Eläinten ritsamurhat

Muslimien on lupa tappaa eläin ritsalla. Se on "halal", sallittua, jos vain ennen ampumista sanoo "Allah".

Mufti Ebrahim Desain yksityiskohtaisempi fatwa:

http://www.islam.tc/ask-imam/view.php?q=14534
8672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Taas esimerkki islamin järjettömyydestä. Voisitteko kuvitella, että Suomessa pikkupojille opetettaisiin, että heillä on lupa tappaa pikkueläimiä ritsalla, jos he vain ensin sanovat "jumala"?

Muslimien suhtautuminen eläimiin on törkeää!

Äänestä

Tiedätkö mikä on kyseessä oleva "slingshot"?

1. vihje: Sitä käytettiin antiikin armeijoissa aseena. Kreetalaiset olivat tunnettuja sen taitavasta käytöstä.

2. vihje: Sitä on käytetty tuhansia vuosia metsästysaseena eritoten pienriistan metsästykseen. Käytetään yhä joissakin maissa, koska se on halpa ja taitavissa käsissä melko tarkka ase.

3. vihje: Daavidin kerrotaan käyttäneen sitä menestyksekkäästi Goljatia vastaan. Ennen sen käyttämistä hänen kerrotaan vedonneen Jumalaan.

Huomautus: Pahantahtoisuus yhtyneenä kielitaidottomuuteen ja tyhmyyteen tuottaa joskus merkillisiä tuloksia.

Kansallisten ja uskonnollisten ryhmien leimaaminen on merkittävä ongelma. Siihen auttaa itse kunkin kohdalla omien asenteiden uudelleenarviointi ja lasten kohdalla tapakasvatus.

Äänestä

  • Allahin-kosto kirjoitti:

    Muslimien on lupa tappaa eläin lingolla. Se on "halal", sallittua, jos vain ennen ampumista sanoo "Allah".

    Mufti Ebrahim Desain yksityiskohtaisempi fatwa:

    http://www.islam.tc/ask-imam/view.php?q=14534

    Miksipä ei olisi lupa tappaa eläintä lingolla? Vanha metsästysase, kuten jo todettu. Jousi ja nuoli lienevät tosin esimerkiksi metsässä parempia. Mutta linko on kevyt kantaa mukana ja ammuksia löytyy melkeinpä kaikkialta. Halpakin on ja, kuten myös jo totesin, melko tarkka taitavissa käsissä. Jänis kaatuu siinä kuin haulikkomurhaajankin edessä.

    Äänestä

  • Ero Goljatin ja oravien välillä:

    Goljat herjasi Jumalaa, oli ylimielinen ja halveksui vastustajiaan. Kyseessähän oli sitäpaitsi sota Daavid puolusti maatansa ja Jumalaansa.

    Eläimet ovat taas täysin viattomia, eivätkä ne ole todennäköisesti tehneet tappajalleen yhtään mitään.

    Mielestäni on väärin, että käytät nimeä Aabra-ham ja julistat ... Käytät väärin hienon JUUTALAISEN profeetan nimeä, joka solmi liiton JUUTALAISTEN JUMALAN kanssa. Kiitos.

    Äänestä

Muslimiteurastus tarkoittaa, että Halal(sallittu) -ruoka on tehty islamin sääntöjä noudattaen. Halal-teurastus edellyttää, että teurastettavan eläimen pää käännetään Mekkaan päin ja lausutaan: ”Jumalan, armeliaan armahtajan nimeen” ja sitten sen kaulavaltimo katkaistaan veren pois valuttamiseksi. Suomen eduskunta on mennyt suuressa yltiösuvaitsevaisuudessaan hyväksymään tämän islaminuskon harjoittamisen muodon SUOMEN LAKIIN (ehtona on eläimen tainnuttaminen ennen teurastusta - kukahan sitäkin valvoo??). Tässä rituaalissa käytettävän veitsen terävyydestä ei ole eri määräyksiä, ja ymmärtääkseni muslimit käyttävät myöskin ihmisten beheaded-kurkunleikkauksissa mielellään tylsempää veistä..
PERKELE sentään! Olisivat eduskunnassa ennemmin hyväksyneet SUOMEN LAKIIN sopiviksi eri islamklaanien väliset keskinäiset kurkunleikkaukset, kunniamurhat, ympärileikkaukset tms. ko. uskontoon ja sen mukaiseen kulttuuriin läheisesti liittyvät tavat ja riitit, kuin alkaneet polkemaan ja musertamaan kaikkein puolustuskyvyttömimpien, eli viattomien eläimien oikeuksia.

Mikäköhän on seuraava askel suvaitsevaisuuden ja monikulttuurisuuden nimissä, minkä edessä polvistumme. Uskonnon opettajan vaihtuminen peruskouluissa turbaaninipäiseen ja hameeseen pukeutuvaan mieheen, vai mikä?

Äänestä
  • Kouluissa ei anneta tarpeeksi tietoa islamista,siksi syntyy tälläisiä ikäviä väärinkäsityksiä.

    Syntyperäinen muslimi olisi kai paras opettaja-uskonnon opetus

    Äänestä

tässä maailmassa tapa eläintä jumalan nimeen. (et tunne kaikkia tässä ja muissa maissa olevia ihmisiä,jos yksi on tyhmä ei kaikki ole) Oman järjen jäyttö on tietenki salittu ennenku tapaa eläintä. Ja mistä tiedät että se on muslimien lupa tapaa, joku "viisas" mies on taas keksiny vaan uuden "luvan Islamin nimeen". Eikä niitä eläimiä saa tapaa, syödään kaikki rehuja ja lauletaan kivoja lauluja ja poltetaan pilveä. Siinäpä ois vasta elämä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Allahin-kosto kirjoitti:

Muslimien on lupa tappaa eläin ritsalla. Se on "halal", sallittua, jos vain ennen ampumista sanoo "Allah".

Mufti Ebrahim Desain yksityiskohtaisempi fatwa:

http://www.islam.tc/ask-imam/view.php?q=14534

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu