Onks huumeista teille oikeesti jotain lääkinnällistä hyötyä???

Anonyymi

On se muakin ihmetyttäny pitkän aikaa miksi ihmiset vetelee eri huumeita. Teille tietäjille, mua ihan oikeesti kiinnostais kuulla teiltä iteltänne, onks aineiden käytöstä teille jotain lääkemäistäkin hyötyä? Jos on niin minkä aineiden etcetera etcetera etcetera??

-Tauno Tavis

8

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannabiksen avulla saan nukuttua. Eikä ole kemiallista unta niinkuin unilääkkeillä. Nivelkipuihin auttaa syötynä tosi hyvin. Gramma-puoligrammaa keksiin joka on vain voita ja jauhoja. Sen kun syö illalla kuuden aikaan niin vielä seuraavana aamuna 9-10 aikaa on kivut poissa.

      Syötynä sitä menee niin paljon että pitäisi kasvattaa itse että sitä riittäisi. Kun hinnat on 15-20 e /gramma niin ei ole varaa ostaa jatkuvaan käyttöön syötäväksi. Lääkärille tästä on turhaa kertoa. Saattaa kirjoittaa jotain kolmiolääkettä kipuihin mutta kannabista ei kirjoita.

    • Anonyymi

      kaveri kertoi käyttäneensä huumeita 25 vuotta ja pyysin häneltä luomaan minulle resepti tai ohjelma kuinka huumeita aloittaisin käyttää, koska ole ollut suhteellisen raitis tähän asti

      kun tuntee mitä huumeet ovat, niin osaa jopa suositella tai kuinka?

      mulla kun ei tietoa aiheesta

      • Anonyymi

        Kenelläköhän tulisi mieleen suositella jollekin huumeita ?
        Todella älytön ajatus.

        Ap kyseli, onko mitään lääkinnällistä hyötyä huumeista, epäilen vahvasti ( paitsi ehkä tuo kannabis kivunhoidossa ).
        Monet huumeita käyttävät, koukussa olevat, ovat kenties alkaneet jossain vaiheessa käyttää niitä paetakseen todellisuutta, oma elämä on ollut jostain syystä niin ahdistavaa, ettei sitä ole jaksanut selvin päin.

        Päihdeongelmat ovat valitettavan usein seurausta omasta henkisestä voinnista ja sen kokemisesta. Miten pärjää itsensä ja ajatustensa kanssa, minkälainen taito on käsitellä omia tunteitaan.
        Monet ns. pakenevat omia tunteitaan päihteisiin, vaikkei siitä mitään apua olekaan, päinvastoin.
        Ehkä paha olo unohtuu hetkeksi, kun on päihteiden vaikutuksen alaisena, mutta sitten se olo taas palaa, ja useimmiten vielä pahempana kuin aiemmin.

        Tunteet ja muut olotilat olisi parempi hoitaa muilla keinoin, löytää ratkaisuja, jotta eläminen ja oleminen helpottuisi.


    • Anonyymi

      onko veren hyytymä yleinen sairaus nykyään?
      kun tapasin monia jotka syövät veriohennuslääkkeitä

      ja mistä hyytymä johtuu?

      ei kai kemiasta? tai säilytysaineista

      • Anonyymi

        Hyytymät tulevat verisuonistosta/-suonistoon.
        Elintavat osittain vaikuttavat verenkiertohäiriöihin, suonten seinämät alkaa tukkeutua esim. runsaasta rasvan käytöstä, syitä on muitakin.

        Sellainen hyytymä voi sitten lähteä verenkierron mukana kulkeutumaan pahimmassa tapauksessa keuhkoihin, sydämeen tai aivoihin.
        Veritulppa on kai yleisempi sana sille hyytymälle, joka saattaa lähteä etenemään suonia pitkin.

        Verenohennuslääkkeitä käytetään sen takia, että veri ei pääse liian paksuksi, jolloin veritulppariski kasvaa.
        Lääkkeitä yleensä käytetään vasta ensimmäisen tulpan jälkeen, joskus toki muistakin syistä, esim. vuodepotilaalle sairaalassa saatetaan antaa verenohennuslääkettä liikkumattomuuden takia, koska sekin voi aiheuttaa tulpan. Liikkuminen on tärkeää verenkierron kannalta. Jos ihminen ei liiku lainkaan, ei verikään ihmisessä liiku, ainakaan tarpeeksi.


    • Anonyymi

      No ei siitä tietty hyötyä oo muutenhan niitä annettas apteekissa ilman reseptiä (niinku heroiinia 100 vuotta takaperin ”harmittomana yskänlääkkeenä varsinkin lapsille”). Idea lienee lähinnä siinä, että nämä erinäiset substanssit sumentavat tätä tolkuttoman ankeaa todellisuutta jossa kukaan meistä (et myöskään sinä myönsit tai et) ei halua elää.

      • Anonyymi

        Jos mua satuit tarkoittamaan, niin toki voin myöntää, että todellisuus on jonkin verran ankeaa, mutta en en silti päätäni sotke päihteillä.
        En tosin käytä sanaa, etten halua elää, mielestäni elämä on ihan ok, ajoittaisesta ankeudesta huolimatta.
        Ankeuden pystyy kestämään selvinkin päin, jopa paremmin kuin pää sekaisin.

        Mun tuli aikoinaan sekoiltua ihan riittävästi pää sekaisin, ja kun sekoilusta eroon pääsin, en siihen palaisi enää mistään hinnasta.
        Silloin aikoinaan todellakin pakenin omia tunnetiloja päihteisiin, nyttemmin selvitän nekin tilat mieluiten selvin päin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe