Äitini mielestä olen laiska, aikaansaamaton tyhjäntoimittaja. Olen 19-vuotias ja asun porukoilla, teen sanoisin että normaalin verran kotitöitä, tiskaan, siivoan, imuroin ja pyykkään. Ruokaakin joskus saatan laittaa. Äitini mielestä olen kuitenkin aikaansaamaton vätys, joka ei tule etenemään koskaan elämässäni. Tämä, koska unohdin laittaa pyykit kerran kuivamaan ja sen takia tyrkkäsin ne piiloon lehtikoriin josta äitini ne sitten huomasi. Tästä hän kimpaantui ja alkoi huutamaan, joka on ihan ymmärrettävää. Samalla hän katkaisi puhelinliittymäni ja alkoi perimään minulta 50 euron kuukausimaksua, jotta saan asua kotona.
Hän on auttanut minua paljon ja ollut hyvä äiti päällepäin. Nyt kuitenkin hän on alkanut käyttää minua vastaan esimerkiksi sitä, ettei minulla ole ystäviä haukkuen ja pilkaten minua siitä. Lisäksi hän kommentoi painoani, ulkonäköäni ja vaatteitani pilkallisesti ja epämiellyttävään sävyyn. Hänen mielestään en myöskään ole hyvä ihminen.
Ainoa asia mitä olen ikinä halunnut, on olla äidille hyvä tytär, josta olla ylpeä. nyt olen kuitenkin epäonnistunut siinä. Miten siis voisin olla parempi ihminen, sellainen, joka saisi ystäviä ja tekisi äidistäni minusta ylpeän?
Miten olisin parempi ihminen?
1
211
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä sinun kannattaisi hakea omaa asuntoa ja alkaa opiskelemaan?
Mielestäni on outoa että jouduit piilottamaan vaatteet jotka unohdit laittaa kuivumaan. Miksi et vain voinut tehdä asiaa loppuun kun hoksasit sen? Onko kotonasi pelon ilmapiiri? Myös äitisi reagointi asiaan oli outo. Katkaista puhelinliittymä jota nykyisin tarvitsee jokainen. Rahan ottaminen vaikutti myös pelkästään rangaistukselta. Itse olisin samassa tilanteessa vain kysynyt ihmeissäni lapseltani miksi hän on piilottanut vaatteet.
Haluatko olla äitisi kaltaisen haukkujan armon varassa vai itsenäistyä ja seistä omilla jaloillasi? Äitisi ei tue eikä kannusta sinua kuten kuuluisi. Itseluottamuksellesi ei tee hyvää hänen toimensa. (Ehkä hänen tapansa yrittää ohjata sinua nalkuttamalla epäasiallisesti. Parempi olisi asiallisesti keskustella asioista jotka kokee ongelmiksi eikä jopa henkilökohtaisuuksiin mennä. Sehän on aivan törkeää.)
Kavereita voisit saada koulussa ja harrastuksissa.
Äitisi haukkumisia sinun ei kannata jäädä kuuntelemaan, hän tuskin muuttuu. Tärkeämpää sinun on ajatella kuinka voisit viettää miellyttävää, antoisaa, kaikinpuolin hyvää elämää kuin miettiä sitä kuinka miellyttäisit tyrannimaista (anteeksi) äitiäsi.
Ole kuitenkin häntä kohtaan asiallinen ja ystävällinen, elä ala riitelemään mutta terveellä tavalla voisit olla itsekäs ja myös puolustaa itseäsi törkeyksiltä vastaan sanomalla.
Vaikutat liian kiltiltä. Sellaisia valitettavasti tässä kylmässä, kovassa maailmassa surutta käytetään hyväksi. Hyvä kun olet havahtunut ongelmaan.
Kaikkea hyvää sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432987Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612921- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721644- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070