On se muakin ihmetyttäny pitkän aikaa miksi ihmiset vetelee eri huumeita. Teille tietäjille, mua ihan oikeesti kiinnostais kuulla teiltä iteltänne, onks aineiden käytöstä teille jotain lääkemäistäkin hyötyä? Jos on niin minkä aineiden etcetera etcetera etcetera??
-Tauno Tavis
Onks huumeista teille oikeesti jotain lääkinnällistä hyötyä???
8
50
Vastaukset
- Anonyymi
Kannabiksen avulla saan nukuttua. Eikä ole kemiallista unta niinkuin unilääkkeillä. Nivelkipuihin auttaa syötynä tosi hyvin. Gramma-puoligrammaa keksiin joka on vain voita ja jauhoja. Sen kun syö illalla kuuden aikaan niin vielä seuraavana aamuna 9-10 aikaa on kivut poissa.
Syötynä sitä menee niin paljon että pitäisi kasvattaa itse että sitä riittäisi. Kun hinnat on 15-20 e /gramma niin ei ole varaa ostaa jatkuvaan käyttöön syötäväksi. Lääkärille tästä on turhaa kertoa. Saattaa kirjoittaa jotain kolmiolääkettä kipuihin mutta kannabista ei kirjoita. - Anonyymi
kaveri kertoi käyttäneensä huumeita 25 vuotta ja pyysin häneltä luomaan minulle resepti tai ohjelma kuinka huumeita aloittaisin käyttää, koska ole ollut suhteellisen raitis tähän asti
kun tuntee mitä huumeet ovat, niin osaa jopa suositella tai kuinka?
mulla kun ei tietoa aiheesta- Anonyymi
Kenelläköhän tulisi mieleen suositella jollekin huumeita ?
Todella älytön ajatus.
Ap kyseli, onko mitään lääkinnällistä hyötyä huumeista, epäilen vahvasti ( paitsi ehkä tuo kannabis kivunhoidossa ).
Monet huumeita käyttävät, koukussa olevat, ovat kenties alkaneet jossain vaiheessa käyttää niitä paetakseen todellisuutta, oma elämä on ollut jostain syystä niin ahdistavaa, ettei sitä ole jaksanut selvin päin.
Päihdeongelmat ovat valitettavan usein seurausta omasta henkisestä voinnista ja sen kokemisesta. Miten pärjää itsensä ja ajatustensa kanssa, minkälainen taito on käsitellä omia tunteitaan.
Monet ns. pakenevat omia tunteitaan päihteisiin, vaikkei siitä mitään apua olekaan, päinvastoin.
Ehkä paha olo unohtuu hetkeksi, kun on päihteiden vaikutuksen alaisena, mutta sitten se olo taas palaa, ja useimmiten vielä pahempana kuin aiemmin.
Tunteet ja muut olotilat olisi parempi hoitaa muilla keinoin, löytää ratkaisuja, jotta eläminen ja oleminen helpottuisi.
- Anonyymi
onko veren hyytymä yleinen sairaus nykyään?
kun tapasin monia jotka syövät veriohennuslääkkeitä
ja mistä hyytymä johtuu?
ei kai kemiasta? tai säilytysaineista- Anonyymi
Hyytymät tulevat verisuonistosta/-suonistoon.
Elintavat osittain vaikuttavat verenkiertohäiriöihin, suonten seinämät alkaa tukkeutua esim. runsaasta rasvan käytöstä, syitä on muitakin.
Sellainen hyytymä voi sitten lähteä verenkierron mukana kulkeutumaan pahimmassa tapauksessa keuhkoihin, sydämeen tai aivoihin.
Veritulppa on kai yleisempi sana sille hyytymälle, joka saattaa lähteä etenemään suonia pitkin.
Verenohennuslääkkeitä käytetään sen takia, että veri ei pääse liian paksuksi, jolloin veritulppariski kasvaa.
Lääkkeitä yleensä käytetään vasta ensimmäisen tulpan jälkeen, joskus toki muistakin syistä, esim. vuodepotilaalle sairaalassa saatetaan antaa verenohennuslääkettä liikkumattomuuden takia, koska sekin voi aiheuttaa tulpan. Liikkuminen on tärkeää verenkierron kannalta. Jos ihminen ei liiku lainkaan, ei verikään ihmisessä liiku, ainakaan tarpeeksi.
- Anonyymi
No ei siitä tietty hyötyä oo muutenhan niitä annettas apteekissa ilman reseptiä (niinku heroiinia 100 vuotta takaperin ”harmittomana yskänlääkkeenä varsinkin lapsille”). Idea lienee lähinnä siinä, että nämä erinäiset substanssit sumentavat tätä tolkuttoman ankeaa todellisuutta jossa kukaan meistä (et myöskään sinä myönsit tai et) ei halua elää.
- Anonyymi
Jos mua satuit tarkoittamaan, niin toki voin myöntää, että todellisuus on jonkin verran ankeaa, mutta en en silti päätäni sotke päihteillä.
En tosin käytä sanaa, etten halua elää, mielestäni elämä on ihan ok, ajoittaisesta ankeudesta huolimatta.
Ankeuden pystyy kestämään selvinkin päin, jopa paremmin kuin pää sekaisin.
Mun tuli aikoinaan sekoiltua ihan riittävästi pää sekaisin, ja kun sekoilusta eroon pääsin, en siihen palaisi enää mistään hinnasta.
Silloin aikoinaan todellakin pakenin omia tunnetiloja päihteisiin, nyttemmin selvitän nekin tilat mieluiten selvin päin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861550
- 711190
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741085Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52892Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46861- 47858
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38848- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9773IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769