Nyt rengashintojen selvästi kallistuttua

Anonyymi

kannattaa harkita nastojen nyppimistä about 4-6 mm talvirenkaista. Säästää pitkän pennin ja tulee materiaali tyynnemmin hyödynnettyä.
Ihan turha kuunnella niitä nojatuoliteoreetikkojen länkytyksiä "kivikovasta" kumista; kas kun ei jo teflonia pienempi kitkakerroin !
- itsellä pitkä kokemus nypityistä ja hyvin pärjää, jos ratin ja lavittan välissä toimii maltilla.

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin samalla ajatuksella ihmettelen ettei kitkarengas sitten riitä talvirenkaaksi
      jos nastanypitty talvirengas on kelvollinen, vaikka minusta nastarengas paljaalla asfaltilla on perin liukas ja aliohjaava, ei auta vaikka nastat poistaa,,,,

    • Anonyymi

      Jos nastarenkailla pysyy tiellä talviaikana, ei tiellä pysyminen kesäaikaan voi olla edes teoriassa mikään ylivoimainen asia. Kesällä on joillakin tieosuuksilla 20 km/h korkeampi nopeusrajoitus, mutta esim. 80 km/h yleisrajoitus vallitsee ympäri vuoden. Joka tapauksessa suistumis- ja kohtaamisonnettomuudet tapahtuvat valtaosin noilla 80 km/h moottoriteillä, eivätkä suinkaan moottoriteillä tai 100 km/h kesärajoituksin varustetuilla pääteillä.

      Nastojen nyppiminen vakauttaa nastarengasta selvästi, vaikka ei toki see siitä kesärengasta. Se mikä tässä erityisesti toimii nyppijän eduksi, on ikääntyneen talvirenkaan kulutuspinnan kuluminen ja kovettuminen - kuviopalat ovat huomattavasti vähemmän periksiantavia kuin aivan vasta käyttöön otetussa nastarenkaassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2534
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2007
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      1951
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1948
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1851
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1613
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1508
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      14
      1240
    Aihe