Kurkkua

Voiko kalojen ruuaksi laittaa tuorekurkkua?
6435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joo! Ja laita varsinkin kesä kurpitsaa.
Partamonnit erityisesti tykkää.Kannattaa upottaa puoliksi hiekkaan ettei kurkku rupea kellumaan.

Äänestä
  • kesäkurpitsa sen sijaan kyllä samoin lehtisalaatti. Mikä oikku lieneekään partiksilla?

    Äänestä

Voi antaa, mutta älä pelkästään sen varaa jätä kasviksia, anna myös muita kypsennettynä/pehmennetynä - riippuu tietysti kalastostasi.

Tuorekurkkuhan ei ole mikään ravintopommi.

Äänestä

Voit toki antaa tuorekurkkua kaloillesi...mutta kesäkurpitsa on parempaa.. kannattaa kuoria ja hieman kiehauttaa..
Mun kaloille mm. herneet ovat herkkua ne pitää myös kiehauttaa ja poistaa sitten kuori...

Äänestä
  • Pitääkö herneet hiehauttaa ja kuoret poistaa???? Olen vain nakannut silloin tällöin muutaman raa'an herneen altaaseen. Siellähän ne pehmenee. Ja kas muutaman päivän päästä ei ole jäljellä mitään. Kaikki kalat kilvan napsii niitä.

    Äänestä

  • Sirpa kirjoitti:

    Pitääkö herneet hiehauttaa ja kuoret poistaa???? Olen vain nakannut silloin tällöin muutaman raa'an herneen altaaseen. Siellähän ne pehmenee. Ja kas muutaman päivän päästä ei ole jäljellä mitään. Kaikki kalat kilvan napsii niitä.

    Pehmeäsuiset kalat esim. jotain plekoja/monnien kanssa ovat epäedullisessa asemassa. Eivät ne hennolla suullaan saa kovasta herneestä mitään iloa.

    Itse "kiehautan" mikrossa herneet ja haarukalla laitan palasiksi. Poistan myös kuoren, koska jää aina sinne pohjalle muutoin.. Pehmeä sisus kelpaa kaikille kaloille - no, joo paitsi nirsoille lehtikaloille :)

    Pehmeäsuiset kalat epätoivoisesta siis vain yrittävät napsia niitä saamatta mitään irti... Esim. partamonneilla heittelen silloin tällöin raakaa porkkanaa, jota saavat järsiä..

    Ei kannata heitellä veteen ruokaa sillä periaatteella "että kyllä ne siellä hajoavat" :) Kyllä varmasti bakteerien vaikutuksesta viimeistään.. Ja turha ruoka kuormittaa vain vettä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kippo kirjoitti:

Voiko kalojen ruuaksi laittaa tuorekurkkua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu