Tunnistakaa aliravitsemus ajoissa!

Anonyymi

Kirjoitan oman kokemukseni pitkään jatkuneesta aliravitsemuksesta, ja olisi kiva kuulla muidenkin tarinoita, että tietäisi onko tämä yleistä. Kyse minulla on ollut liian vähästä syömisestä, ei tietyn ruoka-aineen välttelystä. Olen nyt, 47 vuotiaana, tajunnut mitä kaikkea aliravitsemus voi aiheuttaa. 18 vuotiaana loppui kuukautiset, koska söin niin vähän. Gynekologi sanoi, että syö enemmän, mutta ei siitä sen enempää. Silloin olisi voinut patistaa ravitsemusterapeutille, koska sellainen osaa esittää asian niin että ymmärtää. Hormonihoidolla menkat tuli takaisin, ja ekan lapsen syntymän jälkeen toimi ilman lääkkeitä. Ei kukaan missään vaiheessa kertonut mitä kaikkea aliravitsemus tuo tullessaan, eli ikäviäkin fyysisiä oireita. Pikkukhiljaa on pahentuneet ummetukset, vatsan turvottelu, päänsäryt, väsymys, rauta-arvot olemattomat. Puoli vuotta sitten patistettiin ravitsemusterapeutille rauta-arvojen takia, ja juurisyy olikin yleinen aliravitsemus. Olen syönyt ihan naurettavan vähän ja sekin mitä on syönyt on ollut kuitupainoitteista. Ei energiaa nimeksikään. Elimistö on käynyt säästöliekillä kymmeniä vuosia. Olen saanut näläntunteesta vain lisää virtaa, kun toiset taas on nälissään apaattisia, väsyneitä. Syötyään on ollut ikävän kylläinen olo. Noidankehä on valmis. Viime vuosi oli ratkaiseva, koska tein erityisen kovaa treeniä neljä kertaa viikossa ja lisäksi arkiliikunta. Painoindekseillä ei ole tässä suurta merkitystä, mutta tiedoksi, että 167 cm / 50.5 kg oli pitkään. Viime vuosina meni jopa 49 kg puolelle. Monen päivän sairastaminen ei edes laskenut enää painoa kun ei ollut mistä pudottaa.
Haluan tällä myös herätellä nuorempia, jotka syövät liian vähän, ja tietävät sen mutta eivät ajattele sen aiheuttavan mitään ongelmia. Minäkin ajattelin, että mitä sitä nyt aikaansa käyttää syömiseen. Mahakin turpoaa, on ikävä olla ja housut kiristää. Tulee lisää painoa ja liikkuminen on raskaampaa. On kiva olla kevyt! Tilanne vaan on se, että siitä tulee tihentyvä kierre, joka lopulta jumittuu. Elimistö alkaa käydä säästöliekillä eikä enää pysty ottamaan ravintoa vastaan. Ei sillai loputtomiin jaksa, olo huononee eikä pysty syömään vaikka joskus haluaisi. Kultainen keskitie pitää löytää, ja sitä tässä itse olen etsmässä terapeutin avulla. Hyviä neuvoja olen saanut kolmelta käynniltä!

1

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        234
        4002
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2307
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1471
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        929
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        920
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        330
        849
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        770
      Aihe