Jos töitä ei keretä tehdä kunnolla niin pitää palkata lisää tekijöitä. Näin tehdään oikeissa firmoissa jotka tuo rahan markkinoilta, kaupasta. Ei kuorma muuten laske.
Lähi ja sairaanhoitajilla ei ole huono palkka suomeen. Linjassa muiden kanssa.
Lähihoitajat ajelee pitkin kuntia autolla ruokia lämmittämässä ja tarkastamassa= erittäin kalliita tunteja kuluineen. Kaikki on pois työajasta.
Pitää tehdä rivitaloja ja alueita joissa apua tarvitsevat asuvat lähellä ja auttajat ovat samassa paikassa.
Suomessa on yhteiskunnan kulut keinotekoisesti jo liian korkealla eli latu saatava laskemaan. Tähän maahan ei tule rahaa ulkomailta muilta. Eli velka kasvaa, lopputulos on paha.
Koskaan ei ole julkisen puolen tuhlausta vähennetty. Kunnissa töissä olevat tietävät turhista työpaikoista joita on jossa työpaikka siihen palkattu ihminen ei ole oikeasti tarpeellinen. Ja erittäin ylihinnoitelluista hankinnoista joilla rahastetaan kuntia, kaupunkia, valtiota koska se ei haittaa tahoa joka maksaa.
Kärsijät on suomalaiset, talouselämä. Ei tule rahaa suomeen ja suomalaisten firmoja. Kokoajan köyhien määrä lisääntyy suomessa.
Lisäämällä palkkaa ei saa lisää työntekijöitä tai järkevää toimintaa
Anonyymi
2
91
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoittaisit edes maan nimen oikein. Suomi, isolla alkukirjaimella.
- Anonyymi
Niinpä, lisää työntekijöitä. Osuit asian ytimeen. Siitä on jo vuosia viety johdolle tietoa.. mutta kun ei tule. Mieluummin suljetaan osastoja kun palkataan lisää henkilökuntaa. Nyt onkin johto uuden edessä, palkkaa lisää ja lisää henkilökuntaa. Kun olisi reagoinut ajoissa, olisi päässyt halvemmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit1651935Some pillastui: Farmin voitto pedattiin Teemulle?!? "Törkee temppu" "Taina oli ihan vailla mahiksia"
Ohhoh, Farmi-kaksintaistelu ja finaali on saanut tunteet kuumiksi - ja ehkä syystäkin Suomi24 Keskustelu -palstalla... Olisiko Tainalla ollut mahdolli81410Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎1741235Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki731005Suomessa todettu ilmeisesti eka apinarokkotapaus
Euroopassa matkailleella miehellä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008841676.html62942- 36849
Mitäs ajattelisit
Jos saisit häneltä tänään pienessä sievässä lähetetyn viestin puhelimeen "haluan nähdä" tai "ikävä"?73815Petit miestäsi
Pettäisit myös minut. Sinulle ei merkitse rehellisyys mitään. Naisilla on selkäranka. Käärmellä sitä ei ole. Älä enää vaivaa minua.58792- 62754
Osui suomalaisia omaan nilkkaan terroristien hyysääminen
Muthei, eihän täällä pitäisi niitä olla kun kaikkien taustat on tarkastettu ennen maahan tuloa. Vai oliko sittenkään. Nyt tämä hyysääminen saa aikaan165693