Onko notmaalia?

Anonyymi

Moi! Oon 13-Vuotias tyttö. Asun Isäni kanssa, joka on alkoholismi. Koulun jälkeen kun tulen kotiin keittiön lavuaari on täynnä kaljatökkejä ja iskä nukkuu sohvalla. Iskä ei ikinä siivoa kotona ja pyytää minua vain siivoomaan, Hän ei siis oikeasti IKINÄ siivoa ja harvoin tekee ruokaa. autotallimmekin on täynnä roskiksia jotka haisee. Mutta siis Sitten hän on myös todella agressiivinen välillä esim. Jos hän on jostain vihainen niin saattaa tulla keittiö veitsen kanssa luokseni ja uhkailee mutta ei ikinä satuta. Hän juo noin 20 kaljaa päivässä en tiedä onko se paljon mutta Hän ei juo jos Tyttöystävänsä on meillä kylässä. Isäni myös kertoo minulle kuinka hänellä on seksiä tyttöystävänsä kanssa, olen sanonut hänelle että se on epämukavaa puhua tuollaisesta minulle mutta hän silti jatkaa.Hän myös puhuu toisista naisista ja sanoo kuinka ne on hyvän näköisiä. Vaikka hänellä on naisystävä. On PALJON muutakin mutta en jaksa nyt kirjoittaa

10

1685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vaikka sattuisit asumaan samalla paikkakunnalla, niin saisit tulla turvaan tuollaisesta kodista. Olen todella pahoillani puolestasi, mitä joudut kestämään.
      Muista, että syy ei ole sinussa, ikinä.

    • Anonyymi

      Miksi se ensimmäinen viesti tälle aloittajalle oli poistettu? Mitä sääntöjen vastaista siinä oli?

      Ihmettelin miten kukaan yli 300 lukijasta ei ole vaivautunut vastaamaan tälle, joka on hädässä.

      Jos aloittaja luet tämän, ota välittömästi yhteyttä sosiaaliviranomaisiin. Kenenkään ei pidä kärsiä tälläisestä. Tai koulukuraattoriin, kehen tahansa.

      Toivottavasti olet jo hakenut apua.

      • Anonyymi

        Joo. Aivan väärin on alkoholistin haitoille altistaa nuori. Isä hoitoon ja tyttö toisenlaisiin oloihin.
        Toivottavasti tilanne on nyt toinen. Elä jää yksin ja tyydy nykytilanteeseen jas kaikki on yhä ennallaan.


    • Anonyymi

      Voi lapsi rakas. Sinun pitää päästä pois tuollaisesta kodista! Onko ketään aikuista kenelle voisit puhua ja mennä turvaan?

    • Anonyymi

      Into alkohoiin lopahtaa kun alkaa keittelemään itse pontikkaa ja huomaa miten aika kuluu hukkaan ryyypätessä ja varsinkin jos aina on sitten 4-promillen humalassa 4yömiwen laqttiioilla kuin vauva jos ei muuten pysty etene3mään.

      Kuin elokuvassa Wolf of Wall Street LEo Caprio mönkii pöhnässä lattioita pitkit ja mönge3rtää puhelimessa käsittämätöntä ja kolaroi Lamborghini Countaqchinsa eikä muista mitään miten tapahtui.

      Ossin laulu Demon Alcohol: https://www.youtube.com/watch?v=XaPp90i3T5A

    • Anonyymi

      Kuullostaa ikävältä, juttele koulukuraattorien kanssa että he auttavat sinua löytämään sijaisperhettä tai jotain vastaavaa missä sinulla on parempi olla.

      • Anonyymi

        Ehdottomasti koulun kuraattorin tai terveydenhoitajan juttusille.


    • Anonyymi

      Itse suosittelisin ottamaan yhteyttä koulussa terveyden hoitajaan tai vastaavaan tuossa tilanteessa ja siellä puhumaan asiasta rehellisesti tuo on asia jota yhdenkään lapsen ei tarvii käydä läpitte se tulee suurella todennäköisyydellä vaikuttamaan elämässäsi vanhemmiten jopa haitallisesti muutoin

    • Anonyymi

      Voit asiata puhua koulupsykoloogille ,koulu terveyden hoitajalle, koulu kuratorille,koulu rehtorille ja kävellä vain lähimpään soisali virasto.Antavat kaien tuen isälle ja sinulle. Voit pästä pien perhe kotiin.Jossa eletän kuin kotona. Tuetan sinua kaikessa ja saat tarvitavat vaatet,päset leffat ymm. Ei pahoja paikoja. On vaan turva 1 henkilö on siellätukihenkilö.Saat likkua vapaasti ,käydä sama koulu missä olet,Tavat kaverisi. On vain kodin sännöt. Kelon ajat paluu,läksyjen teot joissa autetaan jne. Ei ole vankila,ei lastenkoti.

    • Anonyymi

      Tämä on sydäntäsärkevä viesti nuorelta ihmiseltä.
      Toivottavasti olet päässyt pois alkoholisti isäsi luota.
      Ja saanut apua elämääsi. Sinulla on nuoruus edessä.
      Sitä ei voi menettää alkoholisti isän takia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2896
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2095
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe