Mitä lahjaksi 70 vuotiaalle

Anonyymi

Äiti täyttää 70 vuotta. En keksi mitä ostaisin lahjaksi. Lahjaan on rahaa käytettävissä enintään 150 euroa. Lisäksi on ongelmaa juhlaohjelman kanssa. Juhlapaikalla ei ole soitinta. Itseltä löytyy kotoa kosketinsoitin,mutta sen kuljettaminen juhlapaikalle on hankalaa kun ei ole millä kuljettaa. Autoilevat sukulaiset on laiskoja. Ei kyytiä anneta millään ja taksilla meno on kallista.

7

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eihän autoilevat sukulaisesi välttämättä laiskoja ole. Paremminkin niin etteivät he juurikaan arvosta sinua eivätkä kosketinsoitintasi. Siihen on varmaan jokin syy.

      • Anonyymi

        Olen keskustelun aloittaja. Kaikki ihmiset eivät ole toisia kohtaan julmia. Noin 14 vuotta sitten oli Syyskussa kesän päätösjuhlat työpaikkani kesämökillä. Työpaikan omistuksessa oli tuohon aikaan kesämökki. Työkaveri kuljetti autollaan minut ja kosketinsoittimen mökille.


    • Anonyymi

      Täytän 70vuotta äitinä/ mummona 2023. Minulla on kaikki jo lähes 70 vuotiaana. Mitään lahjoja juhlia en tarvitse.Ilo suuri jos tuo 70 v.päivän näkisin Veikon ja Poikani perhe kahvitelisi kansani olisi läsnä hetken matkan takaa.En ole uhlinut 40-50-60-65-vuotispäivänäkään tai lahjoja toivonut.Elämää on takana paljon ja sitä tavaraa,materialia olen eläkepäivinä raijannut jalan vida 5km.Minkä jaksanut. Eli sitä kuolin sivousta tehnyt ja mitä enää lialla mateialla,astioilla tekee yksin asuva lähes 70v.?Jokaiselle ihmiselle ikän katsomatta tärkeintä on rakaiden läsnä olo ja niin että on oikea mutkatonta keskutelua!Kukin tyylillä hyvä päsiäisviikkon loppua Pääsiäis Akka-itä Helsingistä.Vain kissa puuttuu,kuin kahvipannu.Sillä harjan varsi on.

      • Anonyymi

        Samaa ystävänikin puhui. Hän neuvoi tavaran sijaan antamaan lahjakortin johonkin palveluun, esimerkiksi kauneushoitoon.


    • Anonyymi

      Jos läheisesi ei yleensä käytä hoitolapalveluja ja on liikkuvainen ihminen niin itse ostaisin jalkahoitolaan lahjakortin.

    • Anonyymi

      Olen keskustelun aloittaja. Juhlat meni hyvin. Soitin saatiin kuljetettua paikalle. Äiti sai minulta lahjakortin jalkahoitoon. Siskoltaan hän sai uuden pölynimurin.

    • Anonyymi

      70v.täytävä äiti usein miten on myös mummo.Ei tarvitse ei halua juhlia jos ei puolisoa ymm. Haluaa vain läsnä oloa edes 70 vuotispäivän.Ilman että siinä älypuhelin aikuisilla lapsilla ja lapsen lapsilla ja kohtamisessa se numero 1.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      84
      3072
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      316
      2730
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1506
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1141
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    8. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      77
      945
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe