Äitini mielestä olen laiska, aikaansaamaton tyhjäntoimittaja. Olen 19-vuotias ja asun porukoilla, teen sanoisin että normaalin verran kotitöitä, tiskaan, siivoan, imuroin ja pyykkään. Ruokaakin joskus saatan laittaa. Äitini mielestä olen kuitenkin aikaansaamaton vätys, joka ei tule etenemään koskaan elämässäni. Tämä, koska unohdin laittaa pyykit kerran kuivamaan ja sen takia tyrkkäsin ne piiloon lehtikoriin josta äitini ne sitten huomasi. Tästä hän kimpaantui ja alkoi huutamaan, joka on ihan ymmärrettävää. Samalla hän katkaisi puhelinliittymäni ja alkoi perimään minulta 50 euron kuukausimaksua, jotta saan asua kotona.
Hän on auttanut minua paljon ja ollut hyvä äiti päällepäin. Nyt kuitenkin hän on alkanut käyttää minua vastaan esimerkiksi sitä, ettei minulla ole ystäviä haukkuen ja pilkaten minua siitä. Lisäksi hän kommentoi painoani, ulkonäköäni ja vaatteitani pilkallisesti ja epämiellyttävään sävyyn. Hänen mielestään en myöskään ole hyvä ihminen.
Ainoa asia mitä olen ikinä halunnut, on olla äidille hyvä tytär, josta olla ylpeä. nyt olen kuitenkin epäonnistunut siinä. Miten siis voisin olla parempi ihminen, sellainen, joka saisi ystäviä ja tekisi äidistäni minusta ylpeän?
Miten olisin parempi ihminen?
1
220
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä sinun kannattaisi hakea omaa asuntoa ja alkaa opiskelemaan?
Mielestäni on outoa että jouduit piilottamaan vaatteet jotka unohdit laittaa kuivumaan. Miksi et vain voinut tehdä asiaa loppuun kun hoksasit sen? Onko kotonasi pelon ilmapiiri? Myös äitisi reagointi asiaan oli outo. Katkaista puhelinliittymä jota nykyisin tarvitsee jokainen. Rahan ottaminen vaikutti myös pelkästään rangaistukselta. Itse olisin samassa tilanteessa vain kysynyt ihmeissäni lapseltani miksi hän on piilottanut vaatteet.
Haluatko olla äitisi kaltaisen haukkujan armon varassa vai itsenäistyä ja seistä omilla jaloillasi? Äitisi ei tue eikä kannusta sinua kuten kuuluisi. Itseluottamuksellesi ei tee hyvää hänen toimensa. (Ehkä hänen tapansa yrittää ohjata sinua nalkuttamalla epäasiallisesti. Parempi olisi asiallisesti keskustella asioista jotka kokee ongelmiksi eikä jopa henkilökohtaisuuksiin mennä. Sehän on aivan törkeää.)
Kavereita voisit saada koulussa ja harrastuksissa.
Äitisi haukkumisia sinun ei kannata jäädä kuuntelemaan, hän tuskin muuttuu. Tärkeämpää sinun on ajatella kuinka voisit viettää miellyttävää, antoisaa, kaikinpuolin hyvää elämää kuin miettiä sitä kuinka miellyttäisit tyrannimaista (anteeksi) äitiäsi.
Ole kuitenkin häntä kohtaan asiallinen ja ystävällinen, elä ala riitelemään mutta terveellä tavalla voisit olla itsekäs ja myös puolustaa itseäsi törkeyksiltä vastaan sanomalla.
Vaikutat liian kiltiltä. Sellaisia valitettavasti tässä kylmässä, kovassa maailmassa surutta käytetään hyväksi. Hyvä kun olet havahtunut ongelmaan.
Kaikkea hyvää sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4741685Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3711464Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641318Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151279- 100875
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19836Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65716Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7712Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15681- 38656