Sota vai rauha

Anonyymi

Media kertoo sanoin ja sotakuvin Ukrainan sodasta - voidaan sanoa "tuutin täydeltä". Ukrainan presidentti on tullut tutuksi "kansan pelastajana" elokuvan pääosassa sekä vaatimuksistaan, neuvoistaan ja ohjeistaan sotaa käyvän maan johtajana.

Aina silloin tällöin sotauutisien perään todetaan "tietoa ei ole varmistettu tai että Reutersin mukaan ei ole vahvistettu."
Herää kysymys, että mikä tieto on sitten vahvistettua tietoa ja mistä? Minne vastapuolen kaatuneet on haudattu? Minne on objektiivisuus ja puolueettomuus haudattu — Ukrainan joukkohautoihinko?

Tiedon tulisi olla luotettavaa eikä sodasta välitetyllä informaatiolla saisi lietsoa sodan leviämisen pelkoa. Lisätäänkö suomalaisten pelkoa tarkoituksella, jotta Natoon liittyminen nähtäisiin ainoana vaihtoehtona?
Vai onko tarkoituksena saada Suomi liittymään Natoon sodan aikana ja mahdollisimman pian ja ilman kansanäänestystä?

https://www.globalis.fi/Konfliktit

Nato pommitti Serbiassa myös siviilejä, mikä selviää edellä olevasta linkistä. Serbian ja Kosovon sodassa ei Natollakaan ole "puhtaat jauhot pussissa" .

Maailmassa käydään parhaillaan lukemattomia sotia ja konflikteja. Median tulisi kirjoittaa, miten ja missä sotia käydään, miten paljon niissä ihmisiä on tapettu ja miten sotapakolaiset on otettu eri maissa vastaan.

Ehkä myös Naton rooli eri sodissa olisi hyvä selvittää, jotta tietäisimme, mikä se on parhaillaan käytävissä sodissa ja konflikteissa. Onko Nato onnistunut estämään sotia tai niiden leviämistä? Minkälaista tukea Nato on tarjonnut, ja mitä on tapahtunut Naton tuen loputtua.

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukrainan presidentti syyttää koko maailmaa Ukrainan sodasta. Pitäisikö koko maailman sotia Ukrainan sodassa — eli olisiko kolmas maailmansota paras ratkaisu Ukrainan presidentin mukaan?

      Ukrainan sota tulee kestämään niin kauan kunnes rauha on sodan osapuolista paras ratkaisu — rauha on ratkaisu ongelmiin aina ja kaikkialla koko maailmassa.

      • Anonyymi

        Typerää valetta.

        Zelenskyi syyttää vain Venäjää hyökkäyksestä ja pyytää muulta maailmalta apua saaden sitä demokraattisilta EU-ja Nato-mailta.

        Venäjä pyrkii Ukrainan valloittamiseen ja tuhoamiseen,ei rauhaan.


    • Anonyymi

      Zelenskyi vaatii Eurooppaa ja USA/Natoa osallistumaan sotaansa ja on jopa onnistunutkin siinä.

      Ukrainan sota ei ole Suomen sota, jokaisen maan pitää saada päättää itsenäisesti sotaan osallistumisesta.
      Nyt EU on päättänyt jäsenmaidensa puolesta Venäjän rankaisemisesta pakotteilla ja Ukrainan sodan jatkamisesta erilaisin avustuksin.

      On mielenkiintoista nähdä missä vaiheessa "sankariin" kohdistettu hurmio muuttuu vastenmielisyydeksi, kuten kävi "veitikalle" aikoinaan, kun todellisuus paljastui.

    • Anonyymi

      Rauhan mahdollisuutta pidetään olemattoman vähän esillä. Kumpikin osapuoli panostaa sotaan yhä enemmän ja sotakiihkoa lietsotaan meilläkin. Huolestuttavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5283
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4271
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4251
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3660
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3475
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      2810
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2576
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe