Niin ovat ainakin Helsingin Kumpulassa nyt totta. Tiistaina luin lehteä sohvalla ja kun käänsin sivua katsoin että mikä kättä pitkin vipeltää. No pikkupunkki (nymfi) siinä haeskeli ohutta ihoa.
Me ollaan kuin eläintarhassa nyt kevään kukoistaessa. Tänään neljä pupua viihtyi ryhmänä nurmialueella ja samalla alueella ruokailee myös neljä kaurista,
nehän ovat juuri punkkimagneetteja.
Eli kun viihtyvät piha-alueella niin punkkeja riittää.
En nyt aloittanut vielä torjuntapillereiden aloittamista mutta pian lienee pakko aloittaa..
Koiralla on talven jälkeen paksu ja tuuhea turkki joten suonen löytäminen on pikku-nymfille vaikeaa. Itse olen helpompi maalitaulu.
Ensimmäinen punkkihavainto
2
168
Vastaukset
Ai on ne peijakkaat jo aloittaneet hyökkäyksen. Ei kiva. Tänne omaan kaupunkiini ne levisi noin 5 vuotta sitten. Ennen sitä ei lainkaan. Toki jossain kaupunkin reunoilla isoissa mettissä on vähäsen ollut, mutta nyt niitä on ihan taajaman sisällä, puistoalueillakin monessa paikassa.
Joo valitettavasti. Nyt kun lämpenee niin niitä riittää. Kylmät yöt hillitsee vähän
Vähän on niitä paikkoja jossa ei punkkeja tavata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 605105
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224539Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2971763- 911432
- 821409
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850