Professorit Pertti Mustajoki ja Matti Uusitupa kritisoivat Duodecim-lehdessä Käyvän hoidon kakkostyypin diabeteksen hoitosuositusta liian lääkekeskeiseksi ja että  laihduttaminen jää siinä sivuosaan.
https://www.duodecimlehti.fi/lehti/2021/6/duo16119
Vastapainoksi hyvä artikkeli Mitä suomalainen tyypin 2 diabeteksen ehkäisytutkimus DPS (Diabetes Prevention Study) on opettanut? https://www.duodecimlehti.fi/lehti/2021/22/duo16546
Käypä hoito -suosituksessa laihduttaminen jää sivuosaan
9
174
Vastaukset
- Anonyymi
"Tulos on sopusoinnussa myös aikaisempien havaintojemme kanssa: runsaasti kuitua sisältävä mutta kohtalaisen vähärasvainen ruokavalio liittyi pienentyneeseen diabetesriskiin DPS-tutkimukseen osallistuneilla henkilöillä."
- Anonyymi
Jostakin syystä tyydyttyneen rasvan haitallisuus ei näy väestötutkimuksissa. Voi johtua siitä, että jogurtin ja juuston rasva ei ole ollenkaan haitallista päinvastoin kuin lihan ja voin.
 Anonyymi kirjoitti:
Jostakin syystä tyydyttyneen rasvan haitallisuus ei näy väestötutkimuksissa. Voi johtua siitä, että jogurtin ja juuston rasva ei ole ollenkaan haitallista päinvastoin kuin lihan ja voin.
Johtuu pitkälti siitä että sv-tauteja lisää myös huonot hiilihydraatit ja ihmiset syövät lähinnä huonoja hiilihydraatteja.
Kun voin käyttö on vähäistä niin sillä ei ole juurikaan merkitystä. Ranskalaiset syövät verrattain paljon voita mutta hekin käyttävät sitä vain 20 g päivässä. Toisin oli ennen Suomessa kun vuonna 1970 maitorasvaa meni yli 100 g päivässä, kokonaiskolesteroli oli yli 7 mmol/l ja ikävakioitu sydäntautikuolleisuus viisinkertaista.- Anonyymi
Tyydyttynyt rasva on tutkitusti hyvin haitallista maksalle. Muita riskitekijöitä ovat lihavuus ja diabetes.
Tutkijalääkäri Panu Luukkonen haluaa kampittaa rasvamaksataudin https://www.diabetestutkimus.fi/tukijat_ja_tutkijat_kertovat/panu_luukkonen_-_diabetestutkija
"Tyypin 2 diabetesta sairastavista arviolta 60-70 prosentilla on rasvamaksa, ja keskivartalolihavista jopa 80 prosentilla. " - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyydyttynyt rasva on tutkitusti hyvin haitallista maksalle. Muita riskitekijöitä ovat lihavuus ja diabetes.
Tutkijalääkäri Panu Luukkonen haluaa kampittaa rasvamaksataudin https://www.diabetestutkimus.fi/tukijat_ja_tutkijat_kertovat/panu_luukkonen_-_diabetestutkija
"Tyypin 2 diabetesta sairastavista arviolta 60-70 prosentilla on rasvamaksa, ja keskivartalolihavista jopa 80 prosentilla. ""Tyydyttynyt rasva on tutkitusti hyvin haitallista maksalle. Muita riskitekijöitä ovat lihavuus ja diabetes."
Laitappa limkit niihin tutlimuksiin.
Epäilen kuitenkin että kioskilla taa hiljenee. - Anonyymi
Korkealuokkainen tutkimus = Kopion kopio Dieettipuoskarin blogista??!!
 - Anonyymi
"Tyydyttyneen rasvan ylensyönti lisäsi kolmen viikon aikana maksan rasvapitoisuutta enemmän kuin tyydyttymätön rasva lisäämällä rasvakudoksen pilkkoutumista.
Tyydyttynyt rasva lisäsi myös insuliiniresistenssiä, verenkierron keramideja sekä suoliston gram-negatiivisia bakteereita.
Sokerin ylensyönti lisäsi maksan rasvapitoisuutta kiihdyttämällä rasvan uudismuodostusta maksassa.
Ylensyömisen aiheuttamien vaikutusten maksan rasvapitoisuuteen ja insuliiniresistenssiin sekä niiden taustalla oleviin mekanismeihin todettiin riippuvan ruokavalion makroravinnekoostumuksesta.
Tyydyttyneen rasvan ylensyönti oli haitallisempaa maksan aineenvaihdunnalle verrattuna tyydyttymättömään rasvaan tai sokeriin." 
 Varsin totta. Uskoisin että laihduttamiseen kyllä panostetaan enemmän tulevaisuudessa koska DiRECT-hankkeessa saatiin niin hyviä tuloksia.
- Anonyymi
"Varsin totta. Uskoisin että laihduttamiseen kyllä panostetaan enemmän tulevaisuudessa koska DiRECT-hankkeessa saatiin niin hyviä tuloksia."
Ja millä sitten laihdutettiin.sokerilla??? 
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1315355Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1975041"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873511SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei373082Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093028Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan312418Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2611866Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121501Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.891409- 1091398