Henkilö näkee asiat aina siten että hän ainoastaan tekee muut eivät tee mitään. Hän valittaa jatkuvasti töistänsä ja että kukaan muu ei tee mitään. Hän ei tunnista toisten tekemiä asioita että ne ovat töitä myöskin hän näkee vain omat tekemisensä ja piste.
Hän ei koskaan sano että x teki jotain vaan että minä tein. Hän on eniten kärsinyt ja tehnyt ihminen maailmassa.
Onko narsistista nähdä vain itsensä kaiken tekijänä ja että muiden läheisten henkilöiden tekoja ei näe lainkaan. Mikä tätä ihmistä oikein vaivaa?
Mitä tämä voisi olla?
4
268
Vastaukset 4
- Anonyymi
Hyvin tyypillinen narsismin / uhriutumisen piirre. Näitä riittää, varsinkin kun kehityskeskysteluja käydään ja ihmetellään miksi tiimipelaajat etenee urallaan.
- Anonyymi
Kovin myrkylliseltä ihmiseltä kuulostaa. Henkilö uhriutuu ja vika on aina muissa. Muut toimivat väärin, hän oikein. Kukaan ei osaa, paitsi hän. Asiat on tehtävä kuten hän käskee/haluaa tai seuraa vihaisuutta ja kostomeininkiä. Tämä kaava toistuu vuodesta toiseen, oli sitten kyseessä työpaikka tai muu yhteys. Ihmisetkin ja työpaikat vaihtuvat, mutta sukset on ristissä hyvin nopeasti uusienkin ihmistenkin kanssa. Jos vaan mahdollista näistä ”myrkyttäjistä” kannattaa pysytellä kaukana kun sellaisen tunnistaa. Tilanne hyvin harvoin (jos koskaan) tulee muuttumaan. Itse kannattaa siirtyä kauemmaksi.
- Anonyymi
Hyvä kysymys. Nuo ovat niitä henkilöitä, jotka lyövät omat virheensä ja mokansa muiden päälle heidän selkänsä takana tai edessä. Muiden tekemiset voi taas esittää ominaan milloin maailma niistä tekemisistä pitää. Tässä sellainen säännönmukaisuus ja jopa rutiininomaisuus, että oikeudentuntoisempaa ihmistä hirvittää.
- Anonyymi
Mene ja tiedä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11823- 43794
- 62758
- 60750
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42743- 51637
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 60587
- 67566
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508- 29495
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 102484
- 44475
- 32469
- 40437
- 58421
- 17420
- 24419
- 43397