Mistä on kyse, kun kaupungin, eli kansalaisten verovaroja, käytetään mainostamalla yhdistyksen olevan "voittoa tavoittelematon", mutta käytännössä yhdistyksellä onkin maksullista toimintaa ja ilmeisesti kaupunki maksaa myös työntekijöiden palkat ja tilojen vuokrat.
Yhdistys mainostaa itseään "voittoa tavoittelemattomana yhdistyksenä, joka on avoin kaikille, tervetuloa jne" , mutta käytännössä siellä istuukin sisäpiiri, hoitelemassa omia bisneksiään ja muita yhdistyksen ulkopuolisia töitään ja tehtäviään, omia yksityisiä uriaan, vaikka verojenmaksajille tiedotetaan "voiton tavoittelemattomuudesta".
Se tervetulotoivotus tarkoittaa, että juot kahvin, olet hiljaa, tai samaa mieltä, poliittisessti värittyneitä, selkeän äärioikeistolaisia mielipiteitä ja näkemyksiä toistelevan sisäpiirin kanssa, kirjoitat nimen käyntitilastoihin ja häivyt.
Eri mieltä olevia karsastetaan ja oman mielipiteen sanominen, johtaa hyökkäyksiin, joille keksimällä keksitään syy tai tekosyy, eli halutaan osoittaa / käyttää valtaa, kontrolloida ja savustaa pois ihmiset, jotka eivät tyydy pelkästään kulissien ylläpitoon, vaan haluavat enemmän tietoa, vastinetta ja selvityksiä siitä, mihin verovaroja / kaupungin eli kansalaisten rahoja käytetään. Selitykseksi ei riitä, se pieni sisäpiiri, siellä kahvipöydän ääressä, kyllä pitää olla lihaa luiden ympärille ja tarkempaa tietoa.
Onko "voittoa tavoittelematon yhdistys" valhe, mitä sen taakse kätkeytyy ?
4
3205
Vastaukset
- Anonyymi
Merkitsevintä ei ole "voittoa tavoittelematon" vaan "yleishyödyllinen" jos ajatellaan verotuksen kannalta. Yleishyödyllisen yhdistyksen tulee olla avoin kaikille yhdistyksen tavoitteet hyväksyville, jäsenmaksun maksaville.
Päätöksenteko yhdistyksessä tapahtuu sitten jäsenten kesken, demokratian sääntöjen mukaisesti. Jos virheitä eli sääntöjen tai lain rikkeitä tulee, ne ratkotaan oikeudessa tarvittaessa. Eri mieltä oleminen ei vielä riitä, silloin oikeassa on enemmistö tai määräenemmistö.
Voitto ja jäsenille tuleva hyöty voi olla muutakin kuin suoraa rahaa. Siihen voi verottaja puuttua, ja kantelu, oikeuteen haastanminen tai vinkin antaminen on aina mahdollista ja jopa suotavaa. Tyhmyyttä tai huonoa hallintoa ei viranomainen arvioi, niin kauan kuin lakia ja sääntöjä tai hyviä tapoja ei rikota.
Näyttöä kannattaa kerätä ja jos rikkeitä on, niin... Toimittajatkin voivat kiinnostua uutisvinkistä.
Suomessa on tavattoman paljon henkilökohtaista etua vaalivia yhdistyksiä ja lisää tulee, jos kirjanpitoa helpotetaan. Poliitikot pelkäävät käynnistää tarkastuksia, kun omakin pesä haisee. Tiedän takavuosilta ihan lähipiiristä, kuinka poliittisilla opintopiireillä rahastettiin paperilla isot rahat, vaikka ne eivät koskaan kokoontuneetkaan. - Anonyymi
Näitä "voittoa tavoittelemattomia ja yleishyödyllisiä yhdistyksiä" olisi syytä alkaa tutkia verottajan toimesta. Ne rahoitetaan yhteiskunnan varoin eli kaupungit, kunnat ja seurakunnat ym. antavat toimintaan rahat. Jos yhdistys palkkaa työntekijöitä, työvoimatoimisto maksaa työntekijöiden palkat. Yhdistyksellä ei siis ole mitään itse maksettavia kuluja, vaikka tuloja voi olla paljonkin.
Monissa niissä on huomattavaa liiketoimintaa esim. kahvila/ruokala, käsityömyyntiä, erilaisia tempauksia missä kerätään rahaa, mistä tulee vuosittain kymmeniä tuhansia euroja verotonta tuloa, eivätkä ne maksa niistä mitään veroja. Eikö voitollisesta liiketoiminnasta tule maksaa myös vero, vaikka se toimii yhdistyksen nimissä.- Anonyymi
osinkotulolla ratsastetaan ihan laillisesti näissäkin yleishyödyllisissä ja voittoatavoittelemattomissa yrityksissä...eli täyttä kukkua koko homma...vai mistä lähtien voittoa tuottamattomat yritykset ovat saaneet osinkoa nostaa..eli on ihan puhdasta bisnestä kiilloitetulla julkisivulla.
- Anonyymi
nämä on vaan yleensä eu:ssa saakka lobattuja toimintamalleja joista osasta tulee pakollisia esim yrityksille ja sitten kaikki maksaa...esim vihreät on hyviä keksimään näitä hyviä kts esim suomen kierrätys ja jätemaksu etujärjestö hulabaloota missä rahaa vain kauhotaan kaikilta että maailma muka pelastuu vaikka todellisuudessa kaikki pysyy samana extra byrokratialla mutta tietty ryhmä vaan lihottaa lompakkoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380