Miten olisin parempi ihminen?

Anonyymi

Äitini mielestä olen laiska, aikaansaamaton tyhjäntoimittaja. Olen 19-vuotias ja asun porukoilla, teen sanoisin että normaalin verran kotitöitä, tiskaan, siivoan, imuroin ja pyykkään. Ruokaakin joskus saatan laittaa. Äitini mielestä olen kuitenkin aikaansaamaton vätys, joka ei tule etenemään koskaan elämässäni. Tämä, koska unohdin laittaa pyykit kerran kuivamaan ja sen takia tyrkkäsin ne piiloon lehtikoriin josta äitini ne sitten huomasi. Tästä hän kimpaantui ja alkoi huutamaan, joka on ihan ymmärrettävää. Samalla hän katkaisi puhelinliittymäni ja alkoi perimään minulta 50 euron kuukausimaksua, jotta saan asua kotona.

Hän on auttanut minua paljon ja ollut hyvä äiti päällepäin. Nyt kuitenkin hän on alkanut käyttää minua vastaan esimerkiksi sitä, ettei minulla ole ystäviä haukkuen ja pilkaten minua siitä. Lisäksi hän kommentoi painoani, ulkonäköäni ja vaatteitani pilkallisesti ja epämiellyttävään sävyyn. Hänen mielestään en myöskään ole hyvä ihminen.

Ainoa asia mitä olen ikinä halunnut, on olla äidille hyvä tytär, josta olla ylpeä. nyt olen kuitenkin epäonnistunut siinä. Miten siis voisin olla parempi ihminen, sellainen, joka saisi ystäviä ja tekisi äidistäni minusta ylpeän?

1

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä sinun kannattaisi hakea omaa asuntoa ja alkaa opiskelemaan?
      Mielestäni on outoa että jouduit piilottamaan vaatteet jotka unohdit laittaa kuivumaan. Miksi et vain voinut tehdä asiaa loppuun kun hoksasit sen? Onko kotonasi pelon ilmapiiri? Myös äitisi reagointi asiaan oli outo. Katkaista puhelinliittymä jota nykyisin tarvitsee jokainen. Rahan ottaminen vaikutti myös pelkästään rangaistukselta. Itse olisin samassa tilanteessa vain kysynyt ihmeissäni lapseltani miksi hän on piilottanut vaatteet.
      Haluatko olla äitisi kaltaisen haukkujan armon varassa vai itsenäistyä ja seistä omilla jaloillasi? Äitisi ei tue eikä kannusta sinua kuten kuuluisi. Itseluottamuksellesi ei tee hyvää hänen toimensa. (Ehkä hänen tapansa yrittää ohjata sinua nalkuttamalla epäasiallisesti. Parempi olisi asiallisesti keskustella asioista jotka kokee ongelmiksi eikä jopa henkilökohtaisuuksiin mennä. Sehän on aivan törkeää.)
      Kavereita voisit saada koulussa ja harrastuksissa.
      Äitisi haukkumisia sinun ei kannata jäädä kuuntelemaan, hän tuskin muuttuu. Tärkeämpää sinun on ajatella kuinka voisit viettää miellyttävää, antoisaa, kaikinpuolin hyvää elämää kuin miettiä sitä kuinka miellyttäisit tyrannimaista (anteeksi) äitiäsi.
      Ole kuitenkin häntä kohtaan asiallinen ja ystävällinen, elä ala riitelemään mutta terveellä tavalla voisit olla itsekäs ja myös puolustaa itseäsi törkeyksiltä vastaan sanomalla.
      Vaikutat liian kiltiltä. Sellaisia valitettavasti tässä kylmässä, kovassa maailmassa surutta käytetään hyväksi. Hyvä kun olet havahtunut ongelmaan.
      Kaikkea hyvää sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe