Missä automerkissä, -mallissa on hyvät tilat mennä autoon istumaan/tulla ulos kun polvi hieman jäykkä. Tilaa etupenkin reunan ja etuoven etupalkin välissä.
Tilaa apumiehen jaloille...
5
187
Vastaukset
- Anonyymi
tosta samasta syystä menen itse mieluiten takapenkille istumaan,ei lopu jalkatila eikä ahdista ovitolppa.
- Anonyymi
Käy koeistumassa eri autoja autoliikkeissä. Vaihtoautot myös. Isälleni tuli vanhemmiten ongelmia jalkojen kanssa. Hän hankki pickupin. Ei ovikynnystä, riittävän korkea ettei tarvitse nousta alhaalta autosta, korkea istumakorkeus ja se pilari riittävän kaukana.
- Anonyymi
Yksi hyvä lähtökohta on että auto on jonkintyylinen tila-auto tyyppinen vaikka olisi pieni tila-auto koska näissä on yleensä edes korkeus parempi mennä autoon mikä auttaa jo tosi paljon. Mutta kun meitä on niin eri kokoisia ihmisiäkin että onko matala auto hankala vai ei.
- Anonyymi
Fiat 500 tilava edessä, samoin Suzuki Alto, Kia Picanto , Smart for two
- Anonyymi
Riippuu ihmisen koosta paljon. Pitkälle huonoselkäiselle korkea istuin hyvä, ja helmapalkin leveyskään ei haittaa jos pitkäkoipinen. Lyhyelle ihmiselle hieman matalampi parempi mutta ei liian matalakaan.. Ja lyhytjalkaisella varsinkin jos on polvivaivoja, ei saa olla leveä kynnys ja etupenkki kaukana helman reunasta.
Tälläiselle tavallisen kokoiset autot ok ja esim Fiat 500 voi olla mainio valinta, siinä leveä oviaukkokin, mutta helmakynnys suht kapea..
Kannattaa koeistua monta autoa ennen ostopäätöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968549
- 454210
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371478- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341189Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121160Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29827