Stressin aiheuttamat iho-oireet

Anonyymi

Millaisia iho-oireita stressi aiheuttaa teille?

Minulla on ollut stressaava elämäntilanne noin kahden kuukauden ajan, ja nyt käsiini (kämmenselkiin) on viimeisen parin viikon aikana aina silloin tällöin tullut vaaleita pieniä näppylöitä, jotka lähtevät pois viimeistään seuraavaan päivään mennessä. Ne näyttävät ikään kuin tukkeutuneilta, mutta kun koittaa puristaa, sieltä ei tule muuta kuin läpinäkyvää nestettä (ja verta jos liikaa puristaa).

Onko muilla tällaista? Voisiko tosiaan johtua stressistä, sillä muuta syytä en keksi. Ajattelin mennä jossain vaiheessa näyttämään lääkärille, jos vaiva jatkuu.

1

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos kutiavia, voi olla monitorin läheisyydestä, jos herkistynyt. koko alan valot monitorissa ilmeisesti huonommat ja jos valomäärä suurempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe