Absurdia! Koska kristinusko lupaa ikuisen elämän kuoleman voittajan Jeesuksen Kristuksen kautta,,,USKOMALLA HÄNEEN!!!!
Johanneksen evankeliumi
11:25 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen ylösnousemus ja elämä; joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut
11:26 Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?
Vl-ihminen:Uskotko Jeesukseen saadaksesi ikuisen elämän?
Synti on kuolema, jota et voi uskoa anteeksi!
"Haluan uskoa kuolemani anteeksi", sanoo vellu!
68
578
Vastaukset
Tiedän, taas toistuu sama kaava: Vellu suuttuu kun hänen puhdistusloitsussaan mainitaan Jeesus, vaikka Vellu ei tunnustakaan uskoaan suullaan Häneen, vaan syntiin -kuolemaan, jonka hän haluaa uskoa anteeksi nauliten alati uudelleen Vapahtajamme ristille.
Ylösnousseen Jeesuksen haavat eivät enää vuoda verta!
Kuolemalla Hän kuoleman voitti!
Totisesti voitti!- Anonyymi
Ei ole muistikuvia, että olisin ollut naulitsemassa Jeesusta ristille. Sinun mukaan se johtuu peitteestä, teoriasi on kuitenkin kovin epähistoriallinen ja täynnä mystiikkaa tyyliin "jos ette ymmärrä viisauttani, silmillänne on peite tai sitten olette idiootteja". En tunne taustojasi, mutta viittaat vl:ia Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta kurmuuttaessasi raamatunkohtaan, jota pidetään yleensä
Pyhän Hengen pilkkana. En pahene ko. raamatunkohtaan, kuten jatkuvasti väität, mutta väitteesi Jeesuksen ristille naulitsemisesta kaipaisi asiallisia perusteita. En varsinaisesti odota niitä, mutta tarjoan mahdollisuuden syventää ajatustasi.
"Jeesuksen haavat eivät enää vuoda verta!"
Eivät fyysisesti, mutta kerran Golgatalla vuotaneessa "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto" (Ef. 1:7). Elävän evankeliumin Jeesuksen sovitustyöstä uskovat ovat heitä, jotka "ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan verellä" (Ilm. 7:14). Tämän vuoksi "jos me vaellamme valossa --, meillä on yhteys toisiimme ja Jeesuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä" (1. Joh. 1:7). Kerran Golgatalla fyysisesti vuotanut veri edelleen puhdistaa valossa vaeltavia uskovaisia kaikesta synnistä, niin se tekee aina maailman loppuun asti. Synninpäästö vaatii yhteyden toisiin uskovaisiin, suora rukousyhteys ei sitä edellytä. Valossa vaeltaminen on paitsi pimeyden töiden välttämistä, myös syntien tunnustamista, jotka Jeesuksen veri puhdistaa päästön sanalla. Uskovalle, jonka sydämessä Pyhä Henki asuu, synnit ovat anteeksi joka hetki, anteeksianto lakkaa vasta hengellisen kuoleman hetkellä, jolloin luopumus on jo syvää. Synninpäästö puhdistaa tunnon. Synnit jäävät herkille tunnoille, koska ristin vihollinen on taitava muistuttelemaan synneistä. Paatunut tunto ei tarvitse synninpäästöä, se ei synnistä juuri muistuttele eikä kyse ole siitä, että paatunut ihminen ei syntiä tekisi ajatuksin, sanoin ja teoin. Synnit tunnustetaan yleisesti ja tarvittaessa erikseen, jotta Jeesuksen veri voi puhdistaa tunnon kaikesta synnistä. Anonyymi kirjoitti:
Ei ole muistikuvia, että olisin ollut naulitsemassa Jeesusta ristille. Sinun mukaan se johtuu peitteestä, teoriasi on kuitenkin kovin epähistoriallinen ja täynnä mystiikkaa tyyliin "jos ette ymmärrä viisauttani, silmillänne on peite tai sitten olette idiootteja". En tunne taustojasi, mutta viittaat vl:ia Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta kurmuuttaessasi raamatunkohtaan, jota pidetään yleensä
Pyhän Hengen pilkkana. En pahene ko. raamatunkohtaan, kuten jatkuvasti väität, mutta väitteesi Jeesuksen ristille naulitsemisesta kaipaisi asiallisia perusteita. En varsinaisesti odota niitä, mutta tarjoan mahdollisuuden syventää ajatustasi.
"Jeesuksen haavat eivät enää vuoda verta!"
Eivät fyysisesti, mutta kerran Golgatalla vuotaneessa "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto" (Ef. 1:7). Elävän evankeliumin Jeesuksen sovitustyöstä uskovat ovat heitä, jotka "ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan verellä" (Ilm. 7:14). Tämän vuoksi "jos me vaellamme valossa --, meillä on yhteys toisiimme ja Jeesuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä" (1. Joh. 1:7). Kerran Golgatalla fyysisesti vuotanut veri edelleen puhdistaa valossa vaeltavia uskovaisia kaikesta synnistä, niin se tekee aina maailman loppuun asti. Synninpäästö vaatii yhteyden toisiin uskovaisiin, suora rukousyhteys ei sitä edellytä. Valossa vaeltaminen on paitsi pimeyden töiden välttämistä, myös syntien tunnustamista, jotka Jeesuksen veri puhdistaa päästön sanalla. Uskovalle, jonka sydämessä Pyhä Henki asuu, synnit ovat anteeksi joka hetki, anteeksianto lakkaa vasta hengellisen kuoleman hetkellä, jolloin luopumus on jo syvää. Synninpäästö puhdistaa tunnon. Synnit jäävät herkille tunnoille, koska ristin vihollinen on taitava muistuttelemaan synneistä. Paatunut tunto ei tarvitse synninpäästöä, se ei synnistä juuri muistuttele eikä kyse ole siitä, että paatunut ihminen ei syntiä tekisi ajatuksin, sanoin ja teoin. Synnit tunnustetaan yleisesti ja tarvittaessa erikseen, jotta Jeesuksen veri voi puhdistaa tunnon kaikesta synnistä.E i ole salattua viisautta, olen yksinkertainen mies. Olen useasti sanonut että korvieni välissä ei ole muuta kuin akustiikkaa.
Minulla ei ole sinun viisaus viekkauttasi. Siksipä ymmärrän sen että vain usko Jeesukseen pelastaa. Te olette väärentäneet evankeliumin, siksi päällänne on Jumalan kirous, peite silmillänne!
2.Korinttolaiskirje:
4:3 Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
E i ole salattua viisautta, olen yksinkertainen mies. Olen useasti sanonut että korvieni välissä ei ole muuta kuin akustiikkaa.
Minulla ei ole sinun viisaus viekkauttasi. Siksipä ymmärrän sen että vain usko Jeesukseen pelastaa. Te olette väärentäneet evankeliumin, siksi päällänne on Jumalan kirous, peite silmillänne!
2.Korinttolaiskirje:
4:3 Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvatVl-seuroissa julistetaan juuri 2. Kor. 4:3:ssa tarkoitettua evankeliumia Jeesuksen nimessä ja sovintoveressä. Harmillisen monilta sen voima on peitetty eivätkä he pääse kokemaan sitä vanhurskautta, rauhaa ja iloa, jonka Pyhä Henki lahjoittaa Jumalan valtakunnassa.
Anonyymi kirjoitti:
Vl-seuroissa julistetaan juuri 2. Kor. 4:3:ssa tarkoitettua evankeliumia Jeesuksen nimessä ja sovintoveressä. Harmillisen monilta sen voima on peitetty eivätkä he pääse kokemaan sitä vanhurskautta, rauhaa ja iloa, jonka Pyhä Henki lahjoittaa Jumalan valtakunnassa.
Vl-liike julistaa itseänsä
2.Kor. 4
Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta, että hän on Herra ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähden- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Vl-liike julistaa itseänsä
2.Kor. 4
Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta, että hän on Herra ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähdenHöpö höpö, vl-liike ei ole Jumalalle sovelias uhri, vaan siellä syntejä julistetaan anteeksi Herramme Jeesuksen nimessä ja veressä Raamatun opetuksen mukaisesti: "ja kaikille kansoille, Jerusalemista alkaen, on hänen nimessään saarnattava parannusta ja syntien anteeksiantamista" (Luuk. 24:47). "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto" (Ef. 1:7).
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö, vl-liike ei ole Jumalalle sovelias uhri, vaan siellä syntejä julistetaan anteeksi Herramme Jeesuksen nimessä ja veressä Raamatun opetuksen mukaisesti: "ja kaikille kansoille, Jerusalemista alkaen, on hänen nimessään saarnattava parannusta ja syntien anteeksiantamista" (Luuk. 24:47). "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto" (Ef. 1:7).
Vl-liike on esimerkki, paha esimerkki vallan turmelevasta vaikutuksesta.
Vl-uskovaisille on käynyt" Putinit",eli valta on noussut kupoliin.
Oikeasti vl-liikkeen valtaa ei ole, vl-keisari on alaston. Vl-liikkeellä on valtaa niin kauan kuin sen jäsenet uskovat että sellainen valta on.
Valtaa turmelee ja absoluuttinen valta turmelee absoluuttisesti - kuviteltukin.
Vl-johtohemmojen suurin pelko on että perusvellu kuulee Jeesuksen kutsun vapauteen ja uskoo sen. Silloin SRK, on todella alaston.- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Vl-liike on esimerkki, paha esimerkki vallan turmelevasta vaikutuksesta.
Vl-uskovaisille on käynyt" Putinit",eli valta on noussut kupoliin.
Oikeasti vl-liikkeen valtaa ei ole, vl-keisari on alaston. Vl-liikkeellä on valtaa niin kauan kuin sen jäsenet uskovat että sellainen valta on.
Valtaa turmelee ja absoluuttinen valta turmelee absoluuttisesti - kuviteltukin.
Vl-johtohemmojen suurin pelko on että perusvellu kuulee Jeesuksen kutsun vapauteen ja uskoo sen. Silloin SRK, on todella alaston.Jumalan valtakunta ei ole keisarikunta, mutta läheltä lippaa, sillä tasavaltakaan se ei ole: se on kuningaskunta, jossa hallitsee Jeesus Kristus. Hän oli ristillä ja tosiaan lähes alastomana - minun, sinun ja maailman syntien tähden, naulat lyötyinä jäsenten läpi venyttäen tuntikausia sietämättömissä tuskissa, veri vuosi haavoista kaikkein edestä. Hän nousi ylös, istuu nyt Jumalan, Isän Kaikkivaltiaan oikealla puolella, mutta on Pyhän Henkensä kautta omiensa kanssa seurakunnassaan, jossa hänen työnsä maailmassa jatkuu. Hänen Golgatalla vuotaneessa veressään olisi voimaa auttaa sinuakin!
Anonyymi kirjoitti:
Jumalan valtakunta ei ole keisarikunta, mutta läheltä lippaa, sillä tasavaltakaan se ei ole: se on kuningaskunta, jossa hallitsee Jeesus Kristus. Hän oli ristillä ja tosiaan lähes alastomana - minun, sinun ja maailman syntien tähden, naulat lyötyinä jäsenten läpi venyttäen tuntikausia sietämättömissä tuskissa, veri vuosi haavoista kaikkein edestä. Hän nousi ylös, istuu nyt Jumalan, Isän Kaikkivaltiaan oikealla puolella, mutta on Pyhän Henkensä kautta omiensa kanssa seurakunnassaan, jossa hänen työnsä maailmassa jatkuu. Hänen Golgatalla vuotaneessa veressään olisi voimaa auttaa sinuakin!
Hämmästyttää ja kauhistuttaa katsoa tuota, todennäköisesti täysijärkinen ihminen on noin hengellisesti sokea. Tuossa näette esimerkin mitä Jumalan asettama kirous tottelemattomille, vääryyteen rakastuneille saa aikaan.
Anonyymi kirjoitti:
Jumalan valtakunta ei ole keisarikunta, mutta läheltä lippaa, sillä tasavaltakaan se ei ole: se on kuningaskunta, jossa hallitsee Jeesus Kristus. Hän oli ristillä ja tosiaan lähes alastomana - minun, sinun ja maailman syntien tähden, naulat lyötyinä jäsenten läpi venyttäen tuntikausia sietämättömissä tuskissa, veri vuosi haavoista kaikkein edestä. Hän nousi ylös, istuu nyt Jumalan, Isän Kaikkivaltiaan oikealla puolella, mutta on Pyhän Henkensä kautta omiensa kanssa seurakunnassaan, jossa hänen työnsä maailmassa jatkuu. Hänen Golgatalla vuotaneessa veressään olisi voimaa auttaa sinuakin!
Oletko todella niin sokaistunut ettet näe Jeesusta uskon kohteena?
Ap.t. 10:43 Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka USKOO HÄNEEN , saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."- Anonyymi
Ei suutu vaan kahelina sinua pitävät tyhjänpäiväisten jorinoiden perusteella.
Yleensä oletko ollenkaan kykenevä asiallisesti keskustelemaan mistään asioista. Anonyymi kirjoitti:
Ei suutu vaan kahelina sinua pitävät tyhjänpäiväisten jorinoiden perusteella.
Yleensä oletko ollenkaan kykenevä asiallisesti keskustelemaan mistään asioista.Helpottiko? On hyvä merkki että omatuntosi soimaa!
Anonyymi kirjoitti:
Ei suutu vaan kahelina sinua pitävät tyhjänpäiväisten jorinoiden perusteella.
Yleensä oletko ollenkaan kykenevä asiallisesti keskustelemaan mistään asioista.Olenko kykenevä keskustelemaan asiallisesti mistään asiasta?
No kokeillaan, mistä aloitetaan?
Minä en muuten nauti näiden madonlukujen kirjoittamisesta, mutta totuus on pakko sanoa niin kuin se on.
Jos haluaisin miellyttää, niin kuin liki kaikki muut, niin kertoisin miellyttäviä taruja.Anonyymi kirjoitti:
Ei ole muistikuvia, että olisin ollut naulitsemassa Jeesusta ristille. Sinun mukaan se johtuu peitteestä, teoriasi on kuitenkin kovin epähistoriallinen ja täynnä mystiikkaa tyyliin "jos ette ymmärrä viisauttani, silmillänne on peite tai sitten olette idiootteja". En tunne taustojasi, mutta viittaat vl:ia Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta kurmuuttaessasi raamatunkohtaan, jota pidetään yleensä
Pyhän Hengen pilkkana. En pahene ko. raamatunkohtaan, kuten jatkuvasti väität, mutta väitteesi Jeesuksen ristille naulitsemisesta kaipaisi asiallisia perusteita. En varsinaisesti odota niitä, mutta tarjoan mahdollisuuden syventää ajatustasi.
"Jeesuksen haavat eivät enää vuoda verta!"
Eivät fyysisesti, mutta kerran Golgatalla vuotaneessa "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto" (Ef. 1:7). Elävän evankeliumin Jeesuksen sovitustyöstä uskovat ovat heitä, jotka "ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan verellä" (Ilm. 7:14). Tämän vuoksi "jos me vaellamme valossa --, meillä on yhteys toisiimme ja Jeesuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä" (1. Joh. 1:7). Kerran Golgatalla fyysisesti vuotanut veri edelleen puhdistaa valossa vaeltavia uskovaisia kaikesta synnistä, niin se tekee aina maailman loppuun asti. Synninpäästö vaatii yhteyden toisiin uskovaisiin, suora rukousyhteys ei sitä edellytä. Valossa vaeltaminen on paitsi pimeyden töiden välttämistä, myös syntien tunnustamista, jotka Jeesuksen veri puhdistaa päästön sanalla. Uskovalle, jonka sydämessä Pyhä Henki asuu, synnit ovat anteeksi joka hetki, anteeksianto lakkaa vasta hengellisen kuoleman hetkellä, jolloin luopumus on jo syvää. Synninpäästö puhdistaa tunnon. Synnit jäävät herkille tunnoille, koska ristin vihollinen on taitava muistuttelemaan synneistä. Paatunut tunto ei tarvitse synninpäästöä, se ei synnistä juuri muistuttele eikä kyse ole siitä, että paatunut ihminen ei syntiä tekisi ajatuksin, sanoin ja teoin. Synnit tunnustetaan yleisesti ja tarvittaessa erikseen, jotta Jeesuksen veri voi puhdistaa tunnon kaikesta synnistä."""""Ei ole muistikuvia, että olisin ollut naulitsemassa Jeesusta ristille""""""
Olitpas, sinun ei tarvitse muistaa. Minä tiedän!- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
"""""Ei ole muistikuvia, että olisin ollut naulitsemassa Jeesusta ristille""""""
Olitpas, sinun ei tarvitse muistaa. Minä tiedän!Olitko kännykkäkameran kanssa paikalla noin vuonna 33 j. Kr.? Toiset uskovat tietävänsä, toiset tietävät uskovansa. Lukijat arvioikoon tietokäsityksellään, miten pitävästi olet "tietosi" todistanut.
Anonyymi kirjoitti:
Olitko kännykkäkameran kanssa paikalla noin vuonna 33 j. Kr.? Toiset uskovat tietävänsä, toiset tietävät uskovansa. Lukijat arvioikoon tietokäsityksellään, miten pitävästi olet "tietosi" todistanut.
Jos muistat mitä arvausleikkiä lapsena leikittiin, niin siihen viitaten voisin sanoa että "poltaa".
Älä yritä luikerrella syyllisyyttä pakoon!- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Jos muistat mitä arvausleikkiä lapsena leikittiin, niin siihen viitaten voisin sanoa että "poltaa".
Älä yritä luikerrella syyllisyyttä pakoon!Syyllisyys ei polta saaleminsanalle paatunutta tuntoa. :) "Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala -- mutta hän julistaa vanhurskaaksi! Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus -- mutta hän on kuollut meidän tähtemme, ja enemmänkin: hänet on herätetty kuolleista, hän istuu Jumalan oikealla puolella ja rukoilee meidän puolestamme!" (Room. 8:33-34.)
Anonyymi kirjoitti:
Syyllisyys ei polta saaleminsanalle paatunutta tuntoa. :) "Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala -- mutta hän julistaa vanhurskaaksi! Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus -- mutta hän on kuollut meidän tähtemme, ja enemmänkin: hänet on herätetty kuolleista, hän istuu Jumalan oikealla puolella ja rukoilee meidän puolestamme!" (Room. 8:33-34.)
Kiistät syyllisyytesi edelleen?
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Kiistät syyllisyytesi edelleen?
Kyllä.
Hepr. 6:6 koskee elävästä uskosta luopuneita ihmisiä, joista osalle ei ole katumuksen sijaa, kuten aikoinaan kuningas Saulin kohdalla oli. Me sen sijaan julistamme ristiinnaulittua Kristusta(1. Kor. 1:23). Sitä voi katsella uskossa ja hengessä, kuten galatalaiset: "Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna." (Gal. 3:1.) Evankeliumin ydin Jeesuksen nimessä ja veressä on, että Jeesus kärsi sinun, minun ja koko maailman syntien tähden. Tie elämään on on kuitenkin kaita, ja vain harvat sen löytävät (Matt. 7:14). Anonyymi kirjoitti:
Kyllä.
Hepr. 6:6 koskee elävästä uskosta luopuneita ihmisiä, joista osalle ei ole katumuksen sijaa, kuten aikoinaan kuningas Saulin kohdalla oli. Me sen sijaan julistamme ristiinnaulittua Kristusta(1. Kor. 1:23). Sitä voi katsella uskossa ja hengessä, kuten galatalaiset: "Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna." (Gal. 3:1.) Evankeliumin ydin Jeesuksen nimessä ja veressä on, että Jeesus kärsi sinun, minun ja koko maailman syntien tähden. Tie elämään on on kuitenkin kaita, ja vain harvat sen löytävät (Matt. 7:14).Jos et ymmärrä syyllisyyttäsi Jeesuksen kuolemaan, niin sinun uskosi on kuollut,-ei elävä.
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Jos et ymmärrä syyllisyyttäsi Jeesuksen kuolemaan, niin sinun uskosi on kuollut,-ei elävä.
Kaikki ovat vikapäitä syntiin, jonka vuoksi Kristus kärsi ja kuoli. Se on eri asia kuin että oltaisiin oltu naulitsemassa Jeesusta ristille.
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki ovat vikapäitä syntiin, jonka vuoksi Kristus kärsi ja kuoli. Se on eri asia kuin että oltaisiin oltu naulitsemassa Jeesusta ristille.
Eli sinulla ei ole synnintuntoa. Synninpoispanosi on vain ulkokullaisuutta.
Olet kuin märkä saippuapalq, tyypillinen vl.- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Eli sinulla ei ole synnintuntoa. Synninpoispanosi on vain ulkokullaisuutta.
Olet kuin märkä saippuapalq, tyypillinen vl.Synnintunto on niistä synneistä, jotka olen itse tehnyt. Muiden synneistä en pode huonoa omaatuntoa.
"Olet kuin märkä saippuapalq, tyypillinen vl."
Tuollainen nimittely on rimanalitus, mutta annan etulahjana anteeksi. Et sentään demonitellut, kuten joku tekee sinulle. Anonyymi kirjoitti:
Synnintunto on niistä synneistä, jotka olen itse tehnyt. Muiden synneistä en pode huonoa omaatuntoa.
"Olet kuin märkä saippuapalq, tyypillinen vl."
Tuollainen nimittely on rimanalitus, mutta annan etulahjana anteeksi. Et sentään demonitellut, kuten joku tekee sinulle.Jos et tunne syyllistyneesi omilla synneilläsi Jeesuksen kuolemaan, niin sinulla ei ole synnintuntoa, olet ulkokullattu teeskentelijä.
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Jos et tunne syyllistyneesi omilla synneilläsi Jeesuksen kuolemaan, niin sinulla ei ole synnintuntoa, olet ulkokullattu teeskentelijä.
Jeesus ristiinnaulittiin koko maailman syntien tähden ja samalla myös minun syntieni tähden, mutta en ollut naulintaporukassa! Jos sinusta tuntuu hyvälle ajatella ja tuomita minut "ulkokullatuksi teeskentelijäksi", niin ajattele sitten niin. Meillä on uskonvapaus.
Hebr.
6:4 Sillä mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet
6:5 ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailmanajan voimia,
6:6 ja sitten ovat luopuneet - taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevät- Anonyymi
uskoin taas syntini anteeksi yleisestä saarnasta, niinkuin Jeesus opetti. on onnellinen olo.
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Ymmärrän että tuo oli huumoria.
ei se huumoria ole, vaan Jeesuksen kehoitus.
Anonyymi kirjoitti:
ei se huumoria ole, vaan Jeesuksen kehoitus.
Näytä minulle se Raamatunkohta!
- Anonyymi
Käy suviseroissa, jos mahdollista.
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Arvaapa monestiko olen käynyt?
666 kertaa.
- Anonyymi
Noin sanoo saalemsaatana.
- Anonyymi
Kyllä s eon syvällä tuo lestalainen aivopesu ja otappa se pois huh!
ennemmin saa sähkötolpasta kyllästysaineen imettyä purkkiin kuin lestalaiselta nuo heidän oppisekoilunsa. - Anonyymi
Vl-ihminen:Uskotko Jeesukseen saadaksesi ikuisen elämän?
Synti on kuolema, jota et voi uskoa anteeksi!
Ompa typerä kirjoittaja saalemin koira..
Voisit kysyä minulta joka ei kuulu kirkkoonmuskotko Jeesukseen saadaksesi ikuisen elämän?
Kyllä uskon Krsitukseen ja opetukseen,mikään lahko tai kirkko ei vahvista uskoani vaan heikentää lompakkoani.
Mikä synti on KUOLEMA ?
Jos Jumala ei ole surmannut lusiferia?
Vaikka hän on tehnyt mitä onkaan..
Kristin usko kyllä puhuu totta,kuten Intialaiset uskonnot..
Joka on luotu,ei kuole koskaan..!Jokainen synti on kuolema. Iso synti vie helvettiin ja pienikään ei välille jätä. Eikö ne vl-puhvelitkin näin ennen sanoneet?
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Jokainen synti on kuolema. Iso synti vie helvettiin ja pienikään ei välille jätä. Eikö ne vl-puhvelitkin näin ennen sanoneet?
Synti ei ole kuolema, vaan synnin palkka on kuolema. Jeesus on kukistanut kuoleman, mutta niin kauan kuin me täälä maan päällä vaellamme niin olemme syntisiä! Siksi panemme synnit pois uskomalla Jeesuksen nimen ja sovintoveren tähden ne anteeksi.
- Anonyymi
"Haluan uskoa kuolemani anteeksi", sanoo vellu!"
Eihän se niin ole, vaan, että uskotaan anteeksi, että on syntynyt.Tuo on suuri oivallus, moni vellu jotuu oikeasti pyytämääni anteeksi olemassaoloaan. Minäkin aikanani. En saanut, enkä saa nytkään.
Ihan teidän kiusaksi elän.
- Anonyymi
Tuo on oppikirjaesimerkki olkiukosta. Ensin väännetään "haluan uskoa synnit anteeksi" muotoon "haluan uskoa kuolemani anteeksi". Oikein lainausmerkkeihin laitettu oma väännös. Sen jälkeen lähdetään kumoamaan tätä omaa tekelettä muiden uskosta. Ammutaan oikean ukon sijasta itse rakennettua olkiukkoa, kun oikeaan ei osuta.
Synti ei ole likaa vaan aina kuolema.
Miten voi uskoa kuolemasi anteeksi?
Kristitty uskoo Jeesukseen, joka tuli kuolemaksi puolestamme, että kaikki ne jotka uskovat Häneen, pääsevät osalliseksi Hänen voitostaan kuolemasta, (synnistä)
Jos uskot kuolemaan, niin et pääse kuoleman kukistajan Jeesuksen Kristuksen ikuiseen elämään.
Ei Raamattu käske uskomaan kuolemaansa anteeksi, niin tekee Saatana! Harhauttaen monet pois uskosta Jeesukseen!- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Synti ei ole likaa vaan aina kuolema.
Miten voi uskoa kuolemasi anteeksi?
Kristitty uskoo Jeesukseen, joka tuli kuolemaksi puolestamme, että kaikki ne jotka uskovat Häneen, pääsevät osalliseksi Hänen voitostaan kuolemasta, (synnistä)
Jos uskot kuolemaan, niin et pääse kuoleman kukistajan Jeesuksen Kristuksen ikuiseen elämään.
Ei Raamattu käske uskomaan kuolemaansa anteeksi, niin tekee Saatana! Harhauttaen monet pois uskosta Jeesukseen!Edellä puhui saatana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellä puhui saatana.
Uskomatonta, uskomatonta, jos vl tuon sanoi.
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Synti ei ole likaa vaan aina kuolema.
Miten voi uskoa kuolemasi anteeksi?
Kristitty uskoo Jeesukseen, joka tuli kuolemaksi puolestamme, että kaikki ne jotka uskovat Häneen, pääsevät osalliseksi Hänen voitostaan kuolemasta, (synnistä)
Jos uskot kuolemaan, niin et pääse kuoleman kukistajan Jeesuksen Kristuksen ikuiseen elämään.
Ei Raamattu käske uskomaan kuolemaansa anteeksi, niin tekee Saatana! Harhauttaen monet pois uskosta Jeesukseen!Argumentointivirheesi lähtee liikkeelle tulkinnastasi, jonka mukaan synti olisi sama asia kuin kuolema. Se on oma tulkintasi asiasta. Raamatun mukaan kaikki synti ei välttämättä heti johda kuolemaan: "Jos joku näkee veljensä tekevän syntiä, joka ei johda kuolemaan, hän rukoilkoon ja siten antakoon hänelle elämän; tarkoitan niitä, joiden synti ei ole kuolemaksi. Mutta on myös syntiä, joka johtaa kuolemaan, ja sellaisen synnin vuoksi en kehota rukoilemaan." (1. Joh. 5:16.) Vl-opetuksen mukaan synti tuo vähitellen kuoleman, mikäli tuntoa ei hoideta evankeliumilla eikä etenkään ajatuksen syntejä ole edes mahdollista välttää. Suuri synti on niin suuri luopumus, että se voi tekohetkellä saman tien tuoda hengellisen kuoleman Pienet synnit paaduttavat tunnon, jos niitä ei panna pois ja vievät lopulta uskon, eli tuovat kuoleman. Kuolema ei siten ole synnin synonyymi, vaan seuraus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellä puhui saatana.
Täällä joku suoltaa tuollaisia viestejä suunnilleen joka viestiketjuun. Onko vl vai joku muu, joka tapauksessa tuollainen nimittely on vl-uskovaiselle sopimatonta.
Anonyymi kirjoitti:
Täällä joku suoltaa tuollaisia viestejä suunnilleen joka viestiketjuun. Onko vl vai joku muu, joka tapauksessa tuollainen nimittely on vl-uskovaiselle sopimatonta.
Ainakin tuollaiset nimittänyt menevät vellujen piikkiin.
Oma kokemukseni elävästä elämästä on etteivät vellut käytä noin aggressiivista kieltä. Mutta ihmisiä on joka junaan.Anonyymi kirjoitti:
Argumentointivirheesi lähtee liikkeelle tulkinnastasi, jonka mukaan synti olisi sama asia kuin kuolema. Se on oma tulkintasi asiasta. Raamatun mukaan kaikki synti ei välttämättä heti johda kuolemaan: "Jos joku näkee veljensä tekevän syntiä, joka ei johda kuolemaan, hän rukoilkoon ja siten antakoon hänelle elämän; tarkoitan niitä, joiden synti ei ole kuolemaksi. Mutta on myös syntiä, joka johtaa kuolemaan, ja sellaisen synnin vuoksi en kehota rukoilemaan." (1. Joh. 5:16.) Vl-opetuksen mukaan synti tuo vähitellen kuoleman, mikäli tuntoa ei hoideta evankeliumilla eikä etenkään ajatuksen syntejä ole edes mahdollista välttää. Suuri synti on niin suuri luopumus, että se voi tekohetkellä saman tien tuoda hengellisen kuoleman Pienet synnit paaduttavat tunnon, jos niitä ei panna pois ja vievät lopulta uskon, eli tuovat kuoleman. Kuolema ei siten ole synnin synonyymi, vaan seuraus.
Nämä keskustelut on harmillisia siksi kun , asiat tahtovat aina mennä arvovaltakysymyksiksi. Minulla ei ole pätemisen, eikä, oikeassaolemisen tarve. Haluan vain herätellä nukkuvaa herätysliikettä.Uskonpuhdistusta tämä ei ole, kun Uskoa Jeesukseen ei voi puhdistaa. Sitä joko on, -tai ei ole.
Synti- ja synnin seuraus on kuolema, vaikka miten sanakikkailtaisiin.
Golgatalla, annettiin kertalaakista kaikki synnit anteeksi, sovitus ja lunastus. Tätä yksinkertaistakin yksinkertaisempaa asiaa ei huppupäiset ymmärrä.
Uskolla Jeesukseen ja Hänen ylösnousemukseensa, pääset osalliseksi voitosta jonka Jeesus kuolemalla kukisti.
Ei Mooseskaan, ylentänyt syntiä kepin nokkaan leirin ylle, vaan vaskikäärmeen, jota katsomalla käärmeenpuremat ihmiset paranivat.
Oli monia, jotka mieluummin kuolivat. "Miten muka katsominen patantaisi". Epäusko oli kuolemaksi.
Se oli esikuva tulevasta Jeesuksesta, joka ylennettiin meidän pelastukseksi, ylöspäin katsottavaksi pelastajaksi.
USKON KOHTEEKSI!
Vl-opissa on ylennetty synti!
Herää Sinä Nukkuva Herätysliike!SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Nämä keskustelut on harmillisia siksi kun , asiat tahtovat aina mennä arvovaltakysymyksiksi. Minulla ei ole pätemisen, eikä, oikeassaolemisen tarve. Haluan vain herätellä nukkuvaa herätysliikettä.Uskonpuhdistusta tämä ei ole, kun Uskoa Jeesukseen ei voi puhdistaa. Sitä joko on, -tai ei ole.
Synti- ja synnin seuraus on kuolema, vaikka miten sanakikkailtaisiin.
Golgatalla, annettiin kertalaakista kaikki synnit anteeksi, sovitus ja lunastus. Tätä yksinkertaistakin yksinkertaisempaa asiaa ei huppupäiset ymmärrä.
Uskolla Jeesukseen ja Hänen ylösnousemukseensa, pääset osalliseksi voitosta jonka Jeesus kuolemalla kukisti.
Ei Mooseskaan, ylentänyt syntiä kepin nokkaan leirin ylle, vaan vaskikäärmeen, jota katsomalla käärmeenpuremat ihmiset paranivat.
Oli monia, jotka mieluummin kuolivat. "Miten muka katsominen patantaisi". Epäusko oli kuolemaksi.
Se oli esikuva tulevasta Jeesuksesta, joka ylennettiin meidän pelastukseksi, ylöspäin katsottavaksi pelastajaksi.
USKON KOHTEEKSI!
Vl-opissa on ylennetty synti!
Herää Sinä Nukkuva Herätysliike!Voitosta jonka Jeesus kuolemalla hankki. Tulee hassuja virheitä.
- Anonyymi
Mä olisin halunut uskoa diabeteksen anteeksi mutta en sitä saanut vaikka kiusaukset ja epäilykset kyllä saa anteeksi.
Sairaudet eivät ole syntiä.
Onneksi meillä on hyvä koululääketiede, suosittelen diabetes-sairauden hoidossa sitä.
Tälläkään alueella en halua enempää peistä taittaa, menee liian laajalle alueelle vastaamisen. Kuitenkin armolahjoihin kuuluu myös parantaminen sairauksista.- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Sairaudet eivät ole syntiä.
Onneksi meillä on hyvä koululääketiede, suosittelen diabetes-sairauden hoidossa sitä.
Tälläkään alueella en halua enempää peistä taittaa, menee liian laajalle alueelle vastaamisen. Kuitenkin armolahjoihin kuuluu myös parantaminen sairauksista.Mutta eihän kiusaukset ja epäilykset ole syntiä myös ja miten sitten joillekin nämäkin saarnaataan anteeksi höylisti ja joillekkin ei sarnata edes syntiä anteeksi vaikka ne sitä pyytävät.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta eihän kiusaukset ja epäilykset ole syntiä myös ja miten sitten joillekin nämäkin saarnaataan anteeksi höylisti ja joillekkin ei sarnata edes syntiä anteeksi vaikka ne sitä pyytävät.
Diktatuurissa suurin synti on epäillä johtajaa ja järjestöä, niin myös vl-putinismissa.
Raamattu lupaa syntien podättäjälle saman kohtalon, eli jos et anna anteeksi niin ei sitten sullekaan. Huom minäpassiivi!
Ne kiusaukset ja epäilykset ovat monesti niitä,kun Jeesus koputtaa sydämesi ovelle ja kysyy: Haluatko vastaanottaa Rakkauden totuuteen, voidaksesi pelastua?
Eli torjuit Jeesuksen ja tunnet häpeää siitä että Hän lähestyi sinua!- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Diktatuurissa suurin synti on epäillä johtajaa ja järjestöä, niin myös vl-putinismissa.
Raamattu lupaa syntien podättäjälle saman kohtalon, eli jos et anna anteeksi niin ei sitten sullekaan. Huom minäpassiivi!
Ne kiusaukset ja epäilykset ovat monesti niitä,kun Jeesus koputtaa sydämesi ovelle ja kysyy: Haluatko vastaanottaa Rakkauden totuuteen, voidaksesi pelastua?
Eli torjuit Jeesuksen ja tunnet häpeää siitä että Hän lähestyi sinua!Sairasta riettautta harrastat.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta eihän kiusaukset ja epäilykset ole syntiä myös ja miten sitten joillekin nämäkin saarnaataan anteeksi höylisti ja joillekkin ei sarnata edes syntiä anteeksi vaikka ne sitä pyytävät.
Ilm.
