mukaan?

      Ukrainan sota tulee kestämään niin kauan kunnes rauha on sodan osapuolista paras ratkaisu — rauha on ratkaisu ongelmiin aina ja kaikkialla koko maailmassa.

      • Anonyymi

        Typerää valetta.

        Zelenskyi syyttää vain Venäjää hyökkäyksestä ja pyytää muulta maailmalta apua saaden sitä demokraattisilta EU-ja Nato-mailta.

        Venäjä pyrkii Ukrainan valloittamiseen ja tuhoamiseen,ei rauhaan.


    • Anonyymi

      Zelenskyi vaatii Eurooppaa ja USA/Natoa osallistumaan sotaansa ja on jopa onnistunutkin siinä.

      Ukrainan sota ei ole Suomen sota, jokaisen maan pitää saada päättää itsenäisesti sotaan osallistumisesta.
      Nyt EU on päättänyt jäsenmaidensa puolesta Venäjän rankaisemisesta pakotteilla ja Ukrainan sodan jatkamisesta erilaisin avustuksin.

      On mielenkiintoista nähdä missä vaiheessa "sankariin" kohdistettu hurmio muuttuu vastenmielisyydeksi, kuten kävi "veitikalle" aikoinaan, kun todellisuus paljastui.

    • Anonyymi

      Rauhan mahdollisuutta pidetään olemattoman vähän esillä. Kumpikin osapuoli panostaa sotaan yhä enemmän ja sotakiihkoa lietsotaan meilläkin. Huolestuttavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe