Jokainen kiusaamistapaus on liikaa. Peukut kaikille niille, joilla riittää rohkeutta mennä väliin, kun huomaa jotakuta kiusattavan. Hyvät sanat ja teot kantavat pitkälle, kun taas ilkeilyyn syyllistyvä nolaa paitsi itsensä, myös vanhempansa.
Vetoan kaikkiin lapsiin, nuoriin ja varsinkin aikuisiin. Älkää salliko minkäänlaista ilkeilyä. Elämme poikkeusaikaa, jolloin kaikkien pitäisi yrittää helpottaa toisen oloa, eikä päinvastoin.
Kiusaamisesta
2
848
Vastaukset
- Anonyymi
Koulukiusaaminen kertoo paljon oppilaan vanhemmista ja heidän välittämisestä lapseensa.
Kun laosi kiusaa koulussa toisia on koko kiusaajan perhettä hoidettava ja autettava.
Kiusaajalla heikko itsetunto. Kun hän saa kiusatun nöyrtymään ja pelkäämään pönkittää se hänen itsetuntoaan. - Anonyymi
Koulussa on aivan liikaa kiusaamista. Olen seiskaluokkalainen jota on kiusattu ala-asteella ja nyt seiskaluokan lopulla. Alakoulussa kiusaajat olivat sekoja. Isoin ja typerin tuli viimeisenä koulupäivänä eskarissa ennen kesälomaa sanomaan ``Tulen sun kotiin ja tapan sut`` ei ollut kiva olla sillloin kesälomalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433533- 362154
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301819- 171579
- 231538
- 141488
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781225Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko861174