Mikä ihmeen 280k ukon koulutettu reservi?

Anonyymi

Tuomioja puhuu suuta suuremmalla suomalaisesta koulutetusta reservistä. Mikä se sellainen on ja missä se on? Fakta on niin että Suomessa ei ole järjestetty merkittävässä määrin kertausharjoituksia 30 vuoteen. Kaluston uusimistahti on ollut nopea tietokoneaikana ja ne jermut jotka saivat koulutuksensa viime vuosituhannella ovat ihan hoo moilasia maanapuolustuksessa. Osaavat ehkä käsitellä rynkkyä, mutta siihen se koulutus jää. Joku vihmerämpi yksilö saattaa muistaa miten pitää toimia sen kaluston suhteen jolle koulutuksensa on saanut., mutta kalusto on poistettu palveluskäytöstä jo 10 vuotta takaperin.

16

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En edes muista opinko mitään sen arvoista, ettei olisi kahdessa viikossa oppinut saman. Olin lisäksi sota-aluksella - jota ei enää ole - ja mut laitetaan minne lie, kun ei aluksilla ole paikkaa, ja muusta mulla ei juuri ole kokemusta, nykytekniikasta puhumattakaan.

      Tosin vaatii eduskunnan päätöksen aktivoida varareservi, johon asti olen pommisuojassa tai retkeilemässä - molemmissa se lisäriski, että menee käsky ohi, josta tulee ainakin 4 vuotta linnaa, ja 6-10 vuotta, jos käskypaikalta lähtee kesken pois.

      • Anonyymi

        Ei kuulu sinun ajatella tai miettiä. Noudatat käskyä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos on koulutettu (lue: varusmiespalvelu) ja on reservissä, niin eikös silloin kuulu koulutettuun reserviin.

      Mitä tulee reservissä kouluttamiseen, se on tietysti hieman eri asia.

      • Anonyymi

        Eli koulutus ja osaaminen ei vanhene koskaan. Nyt vaan pitää ryhtyä haalimaan 70-80-90 luvun sotakalusto takaisin, jotta reservin koulutetuille saadaan käyttöä.


    • Ei ilmeisesti kukaan ymmärrä, että koulutettuun reserviin lasketaan yleisesti vain alle 35-vuotiaat asekuntoiset ja asevelvollisuutensa käyneet miehet? Alle 35-vuotiaita asevelvollisuuden suorittaneita miehiä on Suomessa hyvinkin se 250 000.

      Mitä itua on vinkua jostain 80-luvun sotilaskoulutuksesta, kun sen ikäisiä ei oteta aseisiin kuin äärimmäisessä hädässä jos silloinkaan?

      • Anonyymi

        Torni pauhaa mediossa kuinka kutsu kertausharjoituksiin saattaa tulla aina liki kuuskymppisille asti, vaikka välissä olisi 30-40 vuotta ilman kertauksia. Siinä on se itu minkä vuoksi 80-luvun kalustosta vingutaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Torni pauhaa mediossa kuinka kutsu kertausharjoituksiin saattaa tulla aina liki kuuskymppisille asti, vaikka välissä olisi 30-40 vuotta ilman kertauksia. Siinä on se itu minkä vuoksi 80-luvun kalustosta vingutaan.

        En epäile, etteikö kantahenkilökuntaan kuuluneelle reservin esiupseerille voisi tulla kutsua kertaamaan viisikymppiseksi asti, mutta eiköhän miehistön ja aliupseereiden kertaamiset rajoitu tällä vuosituhannella asevelvollisuutensa suorittaneisiin.

        Tiedätkö muusta?


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        En epäile, etteikö kantahenkilökuntaan kuuluneelle reservin esiupseerille voisi tulla kutsua kertaamaan viisikymppiseksi asti, mutta eiköhän miehistön ja aliupseereiden kertaamiset rajoitu tällä vuosituhannella asevelvollisuutensa suorittaneisiin.

        Tiedätkö muusta?

        Jäin intistä eläkkeelle 55 vuotiaana (erikoisupseeri). Seuraavana syksynä tuli kutsu kertaamaan. Ihan oli hyvä harjoitus. Meitä ex-skappareita käytettiin varsinaisten reserviläisryhmien tukihenkilöinä heidän suunnitellessa ja toteuttaessa teknisten järjestelmien käyttöä harjoitusalueella.
        Skappareita kutsutaan kertaamaan paljonkin yli viisikymppisinä, varsinkin korkeampia sulkahattu-upseereja ja erikoisupseereita, joilla on oman erikoisalansa asiantuntemusta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jäin intistä eläkkeelle 55 vuotiaana (erikoisupseeri). Seuraavana syksynä tuli kutsu kertaamaan. Ihan oli hyvä harjoitus. Meitä ex-skappareita käytettiin varsinaisten reserviläisryhmien tukihenkilöinä heidän suunnitellessa ja toteuttaessa teknisten järjestelmien käyttöä harjoitusalueella.
        Skappareita kutsutaan kertaamaan paljonkin yli viisikymppisinä, varsinkin korkeampia sulkahattu-upseereja ja erikoisupseereita, joilla on oman erikoisalansa asiantuntemusta.

        "Yli viisikymppisinä"? Viisikymppinen on iältään 50 – 59-vuotias. Itse kävit kertaamassa viisikymppisenä n. 56 – 57 -vuotiaana. Tiedätkö ketään, joka on käynyt kertaamassa yli viisikymppisenä, eli 60 täytettyään?


    • Anonyymi

      Suoi tarvii ainakin 600 000 miestä jos venäjä hyökkää.

      • Anonyymi

        Miksi. Ukrainakin pärjää heikommin asein pienemmällä porukalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi. Ukrainakin pärjää heikommin asein pienemmällä porukalla.

        oletko nähnyt missään ukrainan todellisia tappio-lukuja?
        Nyt nimittäin tuhotaan ukrainaa oikein isänkädellä!!
        Eu. nato us. tuhoaa ukrainaa säälittä!

        Ukrainan nukkehallinto tulisi nopeasti saada lopettamaan oman kansan tuhota, us. rahan etujen vuoksi!


    • Anonyymi

      Jos joku Jamppa on palvellut joskus viisitoista vuotta sitten 165 tai 255 vuorokautta ja jo silloin oli rapakunnossa, niin eipä sellaisella kaverilla tee mitään tosipaikassa.
      Suurin osa nuoremmistakin on niin heikkokuntoista että jopa leuanveto on kuulemma poistettu kuntotesteistä koska kasvava osa nuorista ei pysty vetämään edes yhtä leukaa. Cooperin keskitulos on jossain 2200-2300 kieppeillä, ja henkinen kestävyyskin näyttää olevan surkeaa. Valitetaan kun upseerit huutaa, on seisotettu lumessa, ei saa nukkua tarpeeksi sotaharjoituksissa ja ruuassakaan ei ole tarpeeksi kaloreita.
      Jos harjoituksissa vaikka harjoituskäsikranaatti räjähtää lähellä, niin urheat poikamme saavat kriisiapua ja henkistä tukea ettei tule traumoja...ja näiden pitäisi sitten pärjätä kun vihollinen puskee päälle yön pimeydessä, maa tärisee, meteli on korviahuumaava ja haavoittunut kaveri ulvoo vieressä...eipä taida onnistua.

    • Anonyymi

      Edellinen kommentti kertoikin kaiken oleellisen Nato-vastaiselle. Omin voimin ei pärjätä. Sanoi se turvaärrää päristävä kapiainen telkkarissa mitä tahansa.

    • Anonyymi

      Omat havainnot, asepalvelu ja kertaukset. - Niin en suuremmin usko puolustusvoimiin. Tai sotimiseen ratkaisuna mihinkään. Ehkä joukkotuho onnistuu kyllä.
      Ja lienee muuallakin yleistä ettei ne puolustusvoimat mitään ihmesysteemejä ole. Vaikka olisi paljonkin aseita.
      Nyt näyttää vanha "suojeluskunta aatekin " heränneen. Ja touhottavat vap.eht. puolustus toiminnastakin.
      Tietysti se kasvattaa kriisivalmiutta ja on hyväksi.
      Mutta se iskuvoima... super power, Se on unelmaa.

      Suomenkin puolustusvoimat on enemmänkin kuin Venäjän käsitys omista suorituskykyisistä puolustusvoimista, siis toiveunta.Mutta tosiaan kriisivalmiutta tarvitaan. Turvattomuus nimittäin uhkaa Suomea sisältä päin. Ja onhan Suomesta noin siviilielämässäkin tehty jo turvaton raiskaus-landia. ja työttömyys landia. Niin enemmänkin siviili turvallisuuteen ja työpaikkojen luontiin tulisi suuntautua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      44
      6715
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      92
      5256
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4845
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4669
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4515
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      18
      4452
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      169
      4007
    10. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      45
      3893
    Aihe