3:20 Katso, minä seison ovella ja kolkutan; jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, niin minä käyn hänen tykönsä sisälle ja aterioitsen hänen kanssaan, ja hän minun kanssani.Anonyymi kirjoitti:
Sairasta riettautta harrastat.
Mikä on tervettä riettautta? vl-riettaus?
- Anonyymi
SaaleminPastori-ko kirjoitti:
Mikä on tervettä riettautta? vl-riettaus?
Voi että pahuus on vallannut Saaleminpastori ressukan sydämen. Tässäkin näkee miten ihminen on täysin voimaton asialliseen keskusteluun kun sielunvihollinen saa pettää ihmisen.
Anonyymi kirjoitti:
Voi että pahuus on vallannut Saaleminpastori ressukan sydämen. Tässäkin näkee miten ihminen on täysin voimaton asialliseen keskusteluun kun sielunvihollinen saa pettää ihmisen.
Voisi luulla että tuo on huonoa huumoria ja voi ollakin joku trolli
Yhäkin jaksan uskoa siihen että on velluja, joille Raamatun mukainen julistus ylösnousseesta Kristuksesta ei ole huono uutinen. .
Jos asiallinen tarkoittaa että alkaisin myötäilemään vl-harhaa ,niin silloin se olisi kaukana asiallisesta.
- Anonyymi
Vl-yhteisö. "Ainoa oikea yhteisö"
Poistetussa viestissä joku sanoi "Saalemista löyhkää"
2.kor.
2:14 Mutta kiitos olkoon Jumalan, joka aina kuljettaa meitä voittosaatossa Kristuksessa ja meidän kauttamme joka paikassa tuo ilmi hänen tuntemisensa tuoksun!
2:15 Sillä me olemme Kristuksen tuoksu Jumalalle sekä pelastuvien että kadotukseen joutuvien joukossa:
2:16 näille tosin kuoleman haju kuolemaksi, mutta noille elämän tuoksu elämäksi. Ja kuka on tällaiseen kelvollinen?
2:17 Sillä me emme ole niinkuin nuo monet, jotka myyskentelevät Jumalan sanaa; vaan puhtaasta mielestä, niinkuin Jumalan vaikutuksesta, Jumalan edessä, me Kristuksessa puhumme- Anonyymi
Synti on kuolema, jota et voi uskoa anteeksi!
Olen ulkopuolinen..
Mikä synti on kuolemaksi?
Jumala ei surmannut häntä vastaan taistelevia taivaan enkeleitä vaan pudotti siivet sekä Lusiferin vangitsi..
Mikä on ihmisen kuoleman synti?
Miksi Jumala antoi Lusiferin elää,sillä eihän kukaan ihminen pystyisi samaan?Toistan tämän vl-fraasin: Suuri synti vie helvettiin, eikä pienikään välille jätä.
Jeesus tuli synniksi edestämme. Koska synti on kuolema, Hän kuolemalla kuoleman vallan, synnin voitti. Yksi kerta, kun Hän Golgatan keskimmäisellä ristillä antoi henkensä ja vuodatti verensä iankaikkisena uhrina edestämme. Yksi kerta!
Jos Jeesusta ei olisi herätetty, kuoleman, synnin valtaa ei olisi kukistettu, olisimme yhä synneissämme kuoleman omia.
Joka uskoo Jeesukseen, -ei kuolemaansa, -saa elää ikuisesti
Tätä yksinkertaista asiaa ei vellu käsitä, kun on Jumalan asettama peite silmillään. Kysymyksessä ei ole hänen tyhmyytensä, vaan kirous.
KR 1933/-38
Saarn. 8:17 niin minä tulin näkemään kaikista Jumalan teoista, että ihminen ei voi käsittää sitä, mitä tapahtuu auringon alla; sillä ihminen saa kyllä nähdä vaivaa etsiessään, mutta ei hän käsitä. Ja jos viisas luuleekin tietävänsä, ei hän kuitenkaan voi käsittää.
- Anonyymi
On jo tullut aika, ettei ihminen aseta pelastustaan mihinkään ulkopuoliseen: "Yksi on mestarinne, Kristus" eikä Jeesus tarkoittanut itseään. Kristus on sama kuin Isä: "olkaa täydelliset niin kuin taivaallinen Isä on täydellinen". Ylösnousemuksen/ Jumalan valtakunnan voi saavuttaa jo täällä maanpäällä. Heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa.(Luuk.20:34..)(Ilm.20:6).
- Anonyymi
Kristus nousi kuolleista, kuolemalla kuoleman voitti ja haudassa oleville elämän antoi.
Usko on luottamus Jumalan Pyhyyteen, täydellisyyteen, puhtauteen, oikeudenmukaisuuteen ja mikä ihmiselle on mahdotonta se on Jumalalle mahdollista.
Hebrealaiskirje: 11:1 Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.
Rakkaus on kaiken elämän perusta, Agape rakkaus.
(Kaikki kiteytetty 1 käskyssä,. Sama kuin lupaus: Sinä tulet Rakastamaan Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi kuin itseäsi.)- Anonyymi
Jumalan rakkaus on siinä, että kaikki kuolemme Aatamissa ja kerran tulemme taas eläväksi Kristuksessa.(1.Kor.15:19-). Muistaakseni tuo kohta "Grammatadds"
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys4814269Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1072131Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7451936No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851249- 651039
Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎127934Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52895Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki70784