Hei!
Etsimme uutta vuokra-asuntoa, ja yksi hyvä olisi kiikarissa. Olen melko homeherkkä ja tunnistan ne kodit, joissa home haisee. Yleensä saan näissä kohteissa oireita melko pian. Tässä nimenomaisessa kohteessa ei varsinaisesti haise, mutta kyseessä on 60-luvun puurivitaloasunto, jossa kellari. Pelottaa ottaa asuntoa vastaan, jos siinä paljastuukin hometta. Olemme menossa sinne lähiaikoina uudelleen ennen vuokrasopparia.
Osaatteko sanoa, millaisia oireita teillä ilmenee jo muutaman tunnin asunnossa oleilun aikana, jos kyseessä on ”lievä” kohde, missä home ei selvästi haise? Hieman epäilyttää, voisiko sisäilmassa kuitenkin olla jotakin häikkää.
Homeasunto, millaisia oireita jo muutaman tunnin sisällä?
7
343
Vastaukset
- Anonyymi
Siitä talosta pitäisi ottaa huurrevesinäyte, sillä se on ainoa tapa osoittaa varmuudella myrkyllisyys, riippumatta siitä, mikä myrkyllisyyden aiheuttaa.
- Anonyymi
Otimme huurrevesinäytteen eikä se ollut myrkyllinen. Voinko siis muuttaa kyseiseen asuntoon, kun huurrevesinäyte ei ollut myrkyllinen?
- Anonyymi
Voit kyllä. Varmista myös kosteus, ei ole terveellistä asua, mikäli kosteutta rakenteissa. Mittarikosteus kertoo tuloksen.
- Anonyymi
Mistä voin ostaa tuon mittarikosteuden. Vai pitääkö minun tilata mittarikosteus asiantuntevalta henkilöltä.
- Anonyymi
Ota yhteys firmaan, mikä erikoistunut kosteusmittauksiin. Saat selvyyden asiaan.
- Anonyymi
Oletko selvillä niiden firmojen rehellisyydestä? Nykyisin on firmoja ja firmoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko selvillä niiden firmojen rehellisyydestä? Nykyisin on firmoja ja firmoja.
Kaikilla rahastus on mielessä, MUTTA jotkut ovat .... jääkööt sanomatta. JOkainen varmaan arvaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213598
- 891814
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa831211Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1671200- 511038
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52977Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe182945- 61912
- 42866
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139807