Löytyykö haastajaa Perho- Kinnula väliselle tieyhteydelle. Molempien kuntien päättäjät ” nukkuneet Ruususen unta” menneiden vuosien ministereneineen ja kansanedustajiensa kanssa. Ei ihme, jos molemmat kunnat ns. ” kuolevia kuntia”.
Tieyhteys myös suorin etelä- Pohjanmaalta 4- tielle, minkä vuoksi takuulla sataisi myös molempien kuntien ” laariin”. Minkäs teet, jos päättäjille on ” lusikalla annettu, mutta ...”
Suomen heikoiten hoidetut kuntakeskusten väliset tieyhteydetrinern
2
1046
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, omistaako tien kunnat vai joku muu? Jos tien ylläpitäjä ei osoita varoja kunnostukseen, niin kuntienko se pitäisi maksaa? Tien perusparannus, niin tarpeellinen kuin onkin, on aivan liian kallis kunnille. Puhutaan useista miljoonista euroista molempien osalta. Jäädytetäänkö kaikki muut investoinnin15 vuodeksi ja korjataanko toisen omistama tie omilla rahoilla? Ei niin.
- Anonyymi
Luulisi kuitenkin kunnan päättäjillä ja ” johtoportaalla” olevan edes jonkinlaisia suhteita myös ylemmälle tasolle, jossa ns isoista asioista oikeasti päätetään tai edes mielenkiintoa pitää kunnan kehityksen kannalta tärkeitä asioita esillä.
Kuten aiemmassa viestissä mainittiin molemmista kunnista ollut myös päättäjiä ” ylemmällä tasolla”, mutta lienee aika mennyt itsensä esillä pitämiseen.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1704964Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121539
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211421Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91183Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit42987Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 155836
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747