Valokuvauksen lähetyssaarnaajat

Anonyymi

Tällä palstalla kun teitä on kuhisemalla, niin kertokaapa mikä sen tekee, että joku valokuvausjuttu saa päässä naksahtamaan ja miehen lähtemään internettin toitottamaan sitä omaa, ainoaa totuutta? Kiihko ja vakaumus ovat tietysti lujia.
Valtavaan uskon paloon ja hurmoon ei tarvita paljoa, joku pieni tekninen, uusi ratkaisukin riittää, minkä jälkeen se on se ainoa oikea vaihtoehto ja kaikki muu on väärää.

Tässä parinkymmenen digivuoden aikana on riittänyt kiihkoilijoita ja lähetyssaarnaajia mm. seuraavista aiheista:
Filmi vs digi, Canon vs Nikon, pikseleiden määrä, kennostabilointi, järkkäri vs kännykkä, peili vs peilitön,...

Pitää kai se olla ihmisen mieli pieni, että se järkkyy tällaisista asioista.

4

205

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli aihe mikä tahansa niin asiallista keskustelua harvoin syntyy ainakaan tällä alustalla. Anonyyminä ilman rekisteroitymistä on helppo kirjoittaa mitä vain. Taidat olla tyhmä kun et ole sitä ennen tajunnut? Että silleen se taas lipsahti...

    • Anonyymi

      Kinariporukka on naulinnut itsensä omiin käsityksiinsä valokuvauksesta eivätkä voi hyväksyä mitään mikä poikkeaa omista tunkkaisista käsityksistä. Aivan sama kun pohjoiskorealaiselta kysyisi, että mikä on maailman paras maa asua. Itse kuvaan kaiken nykyaikaisella kännykällä ja en voi kuvitella sellaista tilannetta, mihin nuo kuvat eivät kelpaisi. Teräviä, sävykkäitä ja kaikin puolin huippulaadukkaita kuvia ovat. Ja tästäkös joku menneisyyteen jämähtänyt turajussi vetää herneet nenään.

      • Anonyymi

        Niin, ja sitten on nämä trollit, joiden ainoa elämänsisältö tuntuu olevan höynätä täällä näitä fanaatikkoja. Eikö se vitsi vanhene kun sen kirjoittaa tuhat kertaa? Vai naurattaako aina vaan?
        Jos luulet olevasi noiden lähetyssaarnaajien yläpuolella niin väärässä olet.


      • Anonyymi

        Mutta kun se sinun ns. "nykyaikainen kännykkäsi" on nykyaikaiseen peilittömään järkkäriin verrattuna pelkkä lelu.

        Nykyään on muitakin järkkäreitä kuin niitä kinareita, joista vouhotat ja joita perusteetta vähättelet.

        On kinareita pienempiä APS-C ja Mft kameroita ja kinareiden yläpuolella vielä keskiformaatin kamerat. Kaikilla niillä on mahdollista saada huomattavasti laadukkaampia kuvia kuin mitättömän pienikennoisella, epäherkällä ja heikkovalovoimaisella kiinteällä optiikalla varustetulla kännykkä lelukameralla. Kaikkiin noihin kameroihin löytyy myös tuhansia euroja maksavia huippuluokan optiikoita jotka pesevät kännyköiden kiinteät lelulinssit 100-0.

        Sinä et voisi kuvitella tilannetta jossa omalla lelukamerallasi otettu kuva ei kelpaa. Se kertoo hyvin siitä kuinka pihalla olet valokuvauksesta ja kuinka vähän tiedät kameroista.

        Kaikkien mainitsemieni formaattien järjestelmäkamerat ovat ominaisuuksiltaan ja käytettävyydeltään täysin ylivoimaisia lelukamera kännyköihin verrattuna.

        Sellainen henkilö joka ei sitä ymmärrä ei varmaankaan ymmärrä juuri mitään muutakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe